Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή χρώματος σε παλία κιθάρα!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλεπεις εδω ενα ζητημα ομως ... οι ποροι καποιων ξυλων ειναι πολυ "απειθαρχοι" χωρις καποιο filler και θελουν πολυ τριψιμο (το 90% της δουλειας). Ενω η χερατη, natural επεξεργασια φαινεται σε πρωτη αναγνωση πιο απλη, αν σου εχει κατσει σωνει και ντε να πετυχεις ενα ποιοτικο αποτελεσμα μιλαμε για πολυ περισσοτερο και προσεκτικοτερο τριψιμο ... απορροφουν και τα χρωματα με περιεργο (ανομοιογενη) τροπο ... νομιζω οτι τελικα ειναι πολυ πιο μανουρα απο τα κομπρεσερο-πραματα...

 

ισως να μην εχεις αδικο εδω...

 

Βεβαια αν και μονο αν πας να κανεις mirror shine με διαφορετικα υλικα (απ οτι με nitro, poly κλπ εμπορικα)

 

Εγω με τα βερνικια νερου περναω αρκετα χερια με πινελο (καποτε τα εκανα με σφουγγαρακι), με ενδιαμεσα απαλα τριψιματακια, ωσπου να φτασω σ'ενα επιθυμητο επιπεδο καλυψης. Μετα τα "γλυκαινω" προσεκτικα με υγρο ντουκοχαρτο και στο τελος γυαλισμα με μαλλιαρη περιστρεφομενη βουρτσα (buffer)

 

Σε ολα τα σταδια θελει μεγαλη προσοχη με το "πατημα" του γυαλοχαρτου-ντουκοχαρτου-buffer γιατι πολυ ευκολα "τρωει" τη μπογια και πρεπει να ξαναβαφεις...

 

Μ'αυτο τον τροπο μπορω να κανω τρελλη γυαλαδα η να το αφησω ψιλοματ.

Τα νερα ομως σε open grained ξυλα (βλ. Swamp Ash) φαινονται απο κατω.

 

 

Αν ειναι να ριξεις κανα stain και να το κλεισεις με λαδι απο πανω, ειναι το πιο ευκολο πραμα.

 

Το DIY_ing εχει πικρα, αλλα εχει και τη χαρη του. Αλλιως δε θα υπηρχε....  

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 67
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μετα η κιθαρα τυλιχτει σε φιλμ νιτρου η δυο συστατικων εννοειται οτι θα ειναι ολα οκ... χωρις αυτο ηθελα να μαθω τι γινεται...

 

ναι αλλα μηπως μπαινουν πολλα?

 

εννοω οτι αμα ειναι να εχει ενα κιλο στρωματα ασυνδετα μεταξυ τους, δεν καναμε και τιποτα...

 

χιλιες φορες "πλαστικοποιηση" με Poly να τελειωνουμε...  (το οποιο αν ψεκαστει σε πολυ λεπτο στρωμα παιζει μια χαρα γιατι ειναι σκληρο)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γομαλακα σιγουρα δεχεται λουστρο χωρις επιπτωσεις. Εχω κανει 3 κιθαρες ετσι.

Για την Ανυλινη δεν γνωριζω δεν παιρνω και ορκο αλλα νομιζω οτι οταν απορροφηθει γινεται.

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα μηπως μπαινουν πολλα?

 

εννοω οτι αμα ειναι να εχει ενα κιλο στρωματα ασυνδετα μεταξυ τους, δεν καναμε και τιποτα...

 

χιλιες φορες "πλαστικοποιηση" με Poly να τελειωνουμε...  (το οποιο αν ψεκαστει σε πολυ λεπτο στρωμα παιζει μια χαρα γιατι ειναι σκληρο)

 

Και εγω συμφωνω. Για μενα 2 ειναι οι λυσεις (που εχω δοκιμασει γενικως σε φινιριρματα, οχι μονο κιθαρας) και μου δουλευουν "ευκολα" και ικανοποιητικα. Και οι 2 για πιστολερος ...

 

Nιτρα (πολλες νερουλες λεπτες στρωσουλες (ισως και κανα χερακι σηλερ πριν), πολυ τριψιμο, πολυ προσοχη γιατι το νιτρο τρωγεται ευκολα ακομα και στα νερο-χαιδεματα η ειδικοτερα στο buffing, κιτρινιζει (σκουραινει) κιολας με τον καιρο, πιο μεγαλη η βαβουρα του, ευπαθες, χαραζεται, ψιλοκολλαει με την ζεστη σε αλλα υλικα πχ αν αφησεις πανω του ενα πλαστικο, ενα χαρτι...σα να ψιλοκανει χημικη αντιδραση με το περιβαλλον...  και δεν εχω πειστει οτι αναπνεει το ξυλο καλυτερα κλπ κλπ)

Δυο συστατικων (πιο γρηγορο, πιο ευκολο, πιο σκληρο, πιο χοντρο, πιο γυαλιστερο το gloss του και γυαλιζει και πολυ περισσοτερο γιατι δεν εχει τοσο κινδυνο στο τριψε τριψε στο buffing)

 

Τα αλλα τα πιο χερατα με τρομαζουν ακομα... δεν εχω τολμησει ....

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γομαλακα σιγουρα δεχεται λουστρο χωρις επιπτωσεις. Εχω κανει 3 κιθαρες ετσι.

Για την Ανυλινη δεν γνωριζω δεν παιρνω και ορκο αλλα νομιζω οτι οταν απορροφηθει γινεται.

 

ειναι ηχητικα αποδεκτο αυτο?

εννοω το σωμα ταλαντωνεται καλα ή το συνολο των στρωματων αποσβενει ενα σημαντικο μερος των ταλαντωσεων?

 

Εχω παραδειγμα απο στρωματα nitro τα οποια δεν ηταν "δεμενα" μεταξυ του και κυριολεκτικα σκοτωναν τον ηχο.

 

Τι θα μπορουσε να συμβει με διαφορετικα υλικα, πιθανως (χημικα και φυσικα) ασυμβατα μεταξυ τους?

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και δεν εχω πειστει οτι αναπνεει το ξυλο καλυτερα κλπ κλπ)

 

το νιτρο ειναι καλο ηχητικα οταν εχει περαστει με τη διαδικασια που ανεφερες (πολλα ψιλα κλπ) και εχουν περασει και πολλα χρονια ετσι ωστε να εχει ξεραθει και σκληρυνει αρκετα.

Το cracking κανει το σωμα να ταλαντωνεται ακομα πιο ευκολα.

 

Κατα τ' αλλα, προχειρο και φρεσκο νιτρο ειναι σαν να βαζεις το σωμα σε υγρο καουτσουκ...  ;D

 

Γενικως, λεπτα και σκληρα στρωματα μπογιας κανουν καλο στον ηχο μας...

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θα μπορουσε να συμβει με διαφορετικα υλικα, πιθανως (χημικα και φυσικα) ασυμβατα μεταξυ τους?

Θα ελεγα:

 

Να σου κλωτσησει στο επομενο στρωμα (σα φουσκαλιασματα, σαν ματ αποχρωματισμοι, σα σπυρακια).

Να σου ξεφλουδισει στο μελλον γρηγοροτερα και ευκολοτερα, γιατι δεν θα εχουν δεσει.

 

Τα παραπανω με βαση προσωπικα βιωματα... Mπορει να ειχα κανει κατι λαθος και να μπορουσα να αποφυγω το προβλημα. Και τα δυο τα ειχα παθει με νιτρο-based σηλερ και απο πανω βερνικι αλλης οικογενειας με βαση την πολυουρεθανη... (η που θα δεν θα το δεχτει εξ αρχης και θα λασπωσουν ολα η που θα αποδειχεθει βραχυπροθεσμα το εδεσαν αλλα στο μελλον δεν θα ειναι τοσο "δεμενα" μεταξυ τους -ευκολα ξεφλουδισματακια-)

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι ηχητικα αποδεκτο αυτο?

εννοω το σωμα ταλαντωνεται καλα ή το συνολο των στρωματων αποσβενει ενα σημαντικο μερος των ταλαντωσεων?

 

Εχω παραδειγμα απο στρωματα nitro τα οποια δεν ηταν "δεμενα" μεταξυ του και κυριολεκτικα σκοτωναν τον ηχο.

 

Που λες... εχω αυτο το σωμα που ειχε 100 κιλα poly πανω του. Με αθλιες ακουστικες ιδιοτητες, σα να μην εκανε κανενα reasoning, καμια ταλαντωση. Ακουστικα σκοραρε κοντα στο μηδεν, σα muted...

Το ιδιο μπρατσο, ιδια γεφυρα σε αλλο σωμα και η ακουστικη συμπεριφορα του νεου οργανου πολυ καλυτερη.

 

Το ετριψα και το απαλλαξα απο τη μπογια απο περιεργεια... Απο μεσα δεν βρηκα κατι που να αξιζε ως ξυλο και το παρατησα... Ποτε δεν ασχοληθηκα να το ξαναμονταρω σε κιθαρα.

 

Τωρα με βαζεις σε μια περιεργεια... Να το ξανακανω κιθαρα με τα ιδια components, να δω αν αλλαξε η ακουστικη συμπεριφορα του χωρις τη μεμβρανη απο παχια poly γυρω του...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λες... εχω αυτο το σωμα που ειχε 100 κιλα poly πανω του. Με αθλιες ακουστικες ιδιοτητες, σα να μην εκανε κανενα reasoning, καμια ταλαντωση. Ακουστικα σκοραρε κοντα στο μηδεν, σα muted...

Το ιδιο μπρατσο, ιδια γεφυρα σε αλλο σωμα και η ακουστικη συμπεριφορα του νεου οργανου πολυ καλυτερη.

 

Το ετριψα και το απαλλαξα απο τη μπογια απο περιεργεια... Απο μεσα δεν βρηκα κατι που να αξιζε ως ξυλο και το παρατησα... Ποτε δεν ασχοληθηκα να το ξαναμονταρω σε κιθαρα.

 

Τωρα με βαζεις σε μια περιεργεια... Να το ξανακανω κιθαρα με τα ιδια components, να δω αν αλλαξε η ακουστικη συμπεριφορα του χωρις τη μεμβρανη απο παχια poly γυρω του...

 

 

 

Αφου εκανες ολη τη χαμαλοδουλεια ;D βαλε μερικες στρωσεις ανυλινη πανω και εισαι ετοιμος. ;)

σου εγγυωμαι πως θα ειναι σαφως καλυτερο. Γιαυτο σε μερικα οργανα που παιζει μεγαλο ρολο το σκαφος παυλα ηχειο βαζουν φυσικα και οχι χημικα λουστρα.

 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβρις, στο σώμα όπως είπα φαίνονται οι "ραφές" στην πλάτη και στο πάνω μέρος της κιθάρας οποτε μάλλον δεν παίζει αυτό με το κοντρα πλακε.

Και οπως είπα μέτρησα 3 ραφες άρα είναι 4 κομμάτια (άν μου ξέφυγε και καμία τότε 5 κομμάτια).

Αν είχε κόντρα πλακέ καπάκι θα φαινόταν από το neck pocket.

Οσο για το κόστος, τα περισσότερα από όσα χρειάζονται τα έχω ήδη καθώς ανακαινίζω το εξοχικό μου και μαστορεύω διάφορα οπότε δεν θα χρειαστεί ούτε πολύ τρέξιμο ούτε χρήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου