Προς το περιεχόμενο

To Τέλος του Bill Gates και η καινούργια του αρχή.


kilon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+10 στον eye, αλλά το ότι ο Gates όντως φρόντισε να γινουν προσιτοί οι υπολογιστές, δεν σημαίνει ότι δεν κάνουν λάθη τώρα ή ότι είναι άγιοι.

 

Όπως κάθε φορά που κυκλοφορεί ένα νέο λειτουργικό η microsoft υπάρχει μια περίοδος χάριτος, έτσι γίνεται και με τα Vista τώρα, έτσι έγινε και με τα xp τότε και κακά τα ψέματα, η αποδοχή των XP απο τους χρήστες έγινε μόλις οι νεες εφαρμογές υποστήριζαν ΜΟΝΟ xp και σταμάτησαν να πωλούνται τα 2000/ΜΕ.

 

Το ερώτημα λοιπόν δεν είναι "ποιό απο τα λειτουργικά της Microsoft είναι καλύτερο" γιατί το "καλύτερο" είναι αυτό που μπορούμε να πάρουμε και θα υποστηρίζει αυτά που θέλουμε να βάλουμε - οπότε η απάντηση (αν όχι τώρα σε 1-2 χρόνια οπωσδήποτε) θα είναι τα Vista. Και εδώ θα είμαστε και σε 1-2 χρόνια θα λέμε: "το πιο σταθερό/καλο λειτουργικό που έχει βγάλει η microsoft τα τελευταία χρόνια είναι τα Vista"

 

Αφου λοιπόν στην ουσία η Microsoft έχει 1 λειτουργικό τη φορά, η σωστή ερώτηση είναι: "Ποιο απο τα λειτουργικά που κυκλοφορούν απ όλες τις εταιρίες είναι καλύτερο? (για μένα)" Τα windows? Το Leopard? Τα linux?  το UNIX? Το solaris?

 

 

Για να πάρουμε σωστές απαντήσεις, κάνουμε σωστές ερωτήσεις. Η ερώτηση "ποιό λειτουργικο της Microsoft είναι καλύτερο?" απο τη στιγμή που το μόνο που μπορείς να αγοράσεις είναι τα Vista έχει μια απάντηση.

 

Και δεν συζητάμε για ειδικές περιπτώσεις που κάποιος θέλει να μείνει στα XP επειδή τα έχει ήδη, ή κάποιος θέλει να έχει MS-DOS 6  ακόμη. Μιλάμε για τον καθημερινό χρήστη και τον αρχάριο ο οποίος ξεκινάει να αγοράσει υπολογιστή ΤΩΡΑ. Τι επιλογές έχει? Τί θα του πουν στα μαγαζιά? Vista Vista Vista.

 

Προσωπικά θεωρώ (χωρίς να θέλω να γίνω troll - λέω την γνώμη μου) οτι με τις τιμές που έχει η apple στους υπολογιστές της, με την πλήρη υποστήριξη των γνωστών εφαρμογών και του Office, δεν υπάρχει κανένας - ΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ λόγος κάποιος που ξεκινάει τώρα να πάρει υπολογιστή, χωρίς να έχει προηγούμενη επαφή να ξεκινήσει με τα Vista και όχι με τα Leopard και mac.

Όποιος θεωρεί το παραπάνω που λέω "trollιασμα" ας μου το αντικρούσει πριν φέρει αντίρρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 43
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιο απο τα λειτουργικά που κυκλοφορούν απ όλες τις εταιρίες είναι καλύτερο? (για μένα)" Τα windows? Το Leopard? Τα linux?  ...

Νιωθω σαν ιερη αποστολη μου να πολεμαω αυτην την εκφραση οπου την βρισκω (κατι σαν  ζορο), σαν εσωτερικη παρορμηση που δεν μπορω να καταπολεμησω: Ειναι ΤΟ linux.

 

Υπαρχουν και χειροτεροι απο μενα που θα εδιναν και μαχη εως θανατου για να σε κανουν να το πεις GNU/Linux και μονο GNU/Linux ;)

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως όπως και νάχει, ένας ξύπνιος έμπορας υπολογιστών "σπιτιου" θα βρισκόταν, το αν τον λενε μπιλ ι τζιμ δεν έχει σημασία.

 

E όχι και ΕΜΠΟΡΑΣ ο Μπιλ...!!!  :o Πέρνα μια βόλτα από τη Wiki για να δεις τι ήταν ακριβώς... άκου έμπορας... στο ίδιο καζάνι πχ. με την Cosmodata!!!  ;D

 

Mιλάμε για έναν άνθρωπο - ιδιοφυία που επινόησε, έγραψε, έκλεψε, πλάσαρε και κέρδισε, για έναν άνθρωπο που singlehandedly (τα ελληνικά μου με εγκατέλειψαν πάλι, συγγνώμη) έβαλε στο χάρτη την έννοια του computer geek και την έκανε και της μόδας (για λεπτομέρειες σχετικά με την κοινωνιολογική αυτή αναφορά, σας συνιστώ το εξαιρετικό "Μicrosurfs" του Douglas Copland, στα αγγλικά φυσικά - Eye και Γειασουμάιστερ ειδικά εσείς μη το χάσετε).

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι τα ποσά αυτά όχι μόνο πραγματικά τα δίνει (ενώ άλλοι ζάμπλουτοι, αν δώσουν κάτι, θα είναι μόνο κάτι ψίχουλα για τα μάτια του κόσμου) αλλά και το ότι το μυθικό τους ύψος αποτελεί τον προϋπολογισμό μιας... αναπτυσσόμενης χώρας.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελος δεν καταλαβαινω γιατι ενω και η apple ακολουθει την ιδια και πιο αυταρχικη τακτικη σε ολα της τα προϊοντα (απο το iphone μεχρι οτιδηποτε) γιατι μενει στο απυροβλητο...

 

Και επίσης συμφωνώ απόλυτα, και όποιος κάτσει και διαβάσει αναλύσεις εις βάθος για τις δυο αυτές μεγάλες εταιρίες από τον καιρό κιόλας που δεν είχαν κάνει το μεγάλο μπαμ και που εδραστηριοποιούντο αποκλειστικά στην Silicon Valley, θα αντιληφθεί ότι ουσιαστικά αποτελούν τις δυο όψεις του ίδιου απολυταρχικού νομίσματος...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E όχι και ΕΜΠΟΡΑΣ ο Μπιλ...!!!  :o Πέρνα μια βόλτα από τη Wiki για να δεις τι ήταν ακριβώς... άκου έμπορας... στο ίδιο καζάνι πχ. με την Cosmodata!!!  ;D

 

Mιλάμε για έναν άνθρωπο - ιδιοφυία που επινόησε, έγραψε, έκλεψε, πλάσαρε και κέρδισε, για έναν άνθρωπο που singlehandedly (τα ελληνικά μου με εγκατέλειψαν πάλι, συγγνώμη) έβαλε στο χάρτη την έννοια του computer geek και την έκανε και της μόδας (για λεπτομέρειες σχετικά με την κοινωνιολογική αυτή αναφορά, σας συνιστώ το εξαιρετικό "Μicrosurfs" του Douglas Copland, στα αγγλικά φυσικά - Eye και Γειασουμάιστερ ειδικά εσείς μη το χάσετε).

 

Και ας μην ξεχνάμε ότι τα ποσά αυτά όχι μόνο πραγματικά τα δίνει (ενώ άλλοι ζάμπλουτοι, αν δώσουν κάτι, θα είναι μόνο κάτι ψίχουλα για τα μάτια του κόσμου) αλλά και το ότι το μυθικό τους ύψος αποτελεί τον προϋπολογισμό μιας... αναπτυσσόμενης χώρας.

 

Απο τα καλυτερα βιβλια για να εισαχθει καποιος στην κουλτουρα της "χρυσης" εποχης των ευκαιριων και νεων (τοτε) γκιγκς. Το ξαναδιαβαζω σχεδον καθε καλοκαιρι. Μου δημιουργει μια εφορια!

 

Ο Μπιλ Γκειτς υπηρχε απο παντα (ακομα και στην εποχη των spectrum, amstrad ηταν αυτος που εγραφε την BASIC για τα μονα "συμβατα" της εποχης των micros, τα MSX. Υπαρχουν μαλιστα συνεντευξεις του Sir Clive Sinclair -spectrum κλπ- και του Bill απο την αλλη. Ο Μεγας Sir Clive του 1985 ιδεολογικα αντιτιθεται στην ιδεα των κοινων και ανοικτων πλατφορμων προτυπων, λογισμικου και υλικου, οπως προτολανσαραν τα MSX γιατι αυτο θα ειναι λεει το τελος της προοδου και του innovation στο χωρο των υπολογιστων. Ο Bill ηταν απο την αλλη απο τοτε, δωστου συμβατες πλατφορμες και παρτου την ψυχη... Φυσικα ξερουμε που πηγαν τα πραγματα και ποιος δικαιωθηκε απο την αγορα.)

 

Εννοειται οτι ως linuxας οφειλω να αντιτιθεμαι στο μονοπωλιο που εφτιαξε, αλλα οχι οτι δεν τον εκτιμω για την πορεια του και τα επιτευγματα του!

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το linux είναι για πάρα πολλούς το καλύτερο, αλλά θα το προτείνατε σε κάποιον που πιάνει πρώτη φορά υπολογιστή?

 

Και ξαναλέω: Το ότι ο Bill Gates υπήρξε κάποτε λαμπρός νέος με όραμα κλπ κλπ και ότι αδιαμφησβήτητα έφερε υπολογιστή σε κάθε σπίτι σε αντίθεση με την apple που απο την 1η μέρα το μόνο που έλεγε ήταν "πόσο σκατά είναι τα PC", δεν σημαίνει ότι τα Vista είναι μια χαρά λειτουργικό ή ότι η Microsoft μια χαρά εταιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το linux είναι για πάρα πολλούς το καλύτερο, αλλά θα το προτείνατε σε κάποιον που πιάνει πρώτη φορά υπολογιστή?

 

Εγω προσωπικα δεν το προτεινω σε κανεναν και για κανενα λογο. Αν θελει καποιος ας το αυτοπροτεινει για τον εαυτο του, αφου καταλαβει ο ιδιος γιατι ακριβως...

 

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... δεν σημαίνει ότι τα Vista είναι μια χαρά λειτουργικό ή ότι η Microsoft μια χαρά εταιρία.

Αυτό το thread δεν αφορά τα Vista, ούτε το εταιρικό κομμάτι της Microsoft. Αφορά τον Bill Gates ως άτομο και τις πράξεις του. Ίσως παρεκτράπηκε το νόημα αλλά ας μη το χάνουμε! ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μόνη φυσιολογική και φυσική εξέλιξη στη ζωή είναι ότι κάποια μέρα θα κοιτάμε τα ραδίκια ανάποδα. Αυτό είναι το μόνο πράγμα που είναι σίγουρο.

 

Όλα τα άλλα, είναι μικρές ή μεγάλες νίκες ζωής και κατακτώνται από ανθρώπους που έχουν μέθοδο, ζήλο, πάθος, έμπνευση κλπ. Είναι καθήκον μας να επαινούμε αυτούς που κάνουν αυτές τις κατακτήσεις, όχι διότι χωρίς αυτούς δεν θα γινόντουσαν (οι κατακτήσεις), αλλά διότι χωρίς αυτούς μπορεί να μην μας αφορούσαν.

 

Π.χ., κάποια μέρα ίσως βρεθεί το φάρμακο για τον καρκίνο. Σύμφωνα με αυτό που λες, εφ' όσον το να βρεθεί κάποτε είναι αναπόφευκτο, τότε δεν χρειάζεται να αποδωθούν ιδιαίτερες τιμές σε αυτόν ή αυτήν που θα το βρει το φάρμακο. Εν' τάξει, αλλά όλοι αυτοί που θα έχουν πεθάνει πριν βρεθεί το φάρμακο δεν θα χαρούν καθόλου - αλλά εκείνοι που θα είναι τότε άρρωστοι και θα σωθούν, θα κάνουν άγαλμα σε εκείνον που θα το βρει και θα φροντίσουν να μην ξεχαστεί το όνομά του ποτέ.

 

Κατά την ίδια λογική, αν τα κομπιούτερ είχαν εφευρεθεί μετά από 120 χρόνια, εμένα δεν θα με αφορούσε - αποδίδω λοιπόν στον κάθε Gates την εκτίμησή μου επειδή χάρη σε αυτόν, αυτό που ούτως ή άλλως θα γινόταν, έγινε τότε που έπρεπε να γίνει προκειμένου να αφορά και εμένα.

 

:)

 

Ποιός είσαι και τι έκανες στον Wow!?  >:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα μονο κακο εχω ακουσει για τον Bill Gates: Οτι εχει βαλει εισητηριο για να επισκεφθει κανεις μερη απο το τεραστιο σπιτι του. Αν ειναι αληθεια, για τον πλουσιοτερο ανθρωπο στον κοσμο (αντε να εχει χασει 3-4 θεσεις πια) μου κανει καπως γυφτουλε...

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου