Προς το περιεχόμενο

Ποιο stage piano?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιποοοον! Ας περάσουμε στο δια ταύτα. Πήγα σήμερα και είδα πλήκτρα στα μαγαζια! Συγκεκριμένα είδα τα: Korg SP-500, Kurzweil SP88 (δεν πρόσεξα, αλλα μάλλον το Χ αφού δεν μου φάνηκε ημιβαρυκεντρισμένο), Casio Privia (διάφορα μοντέλα) και Yamaha P85. Δυστυχώς δεν βρήκα το Korg SP-250 στο Bon Studio.  :'( :'( :'(

 

Θα ξεκινήσω με αυτά που μου έκαναν περισσότερο εντύπωση και θα κατεβαίνω:

 

Korg SP-500 Το highlight της ημέρας. Μεγάλος έρωτας. Το τελειότερο κλαβιέ που έχω πιάσει, πραγματικά σαν να είναι πιάνο. Εξομοιώνει ελαφρώς και το "κλώτσημα" που κάνει λίγο πριν ακουστεί ο ήχος του κλασικού πιάνου. Πραγματικά κορυφαίο. Στο ίδιο rack είχε και την ...ναυαρχίδα της Kurzweil το PC3X. Σχεδόν ίδια στην αίσθηση τα πλήκτρα τους, αλλά το Kurzweil παραήταν μαλακό. Για μερικούς είναι καλύτερα έτσι, αλλα πιάνο ΔΕΝ είναι. Φυσικά αυτό είναι synth και δεν τίθεται σύγκριση, απλώς το αναφέρω για να δείξω ότι βάλανε ένα τοπ κλαβιέ σε ένα μεσης κατηγορίας stage piano και γι αυτό λέμε μπράβο korg. Και ο ήχος του ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ. Έπαιζα μπάσες οκτάβες δυνατά και χαιρόμουνα μόνος μου. Απίστευτες αρμονικές, πολύ πλούσιος ήχος και με τον έλεγχο που σου δίνει το κλαβιέ μπορείς να πετύχεις γνήσια πιανιστικά ηχοχρώματα. Η οθόνη αφής ήταν έκπληξη + μπόλικοι καλούλιδες ήχοι.

Δυστυχώς όμως είναι πολύ έξω απο το Budget (1300 ευρώ) και επειδή συνειδητοποίησα ότι θα πρέπει να αγοράσω και διπλή βάση (καλά καθότανε τσάμπα πάνω στο Clavinova το A-1000) δεν βγαίνουν με τίποτα τόσα λεφτά.

Πραγματικά όποιος ψάχνει stage πιανο σε αυτά τα λεφτά να το δει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ. Είναι πραγματικά άψογο σε όλα του και σε καλή τιμή γι αυτά που προσφέρει.

 

Yamaha P85 Όσο προκατειλημένος και να ήμουνα με την Yamaha και με όσο κακό μάτι και να προσπαθούσα να το δω, δεν μπορεσα... Με εντυπωσίασε! Πολύ καλό κλαβιέ στο στύλ του PC3X: καλή αίσθηση, αλλα λίγο μαλακό. Ο ήχος του πολύ καλός (δυστυχώς δεν είχα ακουστικά και άκουγα απο τα ηχειάκια του). Αρκετά μαζεμένο και μικρό, (μόλις 11 κιλά!) με την καλύτερη ποιότητα κατασκευής απ όλα. Ομολογώ πως η Yamaha με τούμπαρε (ξανά και ξανά)

 

Casio Privia PX-110 και PX-310 Δεν μπορώ να πω ότι είναι κακό όργανο. Το κλαβιέ τους (είναι το ίδιο) ένα κλικ πιο κάτω απο αυτό του Yamaha, και ο ήχος τους αξιοπρεπής. Στα 510 ευρώ το PX-110 είναι πρόκληση, αλλα η ποιότητα κατασκευής... μέτρια έως κακή. Ένα μεγαλύτερο μοντέλο είχε ροδέλα και ήταν ακριβώς σαν αυτή που κυκλοφορούν στα ραδιοφωνάκια. Πολύ πλαστικούρα και... δεν ξέρω πως να το πω, αλλα δεν μου γέμισε το μάτι. Για live όμως είναι εξαιρετική περίπτωση, αφού ήταν το μικρότερο απ όλα και μόλις 12 κιλά + του ότι δεν θα σε νοιάζει να ταλαιπωρηθεί.

 

Kurzweil SP88X Η ντροπή του βαρυκεντρισμένου κλαβιέ... Τί ήταν αυτό ρε παιδιά? Άκουγα κ εγώ Kurzweil και Kurzweil... Το κλαβιέ του στο επίπεδο της Clavinovas που είναι 6 χρονών. Δεν το άκουσα, επειδή δεν ήταν στην πρίζα, αλλα δεν ήμουν και περίεργος να το ακούσω γιατί με αυτό το κλαβιέ, τον καλύτερο ήχο να έχεις είναι άχρηστος. Πραγματικά απογοήτευση για τόσα λεφτά.

 

 

Κάτω απο το P85 στο Νακα ήταν το P140 και το έπαιξα και λόγω κατηγορίας τιμής έγινε η σύγκριση με το SP500. Το κλαβιέ του λίγο πιο σκληρό απο του P85 άλλα όχι κάτι ιδιαίτερο. Δεν νομίζω να έχει υπάρχει κάτι αντάξιο του Korg σε αυτά τα λεφτά. Πραγματικά δείτε το, πιστεύω ότι θα σας πείσει να αλλάξετε το παλιό σας.

 

Γενικώς μου άρεσαν πολύ τα όργανα. Ήταν ευχάριστο να βλέπω τέτοια εξέλιξη μέσα σε 6 χρόνια. Μου άρεσε που τα πλήκτρα όταν τα πατούσες μεχρι τέρμα κ μετά τα άφηνες απότομα, έκαναν 2-3 αναπηδήσεις ακόμη, όπως κάνει κ στ κανονικά πιάνο. Και στα 3 πρώτα ένιωσα το κλωτσηματάκι (λιγότερο - σχεδόν καθόλου στο Casio, πολύ περισσότερο στο Korg) και η διαβάθμηση της σκληρότητας απο της μπάσες στις πρίμες νότες είναι όντως αναγκαίο στην εξομοίωση κλαβιέ.

 

 

Προσωπικά κατέληξα στο Yamaha P85. Πολύ καλό όργανο και στα 675 ευρώ που βγαίνει στο online κατάστημα του Νακα (έχει -10%) είναι μια χαρά πιστεύω + του ότι ο Νακας έχει και την διπλή βάση που θέλω σε καλή τιμή + τα δωρεάν μεταφορικά... Μας τούμπαρε πάλι ο ακατανόμαστος.

Αύριο θα γίνει η παραγγελία πιστεύω, (εκτός αν υπάρχουν έντονες διαφωνίες απο τα μέλη ;D)

 

Κολλάω λίγο ιδεολογικά που πάλι θα κάνω το πρέπον (σαν καλό παιδί πιανάκι yamaha απο το Νακα)  ;D και δεν έχω κότσια για την alternative λύση του Casio.  ;)

 

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα και άλλους που ψάχνουνε πιανάκι, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας (Αλέξη τελικά είχες δίκιο  :D)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

 

Kurzweil SP88X Η ντροπή του βαρυκεντρισμένου κλαβιέ... Τί ήταν αυτό ρε παιδιά? Άκουγα κ εγώ Kurzweil και Kurzweil... Το κλαβιέ του στο επίπεδο της Clavinovas που είναι 6 χρονών. Δεν το άκουσα, επειδή δεν ήταν στην πρίζα, αλλα δεν ήμουν και περίεργος να το ακούσω γιατί με αυτό το κλαβιέ, τον καλύτερο ήχο να έχεις είναι άχρηστος. Πραγματικά απογοήτευση για τόσα λεφτά.

 

 

Θα συμφωνησω μαζι σου αλλα μη ξεχνας πως ειναι μοντελο 2002 και το φτηνοτερο stage της kurzweil.Δε μπορουμε να πουμε πως αντιπροσωπευει

το καλο κλαβιε της kurz.(ρε παιδια ακομα πωλειται αυτο? ???)

             

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Αυτά απο μένα, ελπίζω να βοήθησα και άλλους που ψάχνουνε πιανάκι, σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας (Αλέξη τελικά είχες δίκιο  :D)

 

:) :)Το ηξερα οτι θα σου αρεσει.Κι εμενα μου γυαλιζει το ατιμο το P85!!Σωστη αγορα πιστευω!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) :)Το ηξερα οτι θα σου αρεσει.Κι εμενα μου γυαλιζει το ατιμο το P85!!Σωστη αγορα πιστευω!

 

 

Όντως πολύ γυαλιστερό! Μόλις έκανα την παραγγελία! Πείτε μου μεγιά....  :D :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου ντε τι θα παθεις; :D(χουμορ ρε τζιτζι...)

Aντε καλοπαιχτο και...καλο λιωσιμο.

 

Noμιζα ότι με κοροιδεβγες επειδή υποστίρηξες kurzweil. Μόλις έρθει θα πάρετε κλιπάκι εδω πέρα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπάνε τα πλήκτρα Δες εδώ ---> http://www.noiz.gr/index.php?topic=151568.0

 

Οντως...Παντως συγχαρητηρια για τον οδηγο φιλε Λαμπρο!Εξαιρετικος!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου