Προς το περιεχόμενο

Ποιο stage piano?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ τους αγαπητούς πληχτράδες του noiz! Όπως λέει και ο τίτλος πάμε για νέο πλήκτρο. Ήρθε η ώρα να αποχωριστώ το Clavinova (επιτέλους) και να τσιμπήσω κάτι γύρω στα 700-800 ευρώ.

 

 

Αυτό που ζητάω είναι ένα, μοναδικό και συγκεκριμένο: Το καλύτερο κλαβιέ σε αυτά τα λεφτά. Και το καλύτερο όχι με την έννοια του βολικού, αλλά του πιό κοντινού στο κλασσικό πιάνο.

Δεν με ενδιαφέρει:

 

Ο ήχος του (εντάξει μην είναι και λατέρνα, απλώς να καταλαβαίνεις ότι ακούς πιάνο και όχι Honky Tong  ;))

To βάρος του (θα είναι συνέχεια σπίτι)

 

Όταν είχα πει τι θέλω πριν λίγους μήνες στο Elina που άρχισε να με τρώει, μου είπε και επέμενε για το Korg SP-250 ότι έχει το καλύτερο κλαβιέ σε αυτήν την κατηγορία χρημάτων. Επίσης, ένας συμφοιτητής μου που ζήταγε ακριβώς το ίδιο πριν 6-7 μήνες κατέληξε σε ένα Casio  ::)  (Privia νομίζω το μοντέλο)  ::)  Ξενέρωσα όταν μου είπε Casio, αλλά λέει ότι και αυτός την σνόμπαρε, αλλα είχε το καλύτερο κλαβιέ απ ό,τι έπαιξε. Επειδή τον εμπιστεύομαι λοιπόν και είναι εξαιρετικός πιανίστας θα πάω να το δω κ αυτό σήμερα.

 

Αγαπητοί πληκτράδες του νοιζ λοιπόν! (δις)

Κάποιος που έχει παίξει πολλά stage σε αυτά τα λεφτά, τί έχει να προτείνει ως το πιανιστικότερο κλαβιέ? Αν μπορείτε να μου πείτε και που μπορώ να τα δώ θα ήταν καλύτερα.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!  ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τί έγινε ρε παιδιά? Κανείς? Δεν ζητήσαμε καν άποψη. Να μας πείτε κάτι αντικειμενικό ζητήσαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσεκαρε αυτο:

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_p85.htm

 

και αυτο αν μπορεις να δωσεις και κατι παραπανω:

 

http://www.thomann.de/gr/yamaha_p140_bundle.htm

 

εχουν graded hammer keys οπως το  cp 300 που εχω παιξει οποτε και τα δυο εχουν παρα πολυ καλη αισθηση στα πληκτρα.Οσον αφορα τον ηχο yamaha ειναι.Εμενα μου αρεσουν παρα πολυ τα πιανα της yamaha.Πιστευω θα μεινεις ευχαριστημενος.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Αλέξη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να μείνω μακριά απο Yamaha λόγω της πολύ δυσάρεστης εμπειρίας μου τόσα χρόνια με τα πλήκτρα της Clavinova. Ίσως επειδή είναι granded hammer να μην σπάνε, αλλα δεν θέλω να το ρισκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως σκέψου και αυτό που σου είπε ο τύπος στην Ελίνα. Το SP-250 είναι πάρα πολύ καλό για τα λεφτά του, δεν είμαι καθαρά πιανίστας (πάνε μπόλικα χρόνια από τότε που έκανα πιάνο στο ΩΔΕΙΟ ;D) αλλά το κλαβιέ του μου φάνηκε πολύ "σωστό" σε αίσθηση όταν έπαιξα με αυτό σε μια φίλη που το έχει.

 

Όσο για το Privia, δεν έχω παίξει ποτέ αλλά έχω ακούσει κι εγώ ότι είναι από τα πολύ αξιόλογα outsiders στις χαμηλές κατηγορίες. Δε νομίζω ότι θα πρέπει να κολλήσεις στο ότι είναι Casio αν όντως έχει τόσο καλό κλαβιέ.

Το P140 είναι επίσης πολύ τίμιο, το έχει για practice ένας καλός φίλος που τώρα είναι στο πτυχίο.

 

Πάντως πέτυχες και την κατηγορία τιμής όπου δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές. Στα 2-3 κατοστάρικα παραπάνω υπάρχουν ένας σκασμός όργανα με αποδεδειγμένη ποιότητα, ενώ στα δικά σου λεφτά μάλλον Yamaha και Korg είναι τα στάνταρ με την εναλλακτική των Casio και M-Audio (παραπάνω από καλά για τα λεφτά που κοστίζουν)...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ παίδες! Σας ευχαριστώ! Περίμενα να ακούσω δυο τρεις προτάσεις ακόμη πρίν βγώ να ψάχνω με τη ζέστη! Αύριο πρωι πρωί κιόλας πάω να τα δω: Το SP-250 πρώτα (το οποίο ακούγοντας demo ανακάλυψα ότι έχει ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ήχο πιάνου)

Μετά το Casio (μόνο στην αντιπροσωπία στην πατησίων υπάρχει αυτό???)

 

Κ άμα μείνει χρόνος κάποιο της Yamaha. Αν και πρέπει να με εντυπωσιάσει υπερβολικά όργανο της Yamaha για να ξαναπάρω...  ::)

 

Και εντάξει στα μαγαζά θα είμαι όλο και κάτι θα μου δείξουν οι μαγκαζάτορες (κανένα κρυφό VIP μοντέλο ας πούμε)  ;D

 

 

Επιστρέφω αύριο με... γνώμη κ άποψη!  ;D  ;)

 

Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις (αν και στην αρχή απογοητεύτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαμπρουκο καταλαβαινω πως ειναι καλοκαιρακι και το ριχνουμε

λιγακι παραπανω εξω απο το κανονικο,ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΩΝ ΘΕΛΕΙΣ

ΣΩΣΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟ ΜΑΖΕΨΕ 200€ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΕ ΑΥΤΟ:

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp2_x.htm

;D ;D ;D ;D ;D.

Σοβαρα τωρα,ειμαι ετοιμος να δωσω το pc1x για παρτι του.

Εχει καλυτερη αισθηση βαρυκεντρισμενου απο το παραπανω και

καλυτερο ηχο πιανου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Αλέξη σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα ήθελα να μείνω μακριά απο Yamaha λόγω της πολύ δυσάρεστης εμπειρίας μου τόσα χρόνια με τα πλήκτρα της Clavinova. Ίσως επειδή είναι granded hammer να μην σπάνε, αλλα δεν θέλω να το ρισκάρω.

 

Τι προβλημα ειχες με τα πληκτρα?Επειδη ενδιαφερομαι για yamaha θελω να ξερω τι να φοβαμαι!

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προβλημα ειχες με τα πληκτρα?Επειδη ενδιαφερομαι για yamaha θελω να ξερω τι να φοβαμαι!

 

Σπάνε τα πλήκτρα Δες εδώ ---> http://www.noiz.gr/index.php?topic=151568.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου