Προς το περιεχόμενο

Bass Drum Pad


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πόσο οικονομική μιλάμε??

 

Ένας γνωστός μου πρόσφατα πήρε αυτό http://www.thomann.de/gr/pearl_bd10_bassdrumpad.htm και είναι πολύ ευχαριστημένος. Καταλαβαίνω βέβαια οτι δεν είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις αφού δε μπαίνει πάνω στο σετ σου και είναι κατα πολύ ακριβοτερο απο αυτό που ρωτάς. Απο την άλλη όμως έχει πάρα πολύ καλή αίσθηση και είναι αθόρυβο.

Free thinkers are dangerous...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το pearl αλλά και το αντίστοιχο gibraltar. Για αυτό που προτείνεις δοκίμασέ το αφού δεν κοστίζει τίποτα αλλά δες και άλλες λύσεις γιατί μπορεί να μην είναι ότι καλύτερο σε αίσθηση ή σε ησυχία στο παίξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αντικαθιστάς την μπότα με το pad και παίζεις κανονικά σαν να ήταν μπότα απλά δεν ακούγεται παρά ελάχιστα σε σχέση με μία κανονική μπότα. ;)

Ότι πρέπει για ήσυχη εξάσκηση. Απλά σε διαμέρισμα καλό είναι να βάλεις ένα κομμάτι λάστιχο ή ένα χοντρό χαλάκι από κάτωαπό το πετάλι και pad  γιατί οι κραδασμοί ειδικά όταν παίζεις δίκαση μεταφέρονται μέσω του πατώματος και ακούγεται ένας κλικαριστός ήχος αρκετά ενοχλητικός στους κάτω γείτονες. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φιλε μου chembeast!!!

 

Βασικά είμαι αρχάριος λίγους μήνες παίζω drums κάνω μαθήματα και δεν έχω ούτε δικη μου drums ακόμα

εξασκούμε σε ενός φίλου που έχει την καλοσύνη να με φιλοξενεί στην δικια του..!

 

Ο λόγος που δεν έχω πάρει ακόμα δεν είναι πολυκατοικίες θόρυβος κτλ ΔΕΝ έχω τέτοιο πρόβλημα...

κατοικώ σε μονοκατοικία, με ένα γείτονα που έχω διπλα ΔΕΝ με απασχολεί αν τον ενοχλεί  η drums πρόβλημα του...

και αυτός με ενοχλεί άλλωστε όταν τσακώνεται με την γυναικα του!!

 

Αλλα...έχω νεογέννητο στο σπίτι και θόρυβος τέτοιου είδους ΔΕΝ λέει..!

 

έχω ξεκινήσει στην σοφίτα εργασίες μόνωσης κτλ ώστε να εγκαταστήσω  την drums μου σε καλύτερες

συνθήκες και για μένα να είμαι πιο άνετα και για την οικογένεια μου να μην τους ενοχλώ!!

 

ξέφυγα... soory..!!

 

Στο θέμα μας, πως να αντικαταστήσω την μπότα εφόσον πάνω στην μπότα στηρίζονται τα tom???

Είπα αμάν μέχρι να βρω την θέση μου να βολευτώ στο παίξιμο, θα μπω σε μπελάδες με ένα τέτοιο pad??

 

Τα pad για τα πιατίνια(δεν έχω παίξει ποτε με pad) κάνουν εξίσου καλή δουλειά??

 

Και πάλι sorry σε ζάλισα!! ;D

 

Νίκος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το pad αυτό ειναι καθαρά για εξάσκηση. Για να το χρησιμοποιήσεις, αποσπάς το πετάλι σου απο την κάσσα και το "στηρίζεις"/εγκαθιστάς στο pad σαν να ήταν αυτό η κάσσα. Αμα θέλεις να παίζεις σε αυτό και κανονικά σε όλο το set σου ταυτόχρονα, απλώς βάλε το πετάλι σου στο pad, τοποθέτησε το όσο πιο κοντά στην κάσσα γίνεται και... παίξε.

 

Τα pads για τα πιατίνια, απο πλευράς θορύβου και απόκρισης ναι, κάνουν την ίδια δουλειά.

 

Υ.Γ: Αν σκοπεύεις να τα έχεις "φιμωμένα" (με pads) για καιρό δεν παίρνεις καλύτερο ένα ηλεκτρονικό set?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν έχεις ήδη τύμπανα και δεν θες να δώσεις πολλά χρήματα πάρε αυτό το σετ

http://www.thomann.de/gr/hq_percussion_sosetstd_standard_sound_off.htm

 

Ειδάλλως πάρε ηλεκτρονικά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ φίλοι μου για τις τοποθετήσεις σας!

 

Σκέφτομαι για αργότερα μια ηλεκτρονική drums...

 

Μια τις προκοπης θες από 1000€ και πάνω...!!

 

Ενώ εγώ τώρα μαθαίνω,άμεσα δεν έχω πρόβλημα κάνω εξάσκηση

σε ενός φίλου + τα μαθήματα σε δάσκαλο.!!

 

Αφού τελειώσω σε κάνα μηνα τις εργασίες μονώσεις στην σοφίτα μου κτλ..

θα εγκατασταθεί η drums, θα αγοράσω μια φτηνή MILLENIUM πχ...

δεν έχω να διαθέσω περισσότερα αυτήν την εποχή + ένα set pad όπως μου

έδωσες φιλε μου chembeast, φαίνεται καλο set και φτηνό!

 

Και έτσι θα έχω με 300€ μια drums κομπλέ με τα pad μέσα!

 

Ένας φίλος έχει μια DEEP φτηνή (πρώτη τιμή) και τις άλλαξε δέρματα(remo) και

αργότερα ένα set πιατίνια(όχι τίποτα ιδιαιτερα ακριβά) και όπως την άκουσα βγάζει πολύ ωραίο ήχο!!

 

θέλω να καταλήξω ότι στο επίπεδο μου δεν λέει να χώσω πιο πολλά!!!

 

Αργότερα βλέπουμε....

 

Και επανέρχομαι σε αυτό που λέει ο φίλος μας sentientno6 και ελπίζω να συμφωνείς ότι...

 

έχω δει φίλους από την σχολη που πάω  και μαθαίνω drums, που αγόρασαν ηλεκτρονικές drums

φτηνές 300€ 400€ κτλ και έχουν προβλήματα!! και ποιότητα ήχου καθόλου καλή ΚΑΙ χωρίς ούτε κατά διάνοια

να φτάνουν μια  Roland πχ στις δυνατότητες κτλ...

 

Συνεπώς  μια καλή ακουστική drums και μια ηλεκτρονική καλή επίσης, θα ήθελα και τα 2 αλλα αργότερα!! ;)

 

Επίσης, δεν έχω σκοπό να έχω την ακουστική πάντα "φιμωμένη", απλά με νεογέννητο στο σπίτι στους πρώτους μήνες

τις ζωής του ΔΕΝ συνισταται τέτοιους είδους "θορύβους", για την καλή εξέλιξη τις υγείας του μωρού..!!

 

P.S.

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά βγάζω χρήσιμα συμπεράσματα από τον διάλογο που γίνετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ακόμη και τα πιο φτηνά τύμπανα μπορούν να.. "ακουστούν" με αλλαγή δερμάτων και καλό κούρδισμα.

Οπότε καλή τύχη σε ότι διαλέξεις !

Στο κάτω κάτω το θέμα είναι να μάθεις να παίζεις, και η άποψη "μην πάρεις εκείνο το φτηνό, μάζεψε λεφτά και πάρε το καλύτερο" μερικές φορές απλά δεν δουλεύει, είτε γιατί θα χάσεις την όρεξη σου είτε γιατί δεν θέλεις να χάσεις χρόνο (όπως στην περίπτωση μου) είτε γιατί ίσως να μην έχεις ποτέ τα χρήματα που χρειάζονται.

 

Υ.Γ: Σε ζηλέυω πάντως γιατί απο όσα λες θα έχεις έναν ηχομονωμένο χώρο, και θα παίζεις χωρίς να ενοχλείς, και θα κάνεις και τις πρόβες με την μπάντα σου  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου