Προς το περιεχόμενο

προβλημα με αναγνωριση κλησης και φιλτρο adsl


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω forthnet μεσω δικτυου οτε.

Εχω ενα router ασυρματο linksys .

Eχω τελος ενα ασυρματο τηλεφωνο (Philips).

Eχω βαλει σε μια μπριζα τηλεφωνου ενα σπλιτερακι (αυτο που απλα βγαζει παραλληλα δυο τηλεφωνικες μπριζες απο μια) και στη μια πριζα εχω βαλει το linksys και στην αλλη φιλτρο adsl και μετα το τηλεφωνο.

 

Το προβλημα:

Δεν εχω αναγνωριση κλησης .Μερικες φορες εχω αλλα δεν εχω προσεξει τι αλλαζει τοτε , αν αν ειμαι οφλαιν στο ιντερνετ πχ κλπ κλπ

Οταν ομως βγαλω το φιλτρο ολα δουλευουν οκ , εχω αναγνωριση , εχω ιντερνετ , αλλα δε μπορω να το αφησω ετσι γιατι φοβαμαι οτι κατι μικρες ταχυτητες που βλεπω θα φταιει αυτο (ισως και να κανω λαθος αλλα και μονο η ιδεα με επηρεαζει αρνητικα) .

 

Το τηλεφωνο ειναι μια χαρα , ειναι ολοκαινουργιο  και το ιδιο ακριβως συμβαινει και οταν αντι για αυτο βαζω ενα αλλο siemens που εχω.

Το φιλτρακι το εχω αλλαξει και εβαλα ενα καινουργιο και κανει ακριβως τα ιδια.

Η ιδια ακριβως συνδεσμολογια στο προηγουμενο σπιτι που εμενα , με την ιδια ακριβως συνδεση και τα ιδια υλικα (ρουτερ φιλτρο τηλεφωνο) δουλευε μια χαρα.

Εχω μια υποψια οτι στο προηγουμενο σπιτι ειχα αλλο σπλιτερ. Υπαρχει περιπτωση να φταιει αυτο?

 

Τι μπορει να φταιει ρε παιδες?

Εψαξα σε σχετικα ελληνικα φορουμς βρηκα και αλλους με το παρομοιο  προβλημα

αλλα δεν ειδα πουθενα να αναφερετε καποια λυση . Θα μπω και σε κανενα ξενο.

Ευχαριστω προκαταβολικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο το σπλιτερ που βαζουμε συνηθως για να μπει το τηλεφωνο , μου μοιαζει πολυ κομπογιαννιτικο κολπο , παπατζιλικι . Μειωνουμε την ισχυ το σηματος και μπαζουμε και θορυβο μου φαινεται. Δε θα επρεπε κανονικα το ρουτερ (στην περιπτωση μου το Linksys) να ειχε μια εξοδο Phone out η οποια απλα θα φροντιζε να κλωνοποιησει και να ενισχυσει την εισοδο του τηλεφωνικου σηματος μας στο σπιτι ?  (κατι σαν το midi through ας πουμε )

Αμα δηλαδη βαλω δυο τρια τεσσερα σπλιτερ και κανω το σημα 5 κομματια σε  ενα ρουτερ και τεσσερα τηλεφωνα θα ειναι ολα μια χαρα? σιγα να μην ειναι .

Για πειτε κι εσεις , γιατι ολα τα παραπανω ειναι υποθεσεις μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω βαλει σε μια μπριζα τηλεφωνου ενα σπλιτερακι (αυτο που απλα βγαζει παραλληλα δυο τηλεφωνικες μπριζες απο μια) και στη μια πριζα εχω βαλει το linksys και στην αλλη φιλτρο adsl και μετα το τηλεφωνο.

 

Στο δίκτυο της forthnet οι διακλαδωτές δημιουργούν πρόβλημα απ' οτι ξέρω..

 

Θα πρέπει να αγοράσεις dsl splitter

(splitter --> διαχωριστής και όχι διακλαδωτής)

 

πιστεύω να είσαι οκ μετά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικο μοιαζει αυτο που λες , μαλλον αυτο θα φταιει . ευχαριστω. δεν ηξερα οτι υπαρχει σπλιτερ που δεν ειναι απλως διακλαδωτης.

ποιο απο τα παρακατω ειναι αυτο που ψαχνω?

http://www.skroutz.gr/c/699/adaptors.html?keyphrase=dsl+splitter

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ

Εισαι σιγουρος οτι αυτο ειναι διαφορετικο απο "διακλαδωτη "+φιλτρο? γιατι εμενα μου μοιαζει οτι απλα εχει ενσωματωμενο μεσα του το φιλτρακι , και ειναι ενας απλως διακλαδωτης σαν αυτον που εχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις την δυνατότητα, σύνδεσε το Linksys μόνο του, κατευθείαν στην γραμμή του τηλεφώνου και βάλε την τηλ. συσκευή σε άλλη πρίζα χρησιμοποιώντας ένα απλό φίλτρο.

Ο Alexyisgt έχει δίκιο πάντως, αν χρησιμοποιείς απλό διακλαδωτή και όχι dsl splitter, θα έχεις πρόβλημα στην τηλ. γραμμή (πιθανόν και στην σύνδεσή σου στο δίκτυο -αν έχεις αποσυνδέσεις μάλλον αυτό θα φταίει).

Constant Shallowness Leads To Evil

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σκεφτηκα κι εγω να το δοκιμασω αυτο που λες αλλα δε γινεται γιατι το σπιτι ενω ειναι ολοκαινουργιο εχει μονο μια πριζα τηλεφωνου..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου