Προς το περιεχόμενο

Πληκτράς με απαιτήσεις ψάχνει ικανοποιητικό όργανο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλό σας βράδυ,

 

αφού χάσαμε (σνιφ..) το Yamaha MM6 φέτος, αφού τα "κατάφερα καλά" στους βαθμούς, πάμε για άλλα.. πλέον η χρηματοδότηση αυξάνεται, και σκέφτομαι να πάρω (του χρόνου) ένα μηχάνημα που θα το έχω πραγματικά για καιρό, και θα το διατηρώ στο πτωχό φοιτητικό μου δωμάτιο. Τα 61 πλήκτρα είναι λίγα, τα 88 πολλά. Άρα απαίτηση α)76 πλήκτρα. Έπειτα, καθώς δεν με ενδιαφέρουν καθόλου ήχοι κιθάρας, κρουστών, βιολιά, τρομπέτες κλπ. συνοδευτικά, το όργανο θα ήθελα να έχει (=περιορίζεται αν θέλετε) σε β)ήχους πιάνου, ηλεκτρικού πιάνου, hammond κλπ., ατμοσφαιρικούς ήχους (synth-ηλεκτρονικούς).. Έπειτα, γ)το κόστος να μην υπερβαίνει τα 1500 ευρώ, και δ)ει δυνατόν να έχει modulation wheels, knobs κλπ. για αλλαγές του ήχου.

 

Ευχαριστώ, αναμένω τις όποιες προτάσεις σας!!!

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο τίτλος πάντως είναι πολύ "βουλγάρα καταρίζω σκαλί γλύφω παρκέτα,τελεφώνο τώρα".Περισσότερο αγγελία για συνοικέσιο ή νταλαβέρι μαστροπό κάνει :P

 

Πάρε ενα stage piano τις kurzweil σε φαση.Πιανο-στριγκέτο-ελεχτρικό πιάνο.Απ οτι ξέρω αυτά εχει μόνο σαν ήχους.Επαιξα με μια μειωμένη έκδοση νομίζω του pcx.Εσυ πρεπει να φτάνεις τη φούλ έκδοση.Δεν ξέρω αν έχει παραπάνω ήχους αλλα έχει οτι καλύτερο παίζει σε πλήκτρο.Τρελή προσομοίωση με ατάκα στα 2,34 ms κ brilliance απο diamonds.Τζέμι Μπόντ δεν είδα πουθενά , αρα μην περιμένεις να είναι παντοτινά.Over n out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα specs που δίνεις και το όριο τιμής, θα έλεγα ότι πας για κανένα μεταχειρισμένο Yamaha Motif ES7, καινούριο Korg TR76 ή το Roland Juno Stage που θα κυκλοφορήσει προσεχώς.

Από αυτά, το Motif είναι σαφώς καλύτερο. Δεν ξέρω βέβαια τί ακριβώς λέει το Stage αλλά αν είναι σαν το Juno-G σε ανανεωμένη version, Motif και πάλι Motif!

 

Το κακό είναι ότι τα περισσότερα 76άρια synths παίζουν σε τιμές πάνω από το bugdet σου και όσα είναι από κάτω κυμαίνονται στον μέσο όρο, τίποτα το εξωφρενικό δηλαδή.

Η δική μου πρόταση είναι να κοιτάξεις για μεταχειρισμένο Motif και γενικώς να ψάξεις την αγορά για παλιότερα μοντέλα τύπου Fantom-X, Korg Triton και τέτοια για να μπορέσεις να πάρεις καλή ποιότητα και 76άρι κλαβιέ με τα λεφτά που διαθέτεις. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έναν έλεγχο στο συνάλλαγμα, ένα 76ρι Motif ES7 έρχεται στα 1480. Κολλητά στο όριο δηλαδή!!! Ωραίο, μου αρέσει. Και είναι τόσο στις απαιτήσεις μου, όσο και στις δυνατότητές μου. Θα ήθελα όμως να έχω γνώμες και από άλλα μέλη, καθώς η όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ποικιλία των απόψεων θα μας οδηγήσει σε όσο το δυνατόν πιο ασφαλές συμπέρασμα.

 

Επίσης,

θα ήταν καλή επιλογή να προσθέσω άλλα 200-300 ευρώ στα διαθέσιμα και να κινηθώ για το XS7??

Υπάρχει κάποιος με κάποιο από τα προαναφερθέντα που να ενδιαφέρεται για πώληση κλπ.;;

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου πρότεινα κάποιο μεταχειρισμένο. Στα 1500 μπορείς να βρείς Motif, Triton  και FantomX όπως σου είπε ο Alchemist.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Κλίνω προς αυτό..

 

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp2_x.htm

 

Σχετικά φτηνό, το έχω ακούσει και μου αρέσει, με καλούς και "αξιόμαχους" ήχους, με ωραία εφέ!!!

 

(λατρεύω να ξεσκαλίζω πανάρχαια θέματα..)

 

http://sfyraki.blogspot.com/ - Tom Still Waits
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεθυσμένοι φίλοι,

trigga,χαχαχα..

 

Και φιλε καταγραφέα τούτου του θέματος..

Καλο θα ήταν και χρήσιμο δε να μας πεις  -τι μουσικής παίζεις, τι ακούς;

 

ώστε να μπορέσουν όλοι να προσεγγίσουν ως προς το καλύτερο αυτό που θα σε αντιπροσωπεύσει..

 

Ψάχνεις όργανο συντροφια?Ψάχνεις όργανο για δημιουργίες??Τι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλίνω προς αυτό..

 

http://www.thomann.de/gr/kurzweil_sp2_x.htm

 

Σχετικά φτηνό, το έχω ακούσει και μου αρέσει, με καλούς και "αξιόμαχους" ήχους, με ωραία εφέ!!!

 

(λατρεύω να ξεσκαλίζω πανάρχαια θέματα..)

 

 

Μα αυτο ειναι 88αρι!Δεν ειπες πως θελεις με 76 πληκτρα?

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου prang αν αποφασίσεις να δώσεις κάτι παραπάνω σου προτείνω (εκτός βέβαια από το motif που είναι εξαιρετικό) το Kurzweil PC3 (όχι PC3Χ). Μην λάβεις υπ'όψην την τιμή του thomann γιατί το συγκεκριμένο όργανο θα σου βγει πιο φτηνά άμα το πάρεις από Ελλάδα. Μια προσωπική εκτίμηση είναι γύρω στα 1700-1800 euro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου