Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε εσείς καλή μουσική?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Orbital, σύμφωνοι αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι πλατιάζεις. Είναι βέβαιο ότι η πλειοψηφία των θαμώνων του noiz δεν θεωρεί συλλήβδην την Ελληνική μουσική ίδια σε ένα τσουβάλι. Να υποθέσω ότι το Ελληνική αναφέρεται στην προερχόμενη από Ελληνες, ή Ελληνόφωνη, ή άπτεται ενός Ελληνικού (και άντε πάλι τι είναι αυτό) μουσικού ιδιώματος (πχ Ross Dailey) μουσική. Κι αν μου διαφεύγει κάτι, βοηθάτε. Από κει και πέρα σαφώς οι κατηγορίες υφίστανται. Οπως και αλλού (Γερμανικό ροκ, Γαλλικές μπαλάντες).

 

 

την φοβομουν αυτην την απαντηση, για να ειμαι ειλικρινης, περιμενα οτι θα παρεξηγηθω. εννοουσα απλως οτι, οπως τουλαχιστον φαινεται σε μενα (πιθανον να κανω λαθος καθως γενικα ασχολουμαι κυριως με την ενοτητα guitar, bass and amps του forum με ο,τι αυτο συνεπαγεται..) η πλειοψηφια ακουει ειδη μουσικης που συμπτωματικα μεγαλης αναγνωρισης τυγχανουν ξενοι καλλιτεχνες (πχ ροκ). αυτο φυσικα δεν σημαινει οτι ξερω πως βλεπουν την ελληνικη ροκ ή οποιαδηποτε αλλη ελληνικη σκηνη, δεν τους ρωτησα... απλως θεωρω λογικο να ακουν, οι περισσοτεροι, ξενη ροκ (ετσι εξηγουνται και τα χιλιαδες θεματα του τυπου: "ηχος/πεταλια/ενισχυτες/κιθαρες γκιλμουρ/κομπέιν/τσακ νορρις κλπ" ενω δεν εχω δει ουτε ενα θεμα "τι ενισχυτες χρησιμοποιουν οι πυξ λαξ ή τι πεταλακια εχει ο μαχαιριτσας"

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Σχετικά με την επιτυχία.

 

Σημασία δεν έχει αν κάποιος το προορίζει για επιτυχία, είναι η αλήθεια, αλλά αν αλλάζει επι τούτου το κομμάτι για να αρέσει. Άλλο να κάνεις κομμάτια που αρέσουν, για κάποιο λόγο (ταλέντο κλπ), άλλο να το αρνήσε πεισματικά (μερικοί κλασσικοί το έχουν το κόμπλεξ) και άλλο να κάνεις κάτι μόνο και μόνο για να αρέσει. Υπάρχει μια μέση γραμμή νομίζω και θα έδινα σαν παράδειγμα τους Radiohead (απο τα αγαπημένα μου σχήματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ετσι εξηγουνται και τα χιλιαδες θεματα του τυπου: "ηχος/πεταλια/ενισχυτες/κιθαρες γκιλμουρ/κομπέιν/τσακ νορρις κλπ" ενω δεν εχω δει ουτε ενα θεμα "τι ενισχυτες χρησιμοποιουν οι πυξ λαξ ή τι πεταλακια εχει ο μαχαιριτσας"

 

Γιατί αυτούς μπορείς να τους δεις ή να τους ρωτήσεις.......... :D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"τι ενισχυτες χρησιμοποιουν οι πυξ λαξ ή τι πεταλακια εχει ο μαχαιριτσας"

 

να σου πω εχεις δικιο,παντα ηθελα να μαθω τι χρησιμοποιουν και εχουν αυτον τον ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχο κιθαρας στους δισκους τους (απο οτι εχω ακουσει ακομα και ο Albini ειχε στειλει κατασκοπους για να βρει το επτασφραγιστο αυτο μυστικο αλλα δεν τα καταφερε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο Manu Chao διέλυσε τους mano negra για να κάνει σόλο καριέρα,και μένει σε

βίλλα εκατομμυρίων (μαγκιά του), και συν τοις άλλοις δεν μιλάει όπως παλιά στον

κόσμο έξω,στον δρόμο (μένει στη Βαρκελώνη). Κοινώς την έχει 'ακούσει' λίγο τη ση-φα.. ;D

Συμφωνώ με sf & audiokostas, όλοι μας ανεξαιρέτως* θέλουμε να ακουστεί ο ήχος

και οι ιδέες μας παραέξω,είτε αυτό γίνει αργά είτε γοργότερα  :-* Και τότε συνήθως μπαίνουν

οι παράγοντες "διασημότητα" "ακριβό lifestyle" κτλ.στη ζωή μας.

Όπως η φίλη μας η Amy Winehouse στο άλλο thread..

 

* (στο ανεξαιρέτως εννοώ το 99% απο μας)  :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου πω εχεις δικιο,παντα ηθελα να μαθω τι χρησιμοποιουν και εχουν αυτον τον ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ηχο κιθαρας στους δισκους τους (απο οτι εχω ακουσει ακομα και ο Albini ειχε στειλει κατασκοπους για να βρει το επτασφραγιστο αυτο μυστικο αλλα δεν τα καταφερε)

 

χαλαρωσε  βρε sf, σιγα σιγα θα μας πεις οτι υπαρχει πιθανοτητα να ανακαλυψουν οι κατασκοποι αυτοι σε ποιαν θεση μαγνητη παιζεται αυτος ο ηχος κιθαρας  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη μουσικη εχουν οι BACCARA, μ'ενα ενδεικτικο κομματι το Yes sir, I can boogie... γιατι μουσικη σημαινει

        ΖΩ ΕΝΤΟΝΕΣ & ΤΡΕΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ, με ΤΡΕΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ απ' τη Σκανδιναβια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως με λυπεί ένα πράγμα. Καλά όλα αυτά που λέμε ότι ακούμε jazz,funk,rock,pop,metal etc....Με λύπη μου διαπιστώνω ότι κανένας δεν ακούει ελληνική έντεχνη μουσική ή μελοποιημένη ποίηση (ελληνική).Γιατί να συμβαίνει αυτό λέτε?

Εγώ πάντως το στηρίζω στο ότι είμαστε προκατηλημένοι σχετικά με την ελληνική μουσική επειδή στην Ελλάδα αυτά που παίρνουν τα λεφτά είναι τα κακής ποιότητας λαικά-pop-rock τραγούδια.

Μπα, για τη δική μου περίπτωση ας πούμε έχει να κάνει με το ότι στα αυτιά μου ο Θάνος Μικρούτσικος, ο Μαχαιρίτσας (αν τον εντάσεις εκεί), ο Πασχαλίδης και οι περισσότεροι που βάζουμε στην (εντελώς απροσδιόριστη τελικά) κατηγορία "έντεχνο" είναι πολύυυυυυ κάτω όχι μόνο των floyd, beatles και λοιπών καταξιωμένων κάθε είδους, αλλά και των "ατάλαντων" σημερινών pop συνθετών/παραγωγών/τραγουδιστών τύπου Shakira, Amy Winehouse, Anastacia, Robbie Williams, Timbaland, Nelly Furtado (για να μην προσθέσω ΚΑΙ του Φοίβου ΚΑΙ του Καρβέλα και αρχίσει πάλι πόλεμος) κλπ. Τα ίιιιιδια και τα ίιιιιιδια και τα ίιιιιδια, και πάαααμε πάλι, και αχ πώς πονάω μάνα μου, και τι χάλια που είναι ο κόσμος και η ζωή και αμάν αμάν. Έλεος δηλαδή. Και ελληνική μουσική ακούω, ο Χατζιδάκις είναι ανάμεσα στους πιο αγαπημένους μου καλλιτέχνες. Επίσης μου αρέσει πολύ ο Ιωαννίδης, ο Μάλαμας, ο Παπακωνσταντίνου (ο Θου προφανώς, ο Βου δεν αντέχεται με τίποτα)... Το "Τραγούδια Για Τους Μήνες" του Παπαθανασίου με την Αρβανιτάκη by the way είναι ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ δίσκος ;) ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΟΜΩΣ:::: ;)

 

Υ.Γ.Σουξεδάκια κάνουν κ οι εντεχνάδες απλα τους ακούνε οι ποιο "ψαγμένοι"

+1

 

Κλαψ, λύγμ, σμπαρακουακ.

Ωωωω ρε φίλε, που το θυμήθηκες το τελευταίο... Αν και το προτιμώ ως "σμπαρΕκουάκ" ;)

 

Αν τη λέξη ''εντεχνο'' την κάνουμε τάληρα θα δούμε ότι τη χρησιμοποιούμε για να χαρακτηρίσουμε κάτι το οποίο γίνεται με σκοπό την υλοποίηση της τέχνης και όχι να στέλνουν ringtones τα 15χρονα το ένα στο άλλο!

Ε και; Η πρόθεση δεν εξασφαλίζει το αποτέλεσμα ;) Και επιπλέον γιατί μηδενίζεις a priori ένα κομμάτι που θα κάνει 2,000,000,000 να χορέψουν και να ξεχάσουν για 5 λεπτά τα προβλήματά τους; Ή ένα κομμάτι που θα ακούει κάποιος και θα συγκινείται; Απλώς επειδή γράφτηκε για να πουλήσει;

 

Καλή μουσική είναι η μουσική που δεν θέτει ως όρους συνθεσής της τη λογική του ''θέλω να πουλήσω'' και αυτή η μουσική φαίνεται.Με αλλα λόγια η μουσική που είναι ανεπιτήδευτη.

Τώρα το αν σε αγγίζει είναι θέμα του καθενός.

Καλά αυτό ποτέ δεν υπήρξε. Από τους κλασσικούς μέχρι και σήμερα οι περισσότεροι επαγγελματίες μουσικοί θέλουν να παίξουν μουσική που θα αρέσει στον κόσμο (και άρα θα πουλήσει). Τώρα το αν ο "κόσμος" είναι κοριτσάκια του γυμνασίου, καλόγριες, ατίθασα νιάτα, ο πατέρας μου, πιτσιρίκια σε πάρτυ, λατίνοι εραστές ή ο Herbert von Karajan είναι ένα άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου