Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε εσείς καλή μουσική?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Οποιος "αυτοβαφτιζεται" μεγας "καλλιτεχνης" ειναι ετσι κι αλλοιως τις περισσοτερες φορες για...σφαλιαρες.. ;D (οπως βεβαια και καθε ανθρωπος που "φτηνει" αλλους ανθρωπους μονο και μονο επειδη θεωρει τον εαυτο του "ανωτερο")

 

 

+10000000000

Αν παρατηρήσεις όμως μόνο αυτοί του συγκεκριμένου αχαρακτήριστου είδους λένε ότι είναι μαγάλοι καλλιτέχνες βλ. Αντζελα Δημητρίου.

Εγώ προσωπικά δεν άκουσα ποτέ τον Αλκίνοο να αυτοχαρακτηρίζεται μαγάλος καλλιτέχνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γιατι απλα  δεν ΥΠΑΡΧΕΙ "εντεχνη" μουσικη ,ειναι καθαρα ελληνικη εφευρεση με τρελλο ρατσισμο [...]

(αλλωστε κανενας απο τους πραγματικα μεγαλους συνθετες μας,Θοδωρακης,ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ,Ξαρχακος κτλ δεν εχει χρησιμοποιησει αυτον τον ορο )

 

Για την ιστορία, ο όρος "έντεχνο" εφευρέθηκε, την δεκαετία του 60, από τον ίδιο τον Χατζιδάκι.  :P

Το έκανε για να διαχωρίσει τους "καταρτισμένους" συνθέτες, που έγραφαν έχοντας θεωρητικές γνώσεις (διάβαζαν' παρτιτούρα κλπ) από τους υπόλοιπους, οι οποίοι έγραφαν "με το αυτί".

 

Τώρα, το πώς χρησιμοποιείται σήμερα...

στήθος ή μπούτι;

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, το πώς χρησιμοποιείται σήμερα...

 

μα για αυτο μιλαω και εγω αρχηγε μου για το ΠΩΣ χρησιμοποιειται..... ;)

 

Εγώ προσωπικά δεν άκουσα ποτέ τον Αλκίνοο να αυτοχαρακτηρίζεται μαγάλος καλλιτέχνης.

 

καλα επιασες και εσυ την περιπτωση ενος...αγιου ανθρωπου  :)(δεν ξερω αν τον γνωριζεις προσωπικα αλλα μιλαμε για εκπληκτικο ανθρωπο) γενικα ομως υπαρχει απαραδεκτος σνομπισμος στον χωρο των "εντεχνων" προς τους υπολοιπους "κοινους" θνητους... ;D

 

για εμενα οποιοσδηποτε "διαχωρισμος" της μουσικης σε στρατοπεδα ειναι απαραδεκτος ,απο τη στιγμη μαλιστα που τα μεγαλυτερα εργα της ελληνικης "εντεχνης" μουσικης των μεγαλων μας συνθετων εχουν σαν εκτελεστες μουσικους της "απεναντι" οχθης,καλο ειναι να μαθαινουμε και τιποτα απο το παρελθον...

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF, θέλω κέρασμα (ή δωρεάν ανοιχτή γραμμή συνομιλίας για service κιθάρας) :

 

Σου έκανα πάσα για να γράψεις το 10.000οστό σου ποστ.  :P

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά μουσική θεωρώ καλή

 

Δεν θεωρώ τίποτα , η μουσική για μένα είναι μόνο συναίσθημα.

 

Η μουσική είναι η αγωνία της ευχάριστης έκπληξης και μιας κάθαρσης που ποτέ δεν έρχεται. Ένας γλυκός βασανισμός.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μουσική είναι η μουσική που δεν θέτει ως όρους συνθεσής της τη λογική του ''θέλω να πουλήσω'' και αυτή η μουσική φαίνεται.Με αλλα λόγια η μουσική που είναι ανεπιτήδευτη.

Τώρα το αν σε αγγίζει είναι θέμα του καθενός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παμε παλι λοιπον στα περι "ελληνικης" μουσικης.

θελω να πω (για μια ακομη φορα με κινδυνο να γινω κουραστικος) πως η "ελληνικη" μουσικη ΔΕΝ ειναι ειδος μουσικης, τουλαχιστον σημερα. ΕΙΔΟΣ μουσικης ειναι η ροκ, η ραπ, η electronica κοκ. οπως δεν υπαρχει γαλλικη μουσικη, γερμανικη μουσικη κοκ, ετσι δεν υπαρχει και ελληνικη.

και εξηγουμαι. για να χαρακτηριστει κατι ως "ειδος", προφανως προκειται για μια κατηγορια, που ο,τι ανηκει σ'αυτην μοιραζεται με τα υπολοιπα που ανηκουν σ'αυτη ορισμενα χαρακτηριστικα. ετσι, αν ελληνικη μουσικη λεμε την μουσικη που εχει ελληνικο στιχο, προφανως δεν μιλαμε για ειδος, καθως υπαρχουν οι active member, ο γιωργος μαζωνακης, οι micro, ο χιωτης, και ολοι αυτοι θα επρεπε να εμπιπτουν στην ιδια κατηγορια μουσικου ειδους (σα να λεμε δηλαδη οτι οι oasis, ο bb king, οι backstreet boys και οι Niggaz With Attitude ανηκουν σε ενα ειδος μουσικης).

αν απο την αλλη το ελληνικο ειδος μουσικης ειναι ενα ειδος που αφορα καλλιτεχνες που κανουν μουσικη στην ελλαδα, παλι θα ηταν αστοχο να το ονομασουμε ως ειδος, καθως θα επρεπε στο ιδιο ειδος να ανηκουν οι rotting christ και ο βαμβακαρης (ή αλλιως scorpions και Advanced Chemistry στο ιδιο ειδος... δεν παει).

 

γι'αυτο το λογο σημερα, μιλαμε για (ελληνικη, γερμανικη ή οτιδηποτε) ΡΟΚ, ΜΕΤΑΛ, ΡΑΠ κοκ.

 

στα επι τα αυτα τωρα. διερωταται ο φιλος "γιατι υποτιμουμε την ελληνικη μουσικη".

η σωστη ερωτηση θα ηταν αν και γιατι υποτιμουμε την ελληνικη ροκ/ραπ κοκ.

και σ'αυτο θα ηθελα να απαντησω τωρα, που νομιζω μπαινει σε σωστο πλαισιο η ερωτηση, καθως η αρχικη ερωτηση ηταν γενικη (για μενα, καθως ακουω και "ελληνικη" μουσικη, λιγο βεβαια, αλλα ακουω).

η απαντηση ειναι η εξης λογικη για μενα:

στα ειδη που ακουμε οι περισσοτεροι απ'οσο εχω παρατηρησει στο ΝΟΙΖ, η ελλαδα για πολλους λογους δεν εχει παραδοση. δεν τιθεται θεμα παντοτε ξενομανιας, απλως τυχαινει οι ξενοι στα δημοφιλη (αλλα και στα λιγοτερα δημοφιλη σε γενικες γραμμες) ειδη μουσικης να βρισκονται σε ανωτερο επιπεδο απ'το ελληνικο (κατα κανονα παντα και οχι απολυτα, δεν σημαινει οτι καθε τι ξενο ειναι καλο και καθε τι ελληνικο ειναι μουφα). απλως, οπως θα ειναι λιγακι δυσκολο να φανταστεις τον BB KING να τραγουδαει "ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΛΟΥΚΕΤΟ ΘΑ ΔΙΠΛΟΚΛΕΙΔΩΣΩΩΩΩΩΩ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΓΩΣΩΩΩΩΩΩ" και καποιον χοντρο μαυρο αμερικανο τζαζιστα να παιζει μπουζουκι καλυτερα απο καποιον καλο και γνωστο ελληνα, ετσι ειναι δυσκολο να πεις για καποιον ελληνα να πιανει σε γενικες γραμμες το επιπεδο των αντιστοιχων ξενων PINK FLOYD, METALLICA, APHEX TWIN, CYPRESS HILL, BUCK OWENS κοκ. (τυχαια τα παραδειγματα)

 

αυτη νομιζω οτι ειναι η εξηγηση αυτου, που στην συγκεκριμενη περιπτωση δεν εχει ιδιαιτερη σχεση με την ξενομανια που αναφερθηκε, αλλα εχει μαλλον σχεση με καποια παγκοσμιως αναγνωρισμενα ταλεντα...

 

ενας ενας τα μπινελικια και διαφωνιες  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μουσική είναι η μουσική που δεν θέτει ως όρους συνθεσής της τη λογική του ''θέλω να πουλήσω'' και αυτή η μουσική φαίνεται.

 

Σόρρυ αγαπητέ Rock On αλλά πρόκειται για άλλον ένα "ροκ" μύθο.

Καλή η εσώτερη ανάγκη και επιθυμία για μουσική δημιουργία, αλλά από την εποχή της Αναγέννησης μέχρι σήμερα, χιλιάδες αριστουργήματα όλων των μουσικών ιδιωμάτων γραφτήκαν είτε κατά παραγγελία κάποιου προύχοντα, είτε με μοναδικό σκοπό το κέρδος.

 

Orbital, σύμφωνοι αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι πλατιάζεις. Είναι βέβαιο ότι η πλειοψηφία των θαμώνων του noiz δεν θεωρεί συλλήβδην την Ελληνική μουσική ίδια σε ένα τσουβάλι. Να υποθέσω ότι το Ελληνική αναφέρεται στην προερχόμενη από Ελληνες, ή Ελληνόφωνη, ή άπτεται ενός Ελληνικού (και άντε πάλι τι είναι αυτό) μουσικού ιδιώματος (πχ Ross Dailey) μουσική. Κι αν μου διαφεύγει κάτι, βοηθάτε. Από κει και πέρα σαφώς οι κατηγορίες υφίστανται. Οπως και αλλού (Γερμανικό ροκ, Γαλλικές μπαλάντες).

 

Να επιμείνω ότι η ερώτηση ποιά (και ίσως γιατί) είναι καλή (ή μάλλον θεωρείτε εσείς καλή) δεν είναι καθόλου κακό θέμα συζήτησης. Άλλο θέμα η Ελληνική μουσική.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή μουσική είναι η μουσική που δεν θέτει ως όρους συνθεσής της τη λογική του ''θέλω να πουλήσω'' και αυτή η μουσική φαίνεται.

 

εδω κανεις μεγαλο λαθος,ΟΛΗ η ροκ/ποπ μουσικη εχει γραφτει με σκοπο το ΗΙΤ και ΤΙΠΟΤΑ αλλο.

 

το οτι ενα κομματι ειναι ΗΙΤ δεν μειωνει την αξια του (το The Dark Side of the Moon ας πουμε ειναι ο μακροβιοτερος δισκος μεσα στα charts ,νομιζω δεν εχει βγει ποτε απο την ημερα που κυκλοφορησε,αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν ειναι καλο)

 

οποιος μουσικος/συνθετης σου πει οτι δεν ΠΟΘΕΙ την επιτυχια και τις υψηλες πωλησεις ΨΕΥΔΕΤΑΙ ασυστολα.

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο απόλυτος αλλά όχι μακριά από την αλήθεια....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου