Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε εσείς καλή μουσική?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικα ΧΑΛΑΡΑ χορευω με το Requiem ,χορος δεν ειναι μονο το χτυπημα υπο τα  μεταλλαδικοdancebreakbeats μπορει να ειναι και ενα απλο λικνισμα στο ρυθμο της μουσικης & το Requiem εχει ΤΡΕΛΛΟ ρυθμο & groove (φτανει να ΜΠΟΡΕΙΣ να τα ακουσεις)

 

Πόσα θές για να το δω αυτό? ΠΛΕΡΩΝΩ! (αυτό το απόσπασμα)

 

http://www.youtube.com/watch?v=swkT07TP-mo

 

 

Και πάλι σου ξαναλέω: Αυτά είναι γενικοκλογίες. Αμα είναι να σκέφτεσαι έτσι για να καταλάβεις αν σου αρέσει ένα κομμάτι σώθηκες. Μέχρι να τα σκεφτείς όλο αυτά θα έχει τελειώσει.

 

 

Αν θα ήθελα να δώσω ένα γενικό ορισμό, θα ήταν ο εξής: Καλή μουσική είναι αυτή που με κάνει να τη βάζω στο repeat και όχι να πατήσω το stop πρίν τελειώσει.

 

Αυτό βέβαια εξαρτάται απο την στιγμή, οπότε είναι υποκειμενικό ακόμη και για μας τους ίδιους οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλή μουσική;

 

Ακούω κλασσική, σύγχρονη και παλαιότερη

Ροκ (dEUS, Raidohead, KoRn, NIN, Eels, Marilyn Manson, etc)

Pop (Aguilera, Britney, Michael Jackson, 50 cent, κάτι άλλες ατελείωτες κορμάρες)

Ελληνικό ποπ (τώρα ξαναγνωρίζομαι, 4 χρόνια εκτός ήμουνα)

Ορχηστρικά, film music, computer game music, jazz.

Λαϊκά (λίγο, όχι πολύ, μη λεω και παραμύθια)

 

Γενικά κυρίως ξένα πράγματα, να πω την αλήθεια.

 

για να δουμε και τι ακουω εγω (και τι θεωρω καλη μουσικη ... :))

 

ΤΟΥΡΚΙΚΑ (ΠΟΛΛΑ Τουρκικα ;D (κυριως Bullent Ersoy,Ibrahim Tatlises,Sezen Aksu αλλα και μπολικη τουρκικη κλασσικη μουσικη)

 

60s soul ,κυριως STAX ,αλλα και MOTOWN/ATLANTIC (η μουσικη της Aretha Franklin,του Otis Redding,των Four Tops & των Temptations ειναι η μουσικη που θα παιζει στην...κηδεια μου...)

 

Country (κυριως 50s,60s,70s αλλα και αρκετα απο τα "λουστραρισμενα" Nashville Hits που βγαινουν σημερα επιλεκτικα βεβαια γιατι βγαινει πολυ σαβουρα)

 

FUNK,MAYΡO καταμαυρο & αραχνο.(φυσικα ο James Brown ειναι μια κατηγορια απο μόνος του)

 

Billie Holiday (αυτη ειναι μια κατηγορια απο μονη της,ο καλυτερος δισκος που εχει γινει ποτε ειναι το LADY IN SATIN)

 

SWING & BIG BANDS (μαζι με ολα τα τερατα που τραγουδουσαν μαζι τους  Sinatra,Tony Bennett (μεγαλη αδυναμια μου)

 

ROY ORBINSON (& αυτος μια κατηγορια μονος του,αν επρεπε να εχω μονο ενα cd θα ηταν δικο του)

 

Nick Cave (προσωπικος μου θεος)

 

Καλο blue collar αμερικανικο ροκ (Springsteen (τεραστια αγαπη),Tom Petty κτλ)

 

ΛΑϊΚΑ,ΚΑΛΑ ΛΑϊΚΑ (που πληρουν τις ...10 προϋποθεσεις ;)) μαζι με την soul ριχτε και το "Θα κλαψει η μανα μου πικρα" του Στελαρα στην κηδεια μου ;)

 

BRIT-POP/ROCK ολων των δεκαετιων & αποχρωσεων (οσο πιο πολυ τηγανητο αυγο,ALE,φασολια ΗΕΙΝΖ,γκριζο ουρανο & μελαγχολια βρωμαει τοσο το ....καλυτερο ;D)

 

 

Και πάλι σου ξαναλέω: Αυτά είναι γενικοκλογίες.

 

εγω παλι νομιζω οτι ειμαι πολυ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική ΤΕΡΑΣΤΙΑ αγάπη είναι το Progressive! :-*

 

Είτε αυτό λέγεται Progressive Rock που ξεκινά εκεί κάπου βαθιά με τα Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band & The Piper at the Gates of Dawn, είτε Progressive Metal που ξεκινά κάπου εκεί με τα Images and Words, A Social Grace, etc...Και τα δύο συνεχίστηκαν και συνεχίζονται ανεπηρέαστα, αγνά και πάντα PROGRESSIVE...

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γέρασα και η ίδια συζήτηση επανέρχεται επίκαιρη over & over.

"Και γιατί άμα πουλάει 10 εκατομμύρια δίσκους δεν είναι ποιοτικός από τον κάθε underground πειραγμένο ;" και πάει λέγοντας......

Εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει πιο μεγάλο κριτήριο από τον χρόνο. Ετσι φαίνεται και η ποιότητα των ABBA, Beethoven, Stones, Beatles κλπ κλπ. Δεν θα δώσω παραδείγματα αυτώ που τους έφαγε η μαρμάγκα γιατί μερικοί θα διαρρηγνύετε τα ιμάτια σας. Και καλά κάντε. Καλοκαίρι είναι.

Θα μπορούσα να πω και το κριτήριο των εκάστοτε επαϊόντων αλλά αυτό από μόνο του σηκώνει μεγάλη κουβέντα.

Τα κριτήρια του SF είναι ευρύτατα και πιάνουν μεγάλη γκάμα. Εξετάζεται το γεγονός εάν πληρούν ένα από αυτά αλλά αναιρούν κάποια άλλα; Υπάρχουν πολλά τέτοια παραδείγματα.

 

Θα έλεγα ότι με τον SF έχουμε αρκετά κοινά ακούσματα give or take. Ητοι:

α) Δεν ακουω τούρκικα. Οχι από εθνικιστική απόφαση. Απλώς δεν έτυχε.

β) Δεν βάζω Motown (pop/soul) και Atlantic (SOUL) στην ίδια κατηγορία.

γ) Στην country πέρα από Lyle Lovett, John Prine προτιμώ την καινούρια φουρνια της alt. country.

δ) Funk μέχρι πτώσης. Μου λείπει σε live (πέρα από Mother's Finest στη Γερμανία) αλλά θα τα καταφέρω.

ε) Οι τρεις θεές πάνε μαζί (Billy, Ella, Sarah με αυτή τη σειρά - αυστηρά - προτεραιότητας)

στ) Βάλε και Mellencamp. Από την άλλη το καταπληκτικό του Boss LP "Greetings ..." δεν ήταν Blue collar αλλά αριστούργημα. Και ήταν μόνο 17............

ζ) Brit pop rock ναι αλλά όχι συλλήβδην. Δεν μπορώ να βάζω Eaton Rifles & London Calling & Power in the Darkness μαζί με Wonderwall. Και ας μυρίζουν την ίδια Αγγλίλα - διαφορετικής περιόδου. Και ας φωνάζετε όσο θέτε. Είμαι κάθετος και μη συζητήσιμος (sic)

η) Με τους δυο Θεούς σου (Νίκο και Roy), για διαφορετικούς λόγους, δεν τα πάω καθόλου καλά. Τους ανταλάσσω με Dylan.

Στα λαικά θα ήμουν τσιγκούνης. Είμαι Χιωτικός περισσότερο. Και προσεκτικός με το κλύσμα του ρεμπέτικου.

Θα έβαζα μέσα και κάμποσο Southern

Και πολύ Μπαρόκ........

Αυτά.

 

 

 

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το θέμα είναι για να πούμε ποιά μουσική θεωρούμε καλή ή ποιές μουσικές γουστάρουμε;

Γιατί είχα την αίσθηση ότι αυτά τα δύο δεν συμβαδίζουν πάντα. ::)

 

Πάρτε για παράδειγμα τα δύο post του Sf, στο ένα αναλύει ποιά μουσική θεωρεί καλή και στο άλλο τα πράγματα που του αρέσει να ακούει...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε) Οι τρεις θεές πάνε μαζί (Billy, Ella, Sarah με αυτή τη σειρά - αυστηρά - προτεραιότητας)

 

Ξεχασες την τεταρτη ;)

 

 

Και προσεκτικός με το κλύσμα του ρεμπέτικου.

 

και εγω δεν πολυτρελλαινομαι (ειδικα με τους σημερινους ρεμπετολαγνους.... ::)) με εξαιρεση τον Βαμβακαρη (ως τραγουδιστη & συνθετη)

 

Δεν βάζω Motown (pop/soul) και Atlantic (SOUL) στην ίδια κατηγορία.

 

συμφωνω ,ουτε εγω τα εβαλα. ;) (παντως αν επρεπε σωνει και καλα να διαλεξω θα διαλεγα απο ολες την STAX

 

προτιμώ την καινούρια φουρνια της alt. country.

 

και εμενα μου αρεσει παρα πολυ (ακου και τον απιστευτο Ryan Adams,τον θεωρω country οτι και να λεει ο ιδιος...., αλλα & τον θεο Buddy Miller ) ;)

 

Δεν ακουω τούρκικα. Οχι από εθνικιστική απόφαση. Απλώς δεν έτυχε.

 

κανε τον κοπο να ακουσεις,αλλα σε προειδοποιω θα κολλησεις ασχημα (ειδικα αν σου μεταφρασουν τους στιχους ή μαθεις τουρκικα)

 

Είμαι Χιωτικός περισσότερο.

 

και πολυ καλα κανεις...ΤΗΕ ΒΕSΤ!

 

Από την άλλη το καταπληκτικό του Boss LP "Greetings ..." δεν ήταν Blue collar αλλά αριστούργημα. Και ήταν μόνο 17............

 

Οτι και να κανει ο BOSS Βlue Collar θα ειναι (για αυτο αλλωστε ειναι και BOSS :))

 

Δεν μπορώ να βάζω Eaton Rifles & London Calling & Power in the Darkness μαζί με Wonderwall.

 

μα σιγουρα αλλωστε ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ σαν τα 2 πρωτα δεν γινονται και καθε μερα (ομως οι OASIS παραμενουν guilty pleasure για εμενα & ας εχουν γραψει μονο ΕΝΑ κομματι το οποιο το επαναλαμβανουν συνεχεια αλλαζοντας τους στιχους και το τεμπο.. ;D)

 

Πάρτε για παράδειγμα τα δύο post του Sf, στο ένα αναλύει ποιά μουσική θεωρεί καλή και στο άλλο τα πράγματα που του αρέσει να ακούει...

 

εδω κανεις λαθος

 

για να δουμε και τι ακουω εγω (και τι θεωρω καλη μουσικη ... Smiley)

 

 

 

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνοι σε όλα.

Στην τέταρτη δεν πήγα συνειδητά.

Διότι τότε ερχόμουν πολύ κοντά και έπρεπε να αναφέρω και

Nina Simone

Blossom Dearie

Lena Horne

Carmen McRae

Etta Jones

Helen Merril

Etta James

(από τις σύγχρονες)

Natalie Cole

Dee Dee Bridgewater

Cassandra Wilson (με επιφύλαξη)

Diana Krall (μμμμμάλλον)

 

και πάει λέγοντας...............

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cassandra Wilson (με επιφύλαξη)

Diana Krall (μμμμμάλλον)

 

και γιατι δε βαζει το ΣΙΓΟΥΡΑΚΙ? :)

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Cc8TI1KomU

 

χαλαρα η μεγαλυτερη λευκη τραγουδιστρια μετα την Patsy Cline. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει πάρα πολύ και επειδή (και θα μπορούσα και μόνο για αυτό) έβγαλε ολόκληρο (μέτριο) δίσκο για το κάπνισμα (Drag) θα την συμπεριλάβω.

Αν και όχι ίσως ο καλύτερος δίσκος της, το Ingenue κρατάει μια ιδιαίτερη θέση στη καρδιά μου.

Αν το πάμε έτσι όμως πρέπει να ανοιίξουμε καινούριο thread "Favourite Jazz Singers"..........

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου