Προς το περιεχόμενο

Ποια θεωρείτε εσείς καλή μουσική?


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως με λυπεί ένα πράγμα. Καλά όλα αυτά που λέμε ότι ακούμε jazz,funk,rock,pop,metal etc....Με λύπη μου διαπιστώνω ότι κανένας δεν ακούει ελληνική έντεχνη μουσική ή μελοποιημένη ποίηση (ελληνική).Γιατί να συμβαίνει αυτό λέτε?

Εγώ πάντως το στηρίζω στο ότι είμαστε προκατηλημένοι σχετικά με την ελληνική μουσική επειδή στην Ελλάδα αυτά που παίρνουν τα λεφτά είναι τα κακής ποιότητας λαικά-pop-rock τραγούδια.

 

Αν αυτά μαζεύουν τα λεφτά, αυτό συμβαίνει γιατί κάτι προσφέρουν....

Για να καταλάβεις τι είπες, σου λέω αυτό:

Προσπάθησε να φτιάξεις και εσύ ένα κομμάτι αυτής της κακής ποιότητας που να μαζεύει το χρήμα !

Αν προσπαθήσεις ... θα καταλάβεις ...  ;D

 

 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δηλαδή θες να μου πεις ότι για να μαζεύουν χρήμα σημαίνει ότι είναι καλή ποιότητας και ότι απαιτούν <από πλευράς συνθέτη και όχι ενορχηστρωτή, πολύ δουλειά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Πάντως με λυπεί ένα πράγμα. Καλά όλα αυτά που λέμε ότι ακούμε jazz,funk,rock,pop,metal etc....Με λύπη μου διαπιστώνω ότι κανένας δεν ακούει ελληνική έντεχνη μουσική ή μελοποιημένη ποίηση (ελληνική).Γιατί να συμβαίνει αυτό λέτε?

Έχεις δίκιο, κανείς δεν το ανέφερε... Αλλά ίσως να μην "στέκει" ως είδος μόνο του! Δηλ, δεν είναι και ΤΟΣΑ πολλά τα τραγούδια που έχουν γραφτεί με Ελληνική ποίηση (ή κάνω λάθος;). Θεοδωράκης, Χατζιδάκης, Ξαρχάκος, Μαρκόπουλος, και 2-3 άλλοι. <-Σημειώνω οτί μπορεί να κάνω λάθος, αλλα έτσι νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρος.

 

Δε μου φαίνεται αρκετά για να σχηματίσουν ένα genre (τουλάχιστον όπως το εκλαμβάνω εγώ, όπως έβαλα "ροκ")...

 

Έτσι λέω τουλάχιστον...

 

Εγώ πάντως το στηρίζω στο ότι είμαστε προκατηλημένοι σχετικά με την ελληνική μουσική επειδή στην Ελλάδα αυτά που παίρνουν τα λεφτά είναι τα κακής ποιότητας λαικά-pop-rock τραγούδια.

Εγω θα δηλώσω προκατήλημένος! Είναι αλήθεια, το παραδέχομαι!

 

*Φοράει τη στολή flame-protection*

 

ΟΜΩΣ

 

Ξέρεις κάτι; Το έχω παρατηρήσει χρόνια τώρα. Αν βάλεις ένα Ελληνικό τραγούδι (ότι νά είναι, όχι μόνο "κακής ποιότητας". Πχ Ξύλινα σπαθιά, Υπόγεια ρεύματα (τα παλίοτερά τους τραγούδια), και πολλά άλλα), μπορείς να τα ξεχωρίσεις απ'την αρχή. Απ'την παραγωγή. Και φυσικά δε μιλάω για παλαιότερα τραγούδια του Μίκη ή του Νίκου, ή του Διονύση ή του Μάνου (απίστευτοι όλοι τους, για εμένα!) Αυτά βγάζουν μάτι, γιατί έχουν την προσωπική τους σφραγίδα, πέρα απο ότιδήποτε άλλο. Και από την ενορχήστρωση, και απο το παίξιμο, κλπ. (Θα μου πείς το ίδιο ισχύει για τους Άγγλους και τους Αμερικάνους... άρα; παπαριά πάω να πω μου φαίνεται).

 

Να σημειώσω ότι υπάρχουν, πλέον, κάποια φωτινά δείγματα που δείχνουν πολύ καλή δουλειά στην παραγωγή και στην ενορχήστρωση (raining pleasure, Υπόγεια Ρεύματα, πχ). Ένα καινούριο τραγούδι των 2 (πχ) δε μπορώ να καταλάβω αν είναι Ελληνικό ή ξένο. Απο την άλλη ο Χατζηγιάννης ακούγεται απο το 1ο δευτερόλεπτο!

 

Συνεπώς; Υπάρχει (σε μεγάλο μέρος τουλάχιστον) κάποια σφραγίδα. Κάτι που ενώνει τα Ελληνικά τραγούδια. Και καλά, μπουζούκι να ακούσεις, εεε... Ελληνικό θα είναι (τουλάχιστον στα μέρη μας), αλλα και στα ροκ, κλπ, πάλι το ίδιο θα συμβεί.

 

_______________

 

Ιχνηλάτι: Δεν είναι ότι είναι εύκολο, αλλα είναι κάτι που είναι το ίδιο και το ίδιο. Σα να υπάρχει κάποια σελίδα, ή manual, που έχει ακριβείς οδηγίες με αριθμούς και βγαίνουν όλα ίδια! ;D

1. Βάλε τη κιθάρα στον ενισχυτη, μάρκα τάδε, κλπ

2. Βάλε τη παραμόρφωση στο 5 και το reverb στο 11 (!!!)

3. ...

κλπ...

 

*βγάζει τη στολή και ελπίζει...*

 

_____________

 

ΥΓ. Έχω μείνει 4 χρόνια έξω (Λονδίνο) και δεν είχα ΚΑΜΙΑ επαφή με Ελλάδα πέραν των γιορτών κλπ. Μπορεί τα πράγματα να έχουν αλλάξει, σχετικά με τα παραπάνω, οπότε συγχωρήστε με και ενημερώστε με αν είναι δυνατόν! :)

 

Με κάθε δυνατό σεβασμό! :)

 

Νικολας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου Νικόλα τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει πολύ τα τελευταία 4 χρόνια που λείπεις, τουλάχιστον προς το καλύτερο. Θα ήθελα όμως να προσθέσω ακόμη ένα συνθέτη ανάμεσα σ' αυτούς που προανέφερες, το Θάνο Μικρούτσικο, που τον θεωρώ Τέράστιο!Παρ'όλα αυτά όμως υπάρχουν Ελληνες τραγουδοποιοί που είναι εξίσου άξιοι σεβασμού πχ Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης,Σωκράτης Μάλαμας κα. Ε πως να το κάνουμε δεν μπορεί να περνάνε και τόσο απαρατήρητοι αυτοί οι καλλιτέχνες! Γιατί λοιπόν να προσανατολιζόμαστε όλοι μας στο ξένο ραπερτόριο και να αγνοούμε αυτές τις Μορφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρ'όλα αυτά όμως υπάρχουν Ελληνες τραγουδοποιοί που είναι εξίσου άξιοι σεβασμού πχ Χρήστος Θηβαίος, Αλκίνοος Ιωαννίδης,Σωκράτης Μάλαμας κα.

 

Μιας και το ανέφερες, πάρτε ένα ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ελληνικής μουσικής (κατ' εμέ).

Υπέροχη μουσική από τον Σωκράτη Μάλαμα και στίχοι από ποίημα του Κώστα Καβάφη:

 

Δεκέμβρης του 1903

 

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελκάβλντ fash metal me malama-tina retsida stin 3h 8esh k seimun daga ola leei?

 

 

Υ.Γ.Σουξεδάκια κάνουν κ οι εντεχνάδες απλα τους ακούνε οι ποιο "ψαγμένοι".Γενικά στην Ελλάδα το ψάρι μυρίζει απ το κεφάλι.Ή παλεύεις κ γουστάρεις η δεν ακούς τπτ απ τα συγχρονα.Τα παλιότερα είχαν ενα "μουσικό βάρος".Τωρα μας φάγανε τα βαράκια τα 5κιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[quote author=trigga link=topic=159838.msg234769#msg234769 date=1215463

Υ.Γ.Σουξεδάκια κάνουν κ οι εντεχνάδες απλα τους ακούνε οι ποιο "ψαγμένοι".Γενικά στην Ελλάδα το ψάρι μυρίζει απ το κεφάλι.Ή παλεύεις κ γουστάρεις η δεν ακούς τπτ απ τα συγχρονα.Τα παλιότερα είχαν ενα "μουσικό βάρος".Τωρα μας φάγανε τα βαράκια τα 5κιλα.

 

Φίλε μου trigga συμφωνώ ότι όλοι κάνουνε σουξεδάκια ακόμη και οι εντεχνάδες όπως είπες, αλλά έχει διαφορά το σουξεδάκι του Πλιάτσικα ''Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα'' με το σουξεδάκι του Κιάμου '' Θα βγαίνω, θα πίνω και λόγο δε θα δλινω ''.

 

ΥΓ. Δε λέω ότι μ'αρέσει ο Πλιάτσικάς αλλά όπως και να το κάνουμε υπάρχει μια διαφορά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τη μουσικη που πληρει αυτα τα κριτηρια (οσα περισσοτερα ΜΑΖΙ τοσο το καλυτερο):

 

1.εχει ΛΟΓΟ υπαρξης.

 

2.αυτος που την παραγει ειναι ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ (με τον εαυτο του & βεβαια & με τους αλλους) αλλα και συναμα ΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΣ ,το πρωτο μαθαινεται το δευτερο δυστυχως οχι.

 

3.εχει ΟΥΣΙΑ, δεν ειναι μονο "στυλ" & αυτοι που την..παιζουν την ΚΑΤΑΝΟΟΥΝ απολυτα.

 

4.εχει "τεχνη" στη συνθεση της (ειτε ειναι ενα απλο μπλουζ με ...1 ακκορντo που εγραψε ο John Lee Hooker ειτε η 5η του Mπετοβεν ο "τεχνιτης" τραγουδοποιος ή συνθετης φαινεται απο...χιλιομετρα..)

 

5.ειναι ΚΑΛΟΠΑΙΓΜΕΝΗ (κατα τις προσταγες ΚΑΘΕ ειδους μουσικης βεβαια)απο τους ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΥΣ ανθρωπους,κατι που προϋποθετει βαθεια εντρύφηση στα 1,2,3

 

6.αν μιλαμε για ηχογραφημενη μουσικη εχει τη σωστη ηχοληψια,τη σωστη παραγωγη και τη σωστη ενορχηστρωση (αναλογα παντα με το ειδος)

 

7.σε κανει να θες να χορεψεις/κινηθεις (ΠΟΛΥ βασικο αυτο)

 

8.εχει καλο groove (οτιδηποτε ειδος και να ειναι)

 

9.αν μιλαμε για τραγουδι εχει καλους & ειλικρινεις στιχους ,απλους/ουσιαστικους  αντι για απλοϊκους/ αφελεις ή πυκνους/περιεκτικους αντι για περιπλοκους.

 

10.σε κανει να την ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ και να την ακουσεις.

 

Οποιος βεβαια ισχυριζεται οτι καποιο ΕΙΔΟΣ μουσικης ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο ή οτι υπαρχουν "κακα" ειδη μουσικης απλα αυταπαταται...υπαρχουν μονο καλα και κακα κομματια και οχι καλα και κακα ειδη μουσικης (με αλλα λογια διαμαντια και ...περιτωματα θα βρεις απο το παλκο του Μεγαρου της Μουσικης μεχρι το σκυλαδικο της εθνικης) 

 

Φιλε SF, παραπανω δινεις τον ορισμο τη καλης μουσικης. Προτιμω την περιληψη: Καλη μουσικη ειναι η καλη μουσικη (ο νοων νοειτω).

Αν μου επιτρεπετε, φιλοι, μια ζαβολια, ποια ειναι η κακη μουσικη;Μηπως ειναι η μουσικη, που καποιους απο εμας, μας αφηνει παντελως αδιαφορους, μαλιστα δε μερικες φορες στα ορια εμετου; Κι ομως αυτες τις μουσικες υπαρχουν πολλοι που τις λατρευουν, αρα;

  Νομιζω οτι μονο ακουγωντας μουσικη, μ' ανοιχτα αυτια και μυαλα, αποκτα κανεις το κριτηριο για το ποια μουσικη πηγαζει απο την ψυχη  ή απο κατι αλλο ακατανομαστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τι σημαινει καλη μουσικη και Garymooristικη αρμονια εχει και 'πιτσικατες' κιθαριες και  vibrato-ρεσιταλ και συναισθημα και απο ολα.

http://youtube.com/watch?v=TMeM68OhcX0

 

Σοβαρα τωρα ειμαστε στην εποχη των καλων ερμηνευτων. Δεν υπαρχει καλο η κακο κομματι. το τελευταιο εξαρταται  απο την ενορχηστρωση την παραγωγη και το σημαντικοτερο απο το ποιος θα το ερμηνευσει

 

 

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Με λύπη μου διαπιστώνω ότι κανένας δεν ακούει ελληνική έντεχνη μουσική .Γιατί να συμβαίνει αυτό λέτε?

 

γιατι απλα  δεν ΥΠΑΡΧΕΙ "εντεχνη" μουσικη ,ειναι καθαρα ελληνικη εφευρεση με τρελλο ρατσισμο να κρυβεται απο πισω της μια και υπονοει οτι "εμεις" ειμαστε και καλα καλλιτεχνες και οι "αλλοι" ατεχνοι,σκυλοι και "υποδεεστεροι" υμων (των πεφωτισμενων....)...,τριχες κατσαρες δηλαδη

(αλλωστε κανενας απο τους πραγματικα μεγαλους συνθετες μας,Θοδωρακης,Χατζηδακης,Ξαρχακος κτλ δεν εχει χρησιμοποιησει αυτον τον ορο )

 

βεβαια οτι το...μπουκαλακι το ουϊσκι (των 200+ ευρω),τα ξηροκαρπια και το στριμωξιδι στο πρωτο τραπεζι πιστα ισχυει και στην περιπτωση των "εντεχνων" χωρων παρουσιασης της μουσικης αυτης δεν ενοχλει κανεναν... ::)

 

προσωπικα με ελαχιστες εξαιρεσεις το "ειδος" αυτο με απωθει και με κανει να βαριεμαι (παντα με καποιες,ελαχιστες,εξαιρεσεις) γιατι ειναι τοσο "δηθεν" και ανειλικρινες που...ποναει το ...κεφαλι μου.. ;D προτιμω χαλαρα τα "ατεχνα" λαϊκα .

 

ή μελοποιημένη ποίηση (ελληνική)

 

ελαχιστες απο τις προσπαθειες μελλοποιησης της ελληνικης ποιησης ειναι επιτυχημενες γιατι συνηθως εχεις να καταπιαστεις με το εργο γιγάντων και τις περισσοτερες φορες απλα the music falls short.....θελει τα cohones ενος Θοδωρακη ή ενος Χατζιδάκι για να γινει κατι τετοιο και να μη γελαει ο κόσμος και τετοια cohones σπανια βλεπει κανεις στις μερες μας.... :) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου