Προς το περιεχόμενο

Preamp volume Vs Master Volume


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα Noiz και καλή χρονιά σε όλους!

 

Μια ερώτηση που με έχει προβληματίσει αρκετά τον τελευταίο καιρό:

 

Σε λαμπάτο ενισχυτή με channel volume και master volume, όταν θες να παίξεις σε νορμάλ συνθήκες όπου δεν μπορείς να τσιτώσεις και τα 2, είναι καλύτερα να παίζεις με

i) χαμηλά το channel και δυνατά το master volume

ii) δυνατά το channel και χαμηλά το master volume ??

 

Έχει διαφορά η απάντηση στο παραπάνω αν θες να παίξεις με καθαρά ή με γκάζια;;

 

Από ότι καταλαβαίνω, το channel volume ουσιαστικά είναι η προενίσχυση και το master οι τελικές λάμπες, σωστά?

 

Thanx!!

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει "καλύτερη" λύση, ότι σε βολεύει και ότι σου αρέσει περισσότερο ηχητικά. Είναι και κάτι που εξαρτάται πάρα πολύ από την σχεδίαση του ενισχυτή.

 

Ωστόσο και τα δύο "προενίσχυση" μπορούν να θεωρηθούν. Απλά το ένα βρίσκεται στην "αρχή" της προενίσχυσης (channel volume) και το άλλο στο "τέλος" (master) της προενίσχυσης και πριν τις τελικές.

 

Αν κοιτάξεις στο manual του ενισχυτή σου ίσως η εταιρία σου έχει ένα block diagram!  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν.

Δεν ξέρω αν κάθε ενισχυτής αντιδρά διαφορετικά αλλά στον δικό μου (Bugera V22) είναι μια η άλλη (εκτός οτι τα αυτιά μου είναι ανεκπαίδευτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και παιδευω τον νεοαφηχθή bugera v22, το ιδιο και εγω παρατηρησα...

 

Απο οτι βλεπω, βαζοντας το volume της preamp λαμπας στο full, και ανεβαζοντας το master ως ρυθμιση στην ενταση, ειδα καλυτερη αποκριση στον ηχο.

 

Πιο ισορροπημενο ηχο σε χαμηλη ενταση, και ακομα καλυτερο σε μεγαλυτερη.

 

Αποφευγω ετσι αρκετα το hiss (πχ του βρωμικου) σε αντιθεση αν το βαλω πχ στο 4 το volume και το ιδιο στο master.

 

(Υποκειμενικη/ αντιεπιστημονικη αποψη:

 

Μιας και οι λαμπες βγαζουν χαρακτηρα στο full, ειδα οτι καλυτερα να ειναι καποιες γκαζωμενες και οι master σε λογικα επιπεδα, απο το να ειναι ολες στο ρελαντι...)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν.

Δεν ξέρω αν κάθε ενισχυτής αντιδρά διαφορετικά αλλά στον δικό μου (Bugera V22) είναι μια η άλλη (εκτός οτι τα αυτιά μου είναι ανεκπαίδευτα)

 

Βαλε στον bugera το volume στο 8 και το master στο 2-3 και θα με θυμηθεις!

 

Edit: με προλαβε ο holystone!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο αναρωτιόμουν.

Δεν ξέρω αν κάθε ενισχυτής αντιδρά διαφορετικά αλλά στον δικό μου (Bugera V22) είναι μια η άλλη (εκτός οτι τα αυτιά μου είναι ανεκπαίδευτα)

 

Βαλε στον bugera το volume στο 8 και το master στο 2-3 και θα με θυμηθεις!

 

Edit: με προλαβε ο holystone!

 

;)

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωστόσο και τα δύο "προενίσχυση" μπορούν να θεωρηθούν. Απλά το ένα βρίσκεται στην "αρχή" της προενίσχυσης (channel volume) και το άλλο στο "τέλος" (master) της προενίσχυσης και πριν τις τελικές.

 

Αν κοιτάξεις στο manual του ενισχυτή σου ίσως η εταιρία σου έχει ένα block diagram!  ;)

 

Με μπέρδεψες τώρα...το master δεν ελέγχει το πόση ένταση (πόσο ρεύμα?) πάει στις τελικές?  ή έχω καταλάβει κάτι τραγικά λάθος??

 

Δυστυχώς στην περίπτωσή μου τα πράγματα είναι κάπως πιο πολύπλοκα, είναι modeling ενισχυτής ο Line6 Spider Valve 112 MKII, αλλά επειδή η σειρά είναι modeling->προενίσχυση->τελικές υποθέτω οτι αν παραβλέψεις το modeling κομμάτι, το υπόλοιπο λειτουργεί σαν λαμπάτος ...

 

δυστυχώς block diagram δεν παίζει, αλλά νομίζω είναι Class AB, με 2 12AX7 preamp tubes και 2 6L6 power tubes αν αυτό λεει κάτι...

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιππον, βρήκα και block diagram αλλά για το προηγούμενο μοντέλο MKI (αν και δεν πρέπει να έχουν διαφορές).

SVBlockDiagram.JPG.3ab31fdeb0ae9e066a8b479e86c2423c.JPG

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου