Προς το περιεχόμενο

Ποιοί μουσικοί μας ενέπνευσαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Ποιοί είναι αυτοί που σας τράβηξαν στη μουσική ή σας έχουν έχουν επιρεάσει σημαντικά στο μουσικό ύφος;

'Ολοι μας κρύβουμε ένα μικρό Santana, Vai, Zappa, Χιώτη, Corea, μέσα μας!

Σίγουρα κάτι παραπάνω από μια και δυό νότες είναι δανεισμένες και ενσωματωμένες στο δικό μας ύφος.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εμενα με εχει επηρεασει παρα πολυ(σε σημειο που καποια στιγμη θα πρεπει να το αποβαλλω μαλλον.. :lol: ),ο albert king και ο stevie ray vaughan.

 

αλλοι λιγοτερο αλλα ισως στο μελλον...περισσοτερο ειναι οι:

gary moore,robben ford,scott henderson,joe bonamassa(Ο νεος μου ας πουμε ..ηρωας :lol: ),satriani,jeff beck,jimi hendrix... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ως ντραμερ δε θα μπορουσα να μη εχω προτυπο εναν και μονο BUDDY RICH

 

ως κιθαριστας με επηρεαζουν πολυ οι WARREN HAYNES, SRV, KAI JEFF BECK καθως και οι ROY BUCHANAN kai KEITH RICHARDS

 

ως νεος μπασσιστας μου αρεσει το στυλ του ΑLLEN WOODY (R.I.P), VICTOR WOOTEN, JOHN ENTWISTLE (RIP) kai JACK BRUCE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η πρώτη μου επιρροή ήταν ο Mark Knopfler των Dire Straits και γι'αυτό παίζω και με δάχτυλα,χεχε(πλάκα κάνω αυτό οφείλεται κυρίως στην κλασσική κιθάρα)!Μετά πήγαμε σε Blackmore κ Page.Μετά σε Malmsteen,Satriani k Vai και τώρα τελευταία σε Django,Rosenberg Trio κ jazz γενικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι οι αρχικές επιρροές ξεκινούν σε κάποιες κασσέτες με μουσικά παραμύθια για παιδιά και σε νανουρίσματα,όπως επίσης και στη δισκοθήκη του πατέρα μου (είμαι σίγουρος ότι ο βαμβακάρης, ο knopfler έχουν αφήσει κάπου κρυφά κάτι).

 

Έκτοτε με συγκίνησε η αμεσότητα του αμερικάνικου punk rock το οποίο ήταν και μια αρχή.

 

Σήμερα σαν επιρροές θα ανέφερα τα πράγματα που έχουν λειτουργήσει σαν μικρές εμμονές:

 

Nirvana -ειλικρίνια

Nada Surf - Μεγάλη αδυναμία και επιρροή στο στήσιμο μιας μπάντας

Sonic Youth - Κουρδίσματα , δομές ηχοτοπία

Mogwai - Χωρίς λόγια

jeff Buckley - ιδιοφυία

Low - Απλότητα

Οι φόβοι του πρίγκηπα - Μοναδικότητα αμεσότητα

fourtet - Αίσθηση του ρυθμού δυναμικές

Lou Barlow - diy

john frusciante - απροκάλυπτη μελωδία

deus -πολυσυλλεκτικότητα

Κ βητα - αφαιρετική ποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα αναφέρω τους μουσικους που με ενεπνευσαν στο παιξιμο μου, γιατι ειμαι πολυ μωρος ως κιθαρίστας...... ουτε στο γραψιμο, γιατι δεν γραφω μουσικη :lol:

θα αναφερω ομως τα συγκροτηματα που με εμπνεουν καθε μερα στη ζωη μου, που με αγγιζουν και μιλανε μεσα μου(τι λεει ο ανθρωπος.....) :D

να λοιπον μερικα(αφηνοντας εξω την δισκοθηκη των γονιων με rolling stones, pink floyd, dire srtaits, van morisson,lynyrd skynyrd,απειρα blues, jazz και ethnic(τι απαισιος ορος!!)) :

 

1.nick cave and the bad seeds

2.tindersticks

3.radiohead(!!!)

4.godspeed you black emperor(!!!!!!!!!!!!)

5.deus

6.tool

7.portishead

8.anathema (απο το eternity και μετα..)

9.mogwai

10.calexico

11.ramones

12.the sisters of mercy

13.σωκρατης μαλαμας

14.smashing pumpkins

15.puressence

16.system of a down

17.sunnyboys

18.wishbone ash (argus 8O )

19.jeff buckley

νομιζω οτι ηταν αρκετα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικά από τα συγκροτήματα που με τράβηξαν και με τραβούν ακόμα στη μουσική και που θελημένα η και μη έχουν επηρεάσει κατά πολύ τη μουσική που παίζω

 

Black Sabbath, AC/DC καταπληκτικά riffs, dead can dance, this mortal coil, μελωδία και ατμόσφαιρα James brawn,James Taylor quartet, new jersey kings,καταπληκτικοί ρυθμοί και χορός μέχρι τελικής πτώσης George Benson,Wes Montgomery... δεξιοτεχνία προσωπικότητα φαντασία

 

Παντός θα ήταν άτοπο να πω ότι και οι μελωδίες του Χιώτη, Τσιτσάνι και αργότερα Θεοδωράκη με έχουν αφήσει ανέπαφο.

 

Α!! Μη ξεχάσω και τους τρις μεγάλους, Bach ,Betoven, Mozart.

FONT face=impact size=3>once is a mistake twice is jazz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 άνθρωποι άλλαξαν την ζωή μου. Ένας ο Kurt Cobain που με ώθησε στον κόσμο της μουσικής, ένας ο flea που μ'εκανε να ασχοληθώ με το μπάσο και ένας ο John Frusciante που μ'έκανε να δω την μουσική αλλιώς....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου