Προς το περιεχόμενο

Ποιοί μουσικοί μας ενέπνευσαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ωστόσο το Shine On You Crazy Diamond ήταν και θα είναι το τραγούδι που έβαλε το μικρόβιο της ηλεκτρικής...

ζ

 

Ξερω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι εχει αφήσει πολυ δυνατή πρωτη εντυπωση, σε πολλους φίλους μου, απο την παιδική ηλικία ακόμα. Και σε μένα θυμαμαι, πως ήταν το πιο εντυπωσιακό, απο τα βαρετα βινύλια που εβαζε ο πατέρας μου.

 

Ισως αυτη η εισαγωγή να μας προϊδέαζε για κάτι μεγαααλο και να ψαρωναμε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

  Όταν πήρα την πρώτη ηλεκτρική μου κιθάρα, όσο και αν μην θέλω να το παραδεχτώ, ξεκίνησα παίζοντας riffs των Μetallica.

 

  Από εκεί και πέρα δεν πολυθυμάμαι τί και πώς. Πιο πολύ να σας πω την αλήθεια με εμπνέουν μουσικοί της διπλανής πόρτας όπως εσείς, είτε μεγαλύτεροι είτε μικρότεροι. Διότι, ακούγοντας π.χ. κάποιον μουσικό live, και ακούγοντάς τον να παίζει κομμάτια που δεν είχα σκεφτεί ότι μπορώ να ''αγγίξω'', μου δημιουργείται η εικόνα στο μυαλό ότι θα μπορούσα να τα παίζω και εγώ, με την δική μου μπάντα π.χ. Η εικόνα αυτή είναι μια αφορμή για να δουλέψω-μελετήσω και να βγάλω παραπλήσιο αποτέλεσμα.

 

  (Μην φανταστείτε ότι μιλώ για τίποτα εξειδικευμένα πράγματα. Μπορεί να με εμπνεύσει μια διασκευή-προσέγγιση σε ένα κατά τα άλλα απλό κομμάτι, που νόμιζα ότι θα ακουστεί ''άδειο'' αν το παίξεις με την διασκευόμπαντα σε live-πρόβα. Eπίσης μπορεί μια μπάντα να παίξει ένα κομμάτι που να μην το ξέρω και να μ'αρέσει, και να προσπαθήσω να το μάθω και εγώ)

 

  Επίσης μου αρέσει πολύ η προσέγγιση Blackmore και Gallagher στο lead παίξιμο.

 

  Τέλος να πω ότι, αν και φαινομενικά υπάρχουν πολλοί κιθαρίστες που όταν ακούμε το όνομά τους είναι συνώνυμο με την λέξη ''BLUES'', ο κιθαρίστας που με έχει εμπνέυσει περισσότερο από όλους σε αυτό το στυλ είναι ο Billy Gibbons των ΖΖ TOP, που μάλλον ροκάδες τους λες παρά μπλουζίστες. Και όμως, αν πάιζω κάτι σωστά όταν παίζω blues (δηλαδή λίγα πράγματα  ;D ), στον Billy οφείλεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dire Straits   -   In The Gallery

Τι ειπες τωρα...

Υμνος-λατρεια!

 

    Επίσης μου αρέσει πολύ η προσέγγιση Blackmore και Gallagher στο lead παίξιμο.

Ειδες τι ξεχναει ο ανθρωπος αμα γερναει?

 

Για την ψυχη στη μουσικη:Γκαλαχερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κομματάρα Σταύρο! Το αγαπημένο μου από Straits....

 

και φυσικά Audiokostas δεν λέγεται John o μακαρίτης ο jeff healey....  :P :P :P

 

Αλλά είπαμε, κώδικας σε Forms Builder και post στο NOIZ, δεν πάνε μαζί...  ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου