Προς το περιεχόμενο

Ποιοί μουσικοί μας ενέπνευσαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 74
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα αρχικά δεν με τράβηξε η μουσική αλλά η μάνα μου από το μανίκι. 6 χρονών και κλασικό πιάνο . Τα παράτησα κακήν κακώς στην πρώτη ανωτέρα με προοπτική να μην ξαναπαίξω μουσική ποτέ στην ζωή μου. Μου πήρε κάμποσα χρόνια για να ξεχάσω ότι έμαθα (και ακόμα προσπαθω), μέχρι που είδα το pulp fiction του Ταραντίνο .

 

"It was a teenage wedding, and the old folks wished them well". Aυτό και μόνο ήταν αρκετό για να ξανασχοληθώ.Για το επόμενο χρόνο δοκίμασα την τύχη μου σε αρκετά όργανα, λίγο μπάσο, λίγο κιθάρα, τελικά κατέληξα drummer που προσπαθεί να κάνει τους άλλους να χορέψουν. ...

Επιρροές τώρα.... δύσκολη ερώτηση. Ολόκληρες οι Motown, Stax και Chess records... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο ελληνες Πρετζας Κωστας και απο βαρβαρους Birelli Lagrene

κορυφαιοι στο ειδος τους (και οχι μονο)

 

Α ρε ατομο σε παω τσακωτο με τα χιλια.

 

ΕΓΩ

 

Wagner, Shopen, Django, John McLaughlin, Pat Martino, George Benson, Led Zeppelin, Allman Brothers, Lakis Zois(θεος. ΜΗ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΛΑΚΗ), Σπυρος Παζιος(πααααααρα πολυ καλος), Άι Γιωργης Μαργαριτης και τελος Δ Σαββοπουλος(βλεποντας οτι καταστρεφει τη μουσικη)

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ramones, Nirvana, Red Hot Chilli Peppers, Danzig, Kyuss, Placebo, Radiohead, Muse... Τι άλλο να πω? Αν και ξεκίνησα με Maiden νομίζω πως μουσικά ποιο πολύ επηρεασμένος από αυτές τις μπάντες στη μουσική που γράφω δεν μπορώ να πάω!!!!

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος μου ο Πανος που με εμαθε κιθαρα  ;D

Ο steve harris μ'εκανε να πιασω μπασο στα χερια μου και μετεπειτα ο jaco και οι μπασιστες του jamiroquai.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέλη Γυμνασίου άρχισε το μικρόβιο, με κύριες επιρροές τους Led Zeppelin, Jimi Hendrix & the Band Of Gypsys, Deep Purple, και κυρίως τους μέγιστους Socrates Drank The Conium. Έτυχε να πέσω στην περίοδο που έκαναν το reunion, και αφού αγόρασα το live album που κυκλοφόρησαν, κόλλησα άσχημα (ακόμα και σήμερα νομίζω ότι είναι το album που έχει παίξει τις περισσότερες φορές στο cd player μου).

 

Η επόμενη φάση ήταν 2 χρόνια μετά, όταν, επηρεασμένος από το με διαφορά κορυφαίο πρώτο G3 (Satriani, Johnson, Vai), άρχισα να "ξεκολλάω" σιγά σιγά από τα classic stuff, και να πωρώνομαι με την ηλεκτρική κιθάρα γενικότερα σαν όργανο.

 

Και εδώ και 5 -6 χρόνια, έχει φτάσει η έως τώρα κατάσταση, όπου επιρροές είναι τα πάντα (από Chick Corea σε Massive Attack, από Allan Holdsworth σε Πετρο-Λούκα Χαλκιά και Αντώνη Κυρίτση, από Prodigy σε Andy Timmons, από Stevie Wonder σε Mike Oldfield κλπ.), ανεξαρτήτως είδους, καλλιτέχνη ή οργάνου... και αυτή θα συνεχίζεται επ'άπειρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλασσικα Jimi Hendrix, Rory Gallagher, Walter trout,Robby Krieger

.Aπο κλασσικους Βαγγελης Ασημακοπουλος,Williams,Dyens.

και  Paco Pena,Paco de Lucia,Al di meola,Mclaughlin.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok Μη γελασετε....

 

ο πρωτος ανθρωπος που ειδα να κραταει κιθαρα και ενθουστιαστικα ηταν αυτος

 

http://www.youtube.com/watch?v=UFgCLJE9QPw

 

το 1989

 

καθως και τα γνωστα τραγουδια του MICHAEL JACKSON τα οποια περιειχαν κιθαρες

 

http://www.youtube.com/watch?v=7Hg-IRZk4D0

http://www.youtube.com/watch?v=ZkGOiS75Lwk&feature=related

 

το καθοριστικο χτυπημα ηταν το κανανε οι SCORPIONS

 

αυτοι ηταν οι πρωτοι οι οποιοι με παρακινησαν να μαθω κιθαρα.Αργοτερα οι κυριοι εμπνευστες για μενα ηταν οι Whitesnake,Gary moore,Vinnie Moore,Adrian Smith,James Burton και αλλοι πολλοι.

 

εμ.... ελπιζω να μη γελασατε πολυ με τους Roxette αλλα τι να κανω...γενια των 80's ειμαι κι εγω  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου