Προς το περιεχόμενο

ενα mail που μου ηρθε...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, πόσο ακόμα θα συνεχιστεί η δίκη του alderbody; Ούτε η δίκη της Νυρεμβέργης να ήταν... ;)

 

Ωραία αναλογία βρήκες ωρέ spy....

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 103
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

alderbody, εγώ γιατί δεν χρειάστηκε καν να δω το λινκ που έβαλες, για να καταλάβω από ποιον χώρο έρχεται αυτό το "κείμενο"?

 

γιατι εισαι μεγαλο γατονι κι εγω ειμαι μπουνταλας. ή μαλλον οχι...  ειμαι προπαγανδιστης.... ξεχασα!

 

Αυτό μου θυμίζει το κλασσικό νεο-ελληνα, ο οποίος δεν καταννοεί πλήρως αυτά που διαβάσει, βλέπει κράξιμο και είναι μέσα. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω διαφορετικά το ότι δεν πήρες χαμπάρι ότι δεν είναι από κάποιο συγκεκριμένο χώρο. Καλό θα είναι λοιπόν, όταν πας να συζητήσεις(γιατι και αυτό που κάνουμε είναι συζήτηση) ένα θέμα, να  εχεις γνώση για το τι έχεις να πεις
.

 

ελα φτανει με τις υποδειξεις...  τα ειπαμε αυτα. αντε

 

 

Απο την στιγμή λοιπόν, που δηλώνεις απολιτικ (ένας παραπάνω λόγος που είμαστε αυτό το μπουρδέλο που εχεις πει 800 φορές-δεν κατηγορώ εσένα για αυτή σου την στάση, αλλα το ότι εχει περάσει πλέον, το να υποστηρίζεις μια ιδεολογία, καμία σχέση με κομματα, είναι καρκίνος ξερω γω ή κάτι τέτοιο) και ως μη γνώστης τέτοιων θεμάτων(εσύ είπες ότι δεν ασχολείσαι με την πολιτική), καλό θα είναι να ξανασκέφτεσαι τι θα ποστάρεις σε ένα τέτοιο θέμα. Να ξέρεις από πριν τι θα υποστηρίξεις.

 

απο πριν και παντα υποστηριζω(α) οτι η χωρα πασχει και φταιμε ολοι γιαυτο.

 

Γιατί ο τύπος που τα έγραψε, ναι μεν σε κάποια σημεία λέει αλήθειες, αλλα σε άλλα είναι για σφαλιάρες. Υπάρχουν άπειρα πιο καλά κείμενα για αυτές τις καταστάσεις(χωρίς βέβαια να παρουσιάζουν και αυτοί την όλη αλήθεια) τα οποία αξίζουν συζήτησης. Αυτό όχι.

 

διαβασε προσεκτικα τι γραφεις εδω. αυτοαναιρεισαι:  λεει αληθειες αλλα δεν αξιζει συζητηση. Αντιστοιχα θεματα αλλων "συγγραφεων" λενε παλι αληθειες αλλα οχι την πληρη αληθεια, αλλα αξιζουν συζητηση...

 

Γιαυτο θα επανελθω στο οτι αν δεν εβαζα το λινκ θα ηταν κι αυτο ενα κειμενο απο τα "αλλα" στα οποια αναφερεσαι...

 

Αν καταλαβατε, ασκειτε πολιτικη. Γιατι και η αντιθετοι σ'αυτους τους τυπους που γραψανε το εν λογω κειμενο ανηκουν καπου πολιτικα και τους υποστηριζετε ανοιχτα... (καποιοι απο τους ...δικαστες μου)

 

Εγω τουλαχιστον ειπα οτι δεν ασχολουμαι, δεν το κανω οντως και ποσταρα ενα κειμενο εξεταζοντας το καθαρα απο "εξω". Εκτος πολιτικων χρωματισμων.

 

Α, και για το νεοελληνικο χαλι, αν μπορουσες να με γνωριζεις προσωπικα θα διαπιστωνες οτι ειμαι οσο το δυνατον κοντυτερα στους "αλλους Ελληνες" που λεει και ο Κωστας Καβαθας. (ιδρυτης των 4Τ και οχι πολιτικος)(μην αρχισουμε παλι) και προσπαθω με τον τροπο μου. 

φωνη βοόντως εν τη ερήμω....

 

Αν εχεις διαβασει ποτε τα γραφομενα του Κ.Κ. (οχι ΚΚΕ...  ;D) θα δεις γιατι συμφωνησα (οκ ισως λιγο αβασανιστα) με το εν λογω κειμενο.

 

αυτα...

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πόσο ακόμα θα συνεχιστεί η δίκη του alderbody; Ούτε η δίκη της Νυρεμβέργης να ήταν... ;)

 

χεχε...  ;D

 

Ναι ρε παιδια, enough is enough is enough. Τι ακριβως ψαχνουμε εδω?

 

 

να περασουμε ευχαριστα την ωρα μας...  ο καθενας με τον τροπο του!  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, πόσο ακόμα θα συνεχιστεί η δίκη του alderbody;

 

μην ανησυχεις spy...  The Dude abides!...    ;)  ;D

 

btw, ΜΕΓΑΛΗ ταινια.  σχολη!

 

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι εισαι μεγαλο γατονι κι εγω ειμαι μπουνταλας. ή μαλλον οχι...  ειμαι προπαγανδιστης.... ξεχασα!

.

 

ελα φτανει με τις υποδειξεις...  τα ειπαμε αυτα. αντε

 

 

 

απο πριν και παντα υποστηριζω(α) οτι η χωρα πασχει και φταιμε ολοι γιαυτο.

 

διαβασε προσεκτικα τι γραφεις εδω. αυτοαναιρεισαι:  λεει αληθειες αλλα δεν αξιζει συζητηση. Αντιστοιχα θεματα αλλων "συγγραφεων" λενε παλι αληθειες αλλα οχι την πληρη αληθεια, αλλα αξιζουν συζητηση...

 

Γιαυτο θα επανελθω στο οτι αν δεν εβαζα το λινκ θα ηταν κι αυτο ενα κειμενο απο τα "αλλα" στα οποια αναφερεσαι...

 

Αν καταλαβατε, ασκειτε πολιτικη. Γιατι και η αντιθετοι σ'αυτους τους τυπους που γραψανε το εν λογω κειμενο ανηκουν καπου πολιτικα και τους υποστηριζετε ανοιχτα... (καποιοι απο τους ...δικαστες μου)

 

Εγω τουλαχιστον ειπα οτι δεν ασχολουμαι, δεν το κανω οντως και ποσταρα ενα κειμενο εξεταζοντας το καθαρα απο "εξω". Εκτος πολιτικων χρωματισμων.

 

Α, και για το νεοελληνικο χαλι, αν μπορουσες να με γνωριζεις προσωπικα θα διαπιστωνες οτι ειμαι οσο το δυνατον κοντυτερα στους "αλλους Ελληνες" που λεει και ο Κωστας Καβαθας. (ιδρυτης των 4Τ και οχι πολιτικος)(μην αρχισουμε παλι) και προσπαθω με τον τροπο μου. 

φωνη βοόντως εν τη ερήμω....

 

Αν εχεις διαβασει ποτε τα γραφομενα του Κ.Κ. (οχι ΚΚΕ...  ;D) θα δεις γιατι συμφωνησα (οκ ισως λιγο αβασανιστα) με το εν λογω κειμενο.

 

αυτα...

 

1)Δεν σε είπα ποτέ μπουνταλά. Και ούτε πρόκειται. Απρόσεκτο όμως ναι.

Αν ναι ξέχασα. Ουτε προπαγανδιστή σε είπα.

 

2)Για να φτάνει με τις υποδείξεις, θα πρέπει και συ να διαλέξεις τι θα κάνεις. Θα είσαι απολιτικ και θα σχολιάζεις «πολιτικ» κείμενα χωρίς να ξέρεις το περιεχόμενο τους? Θα λες ότι είσαι απολιτικ και μετά δεν θα δέχεσαι κριτική για το λεγόμενα σου? Αν δεν ήθελες κριτική, να μην το πόσταρες.Και τέλος, τι πάει να πεί τα είπαμε?

 

3)Ναι το είδα πολύ καλά αυτό, δεν είπα κάτι επι του θέματος.

 

4)Ε ναι πρόφανως και ισχύει αυτό. Το να γράψεις (όχι εσυ προφανως) ένα κείμενο το οποίο είναι σκέτη προπαγάνδα, από ένα κείμενο το οποίο απλά δεν μπορεί να έχει την «πλήρη» αλήθεια αλλά τουλάχιστον είναι πιο αντικειμενικό, ε σίγουρα το δεύτερο αξίζει μιας παραπάνω ματιάς.

 

Προσωπικά τα συμπεράσματα μου τα είχα βγάλει πολύ πριν δω το λινκ. Το λινκ το είδα μετά από πόστ που έκαναν άλλα μέλη.

 

Προφανώς επίσης θα την εκλάβεις ως «πολιτική» την άποψη κάποιου ο οποίος πάει να σχολιάσει ένα κείμενο το οποίο είναι αμιγώς πολιτικό. Δεν είπε όμως κανείς ότι «τι βλακείες λέει αυτός που ανήκει σε αυτόν τον χώρο, καλύτερος είναι αυτός ο χώρος», αλλά σχολιάσαμε μόνο το κείμενο. Τωρα που είδες εσύ να υποστηρίζουμε ιδεολογίες και ιστορίες και κόμματα δεν μπορώ να καταλάβω. Ότι κριτική έγινε, έγινε με βάση το κείμενο που παρέθεσες.

 

Το εκτός πολιτικών χρωματισμών έχει ένα κίνδυνο. Αν μου έβαζε κάποιος ένα απόσπασμα από τον «Αγων μου», μπορεί να συμφωνούσα. Τι γίνεται όμως με το σύνολο? Μην ξεχνάς ότι όσο απολιτικ και αν είσαι, οι πολιτικοί μας χρησιμοποιούν τέτοιους προπαγανδιστικούς λόγους (ολοι ανεξαιρέτως) για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Το να μην μπορείς να διαβάσεις ανάμεσα στις γραμμές και να δεις την συνολική εικόνα, είναι σίγουρα προς κέρδος τους. Πως αλλιώς άλλωστε βγαίνουν κυβερνήσεις και αντιπολιτεύσεις?   

 

 

5) Δεν σε κατηγόρησα ποτέ για νέο-ελληνα, αλλά ότι η πρακτική που χρησιμοποίησες μου θυμίζει κάτι τέτοιο. Εχει διαφορά. Μπορεί να είσαι και ο καλύτερος πολίτης, αλλά επίσης ο ελαφρύς τρόπος που χειρίστηκες το θέμα, δεν είναι ότι καλύτερο.

Τι πάει να πεί σου χαραμίζει το bandwidth να δεις την σελίδα? Αν το είχες κάνει, δεν θα είχες χαραμίσει τόσο μπαντγουιντθ σε τόσες σελίδες συζήτησης. Και πέρα από αυτό, από την στιγμή που υποστηρίζεις ένα κείμενο πολιτικό, ε θα πρέπει να ξέρεις και τι συνολικά αντιπροσωπεύει. Αν δεν σε απασχολεί πάλι τι αντιπροσωπεύει, τότε φοβάμαι ότι θα πρέπει να αλλάξεις κάποια από τα κριτηρια σου(πάλι υπόδειξη).

 

Αυτά και από μένα.

 

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε είπα ποτέ μπουνταλά. Και ούτε πρόκειται. Απρόσεκτο όμως ναι.

Αν ναι ξέχασα. Ουτε προπαγανδιστή σε είπα.

 

απαντω γενικως μεσω των δικων σου επισημανσεων.

 

Θα είσαι απολιτικ και θα σχολιάζεις «πολιτικ» κείμενα χωρίς να ξέρεις το περιεχόμενο τους?

 

το περιεχομενο του κειμενου ειναι προφανες. Η κατασταση που επικρατει. Ο προορισμος του και κατ'επεκταση ο λογος που γραφτηκε ειναι αγνωστος αν δεν δεις το λινκ. Οκ, εσυ το καταλαβες. Λες να μην καταλαβα κι εγω οτι κατι θελει να πει ο ποιητης? Απλα, στα @@ μου ο σκοπος του συγγραφεα. Αυτο δεν μπορεις να το καταλαβεις? Αυτο ΕΙΝΑΙ "απολιτικ".

 

Θα λες ότι είσαι απολιτικ και μετά δεν θα δέχεσαι κριτική για το λεγόμενα σου? Αν δεν ήθελες κριτική, να μην το πόσταρες.

Αν δεν δεχομουν κριτικη θα σου εριχνα ενα γ@μοσταυρο και θα τελειωνε εκει η φαση... Οπως βλεπεις το συζηταμε.

get over it! (για να μην πω "ξεκολα" και φανει ασχημα)

 

Και τέλος, τι πάει να πεί τα είπαμε?

 

να τα πουμε ξανα για 1000οστη φορα?  ε οχι ρε φιλε.... 

"Τα ειπαμε" σημαινει οτι τα ειπαμε και με αλλους πολλες φορες.

 

 

Το να γράψεις (όχι εσυ προφανως) ένα κείμενο το οποίο είναι σκέτη προπαγάνδα, από ένα κείμενο το οποίο απλά δεν μπορεί να έχει την «πλήρη» αλήθεια αλλά τουλάχιστον είναι πιο αντικειμενικό, ε σίγουρα το δεύτερο αξίζει μιας παραπάνω ματιάς.

 

Σιγα τη σκετη προπαγανδα ρε παιδια.... Βγες εξω και take a good look around you. Το ιδιο ειναι...

Αμα περιμενα εγω να φαω προπαγανδα απο αυτον τον τυπο ή αλλους αντιστοιχους.... ζητω που καηκαμε!!!

 

 

Προφανώς επίσης θα την εκλάβεις ως «πολιτική» την άποψη κάποιου ο οποίος πάει να σχολιάσει ένα κείμενο το οποίο είναι αμιγώς πολιτικό.

 

Δεν ειδα πολλους να σχολιαζουν το κειμενο. Ειδα πολλους να μου επιτιθενται.

 

Δεν είπε όμως κανείς ότι «τι βλακείες λέει αυτός που ανήκει σε αυτόν τον χώρο, καλύτερος είναι αυτός ο χώρος», αλλά σχολιάσαμε μόνο το κείμενο. Τωρα που είδες εσύ να υποστηρίζουμε ιδεολογίες και ιστορίες και κόμματα δεν μπορώ να καταλάβω. Ότι κριτική έγινε, έγινε με βάση το κείμενο που παρέθεσες.

 

διαβασε λιγο πιο προσεκτικα ολο το thread και θα δεις. ΟΚ, εσυ δεν σχολιασες ετσι και αν ειδες αναφερθηκα γενικοτερα στους "δικαστες" μου.

 

Το εκτός πολιτικών χρωματισμών έχει ένα κίνδυνο.

 

ποιος ειναι ο κινδυνος οταν του λες του αλλου λεγε εσυ κι εγω "γραφω"?... (κοινως, δεν τρωω τον παπα σου και κραταω οτι γουσταρω)

 

Μην ξεχνάς ότι όσο απολιτικ και αν είσαι, οι πολιτικοί μας χρησιμοποιούν τέτοιους προπαγανδιστικούς λόγους (ολοι ανεξαιρέτως) για να προσελκύσουν ψηφοφόρους. Το να μην μπορείς να διαβάσεις ανάμεσα στις γραμμές και να δεις την συνολική εικόνα, είναι σίγουρα προς κέρδος τους. Πως αλλιώς άλλωστε βγαίνουν κυβερνήσεις και αντιπολιτεύσεις? 
 

 

Εδω συμφωνουμε. Ολοι χρησιμοποιουν τεχνικες προπαγανδας και παραπλανησης του "κοσμακη".

Οταν δεν μπορεις να "read between the lines" εισαι (οχι εσυ) αξιος της μοιρας σου. Προφανως ο πολυς κοσμος δεν μπορει να το κανει γιαυτο εχουμε αυτες τις κυβερνησεις...

 

 

Δεν σε κατηγόρησα ποτέ για νέο-ελληνα, αλλά ότι η πρακτική που χρησιμοποίησες μου θυμίζει κάτι τέτοιο. Εχει διαφορά. Μπορεί να είσαι και ο καλύτερος πολίτης, αλλά επίσης ο ελαφρύς τρόπος που χειρίστηκες το θέμα, δεν είναι ότι καλύτερο.

Τι πάει να πεί σου χαραμίζει το bandwidth να δεις την σελίδα? Αν το είχες κάνει, δεν θα είχες χαραμίσει τόσο μπαντγουιντθ σε τόσες σελίδες συζήτησης.

 

εδω πολυ καλα μου τα "σουρνεις"....  Πιστεψε με, αν εκανα τη χαρη στον εαυτο μου να παω στη σελιδα, δεν υπηρχε περιπτωση να το σηκωσω αυτο το κειμενο. Ευτυχως που τα δαχτυλα μου εχουν ηδη καλους απο την κιθαρα γιατι αλλιως θα ειχαν αναψει απο το πολυ γραψιμο...

 

Και πέρα από αυτό, από την στιγμή που υποστηρίζεις ένα κείμενο πολιτικό, ε θα πρέπει να ξέρεις και τι συνολικά αντιπροσωπεύει.

 

Για νιοστη φορα: ΔΕΝ υποστηριξα το κειμενο αλλα το γεγονος της χαλια καταστασης της χωρας. Αν ηταν οντως να γινει αυτο που λες, θα ηξερα πολυ καλα τι κανω.

 

Αν δεν σε απασχολεί πάλι τι αντιπροσωπεύει, τότε φοβάμαι ότι θα πρέπει να αλλάξεις κάποια από τα κριτηρια σου(πάλι υπόδειξη).

 

ε, ακομα μια υποδειξουλα δεν βλαπτει...  τοσες και τοσες εχω δει αυτες τις μερες...

 

A, και ο ορος απολιτικ "στο δικο μου βιβλιο" σημαινει οτι ολες οι ιδεολογιες κατι εχουν να μου πουν, αλλα δεν δεχομαι να κολλησω σε μια.

Παιρνω λιγο απο τη μια, λιγο απο την αλλη γιατι ολοι καπου εχουν δικιο. Στην πραξη ομως τα σκατωσαν και τα σκατωνουν απαντες.

 

Δεν απαξιωνω τους παντες. Δεχομαι στοιχεια απο ολους χωρις να τους ασπαζομαι ολοκληρωτικα οπως οι εκαστοτε "ανηκοντες" στους χωρους.

 

over and out.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

A, και ο ορος απολιτικ "στο δικο μου βιβλιο" σημαινει οτι ολες οι ιδεολογιες κατι εχουν να μου πουν, αλλα δεν δεχομαι να κολλησω σε μια.

Παιρνω λιγο απο τη μια, λιγο απο την αλλη γιατι ολοι καπου εχουν δικιο. Στην πραξη ομως τα σκατωσαν και τα σκατωνουν απαντες.

 

Δεν απαξιωνω τους παντες. Δεχομαι στοιχεια απο ολους χωρις να τους ασπαζομαι ολοκληρωτικα οπως οι εκαστοτε "ανηκοντες" στους χωρους.

 

over and out.

 

 

σουβλακι μ'απ'ολα σα να λεμε ;)

 

μια που ηθελες να ανοιξεις συζητηση για τα χαλια της χωρας αυτης, αυτο το απολιτικ παιρνω λιγο απο ολα εχεις σκεφτει ποτε οτι μπορει να αποτελει και αυτο μια αιτια για να σε κανουν οτι γουσταρουν οι πολιτικ?(δεν ειναι επιθεση, συζητηση κανουμε ;))

 

 

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σουβλακι μ'απ'ολα σα να λεμε ;)

 

ή και σκετο...

 

μια που ηθελες να ανοιξεις συζητηση για τα χαλια της χωρας αυτης, αυτο το απολιτικ παιρνω λιγο απο ολα εχεις σκεφτει ποτε οτι μπορει να αποτελει και αυτο μια αιτια για να σε κανουν οτι γουσταρουν οι πολιτικ?

 

Πιθανον. Ειναι μια αιτια. Σε κανουν να αηδιασεις και να μην ασχολεισαι.

Αλλα οχι και if you can't fight them, join them... που λεγανε καποτε οι Αγγλοι

 

anyway.  Μεγα θεμα.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου