Προς το περιεχόμενο

Πιθανοτατα το τελος της αναζητησης για την ιδανικη Tele.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως λεει το τοπικ, σημερα επιασα στα χερια μου την τελεκαστερ που φροντισε να "συνθεσει" γνωστος telemaster του φορουμ. Δεν ειχα πολλα να του πω, παρα μονο οτι ηθελα ενα "αντρικο" μανικι, rosewood, και vintage white ... απο εκει και περα τα υπολοιπα αφεθηκαν στη διακριτικη του ευχερεια. Και πολυ καλα εκαναν απ'οσο φαινεται.

 

Ενα ΠΟΛΥ μικρο βιντεο κακοτραβηγμενο με φωτογραφικη μηχανη, αλλα νομιζω οτι γινεται αντιληπτο οτι προκειται για εξαιρετικα twangy τελε, χωρις να ξυριζει, just perfect! Θα φροντισω να υπαρξω αναλυτικοτερος, αν και θα μπορουσε ισως να πει και δυο λογακια ο υπευθυνος, μιας κι εγω ειμαι λιγο ασχετος... :p

 

My New Telecaster

 

Και μια φωτο με ο,τι gear χρησιμοποιω, περιπου.

P1092321.thumb.JPG.1edcc19c08fc790d68cdeeda718cdb94.JPG

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραίος ήχος, απ' όσο μπορώ να καταλάβω.

Καλόπαιχτη! :)

 

Υπευθυνόοος? ;D

Μπορούμε να έχουμε κάποιες λεπτομέρειες για το δημιούργημα?

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Matawan ειναι νεος με..... ποιοτικα γουστα τοσο στη μουσικη και στον κινηματογραφο (ειδικα σε αυτον ειναι σαν να εχουμε γεννηθει αδελφια.... ;D) οσο και στις κιθαρες..... ;D

 

Σπανια "φτιαχνω" κιθαρες για τριτους αλλα για καποιους  φιλους που μου εχουν αποδειξει οτι βαδιζουν τον δρομο τον... σωστο... ;D κανω εξαιρεσεις.....

 

Αυτη η κιθαρα ειναι φτιαγμενη "πανω" στο παιξιμο του Matawan το οποιο ειναι εκπλεπτισμενο ως μια ταινια του Κομπαγιασι αλλα καποιες φορες αγγιζει την βιαιοτητα του Violent Cop του Τακασι Μικε..... ;D ;D,γενικα οταν φτιαχνουμε custom κιθαρες καλο ειναι να τις προσαρμοζουμε στο παιξιμο του ...τελικου παραληπτη και οχι στα δικα μας γουστα... ;D

 

Με αλλα λογια και επειδη ηξερα οτι η προηγουμενη τελε του ,μια αμερικανικη 62αρα RI (η προσωπικη μου επιλογη για Tele οσον αφορα τα χαρακτηριστικα των μαγνητων ) ,δεν τον ειχε καλυψει ειπα να του φτιαξω μια all around tele να τελειωνει το παιδι.... ;D

 

Η κιθαρα ειναι ελαφρια και οταν λεμε ελαφρια εννοουμε ΕΛΑΦΡΙΑ... ;D,παρολο που φοραει το fatback All Parts μπρατσο που δινει πολυ βαρος ζυγιζει κατω απο 6 pounds!

 

Σε αυτο παιζει ρολο το εξωφρενικα ελαφρυ swamp ash σωμα (το οποιο οι ταχυμεταφορες ελτα φροντισαν να..περιποιηθουν  ::) με ενα ωραιο χτυπημα στο πλαϊ...καποιος του ειχε μιλησει για το relicing φαινεται....)  .

 

Επειδη ο Matawan παιζει και με τον Neck  μαγνητη (κατι που σπανια κανουν οι Tele players) ειπα να του βαλω εναν σοβαρο μαγνητη και οχι τον αγιοβασιλιατικο τελε μαγνητη (ο οποιος ενω λειτουργει υπεροχα στη μεσαια θεση στις κλασσικες τελε,μονος του ειναι...ψιλοτραγικος.... ;D) & ετσι του εβαλα εναν ωραιο στρατ μαγνητη,ο οποιος εχει και το προνομιο να ανταγωνιζεται στα ισια τον hot custom wound μαγνητη της γεφυρας (8,5 Κ) ,η αλλαγη του neck μαγνητη απο τελε σε στρατ ειναι κατι που γινεται δεκαετιες τωρα και δινει στην κιθαρα το "καλυτερο και απο τους 2 κοσμους" (δηλ.τον ηχο μιας καλης στρατ στον neck & τον ηχο μιας καλης τελε στο bridge) & προς χαρα μας και η μεσαια θεση σκοτωνει.

 

Η κιθαρα εχει τεραστιο ηχο,απιστευτο Twang παρα τους hot μαγνητες που επιλεχθηκαν λογω του οτι παιζει με εννιαρες οποτε επρεπε να αντισταθμισουμε το πολυ ελαφρυ σωμα και τις ελαφριες χορδες με κατι substantial στον τομεα "μαγνητες" (α,οι μαγνητες ειναι τυλιγμενοι απο εναν φιλο μου δεν κυκλοφορουν στο εμποριο) & ο τετραθεσιος επιλογεας δινει ακομα μια θεση (n & B in series) .

 

Ο Matawan ειναι πολυ τυχερος γιατι ο κιθαριστας γνωστου εγχωριου συγκροτηματος του οποιου μιξαρω την τελευταια δουλεια την ακουσε και παραλιγο  να την κλεψει,στην..πορτα τον προφτασα..... ;D

 

Και ειχε δικιο μια και ειναι οντως απο τις καλυτερες τελε που εχω ακουσει ποτε μου.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ψιλο-ασχετο: Πειτε με ανωμαλο, αλλα προτιμω τον ηχο των tele neck απο strat neck...

 

Μαζί σου ως το τέλος

 

 

Επίσης SF ελπίζω μέχρι να χρειαστώ καινούργια κιθάρα να σε έχει χτυπήσει η κρίση και να κάνεις επάγγελμα την συναρμολόγηση tele  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία και από ήχο πολύ twang-y!

 

Με γεια matawan και συγχαρητήρια SF!

 

ΥΓ: Ψηνομαι κι εγώ σε μια από τις 2 tele μου (πιθανότατα στην C.A.R) να αλλάξω την neck. Τόσο καιρό σκεφτόμουνα για humbucker, αλλά τώρα μου μπήκε και η ιδέα του μαγνήτη strat.

Απλά οπτικά ο strat neck μαγνήτης μου "χτυπάει" λίγο παράξενα...

(Κολλήματα...)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον στην neck επίσης έχει ο L560 (Bill Lawrence) και οi Antiquity II (mini humb)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου