Προς το περιεχόμενο

Απορία σχετικά με floyd rose replacement.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, έχω μια fender Strat, την οποία την είχα αγοράσει πριν 2 χρονιά από συμφορουμίτη,  η κιθάρα είχε δεχτεί modification στο σώμα και μανίκι για να τοποθετηθεί ένα licensed Floyd rose…δηλαδή είχε σκαφτεί.  Το floyd Rose είναι low profile  και κάνει dive μπρος  πίσω. 

Επειδή σκέπτομαι να το αλλάξω  με ένα ποιοτικό, και τα low profile  πάνε κάνα 300 αρι ευρώ,  βρήκα ένα της  Schaller με τα μισά λεφτά αλλά δεν είναι low profile,  είναι το original design. Η απορία μου είναι αν μπαίνει, στις βίδες θα τσεκάρω τα αξονικά τους, όσον αφορά με το σκάψιμο στο σώμα θέλω να ξέρω. 

fender_routed_pic_1.thumb.jpg.e09c94be3457266d7067db37cdbd6e79.jpg

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, έχω μια fender Strat, την οποία την είχα αγοράσει πριν 2 χρονιά από συμφορουμίτη,  η κιθάρα είχε δεχτεί modification στο σώμα και μανίκι για να τοποθετηθεί ένα licensed Floyd rose…δηλαδή είχε σκαφτεί.  Το floyd Rose είναι low profile  και κάνει dive μπρος  πίσω. 

Επειδή σκέπτομαι να το αλλάξω  με ένα ποιοτικό, και τα low profile  πάνε κάνα 300 αρι ευρώ,  βρήκα ένα της  Schaller με τα μισά λεφτά αλλά δεν είναι low profile,  είναι το original design. Η απορία μου είναι αν μπαίνει, στις βίδες θα τσεκάρω τα αξονικά τους, όσον αφορά με το σκάψιμο στο σώμα θέλω να ξέρω. 

 

Αδερφε ,

βρες μαστορα που κατεχει το αθλημα..

Η αλλαφη floyd ειναι ζορικη υποθεση.

Μπορει να μην ταιριαζει αυτο που βρηκες και να καταστρεψεις το οργανο.

Λογικα εισαι για low profile.

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotos9:  Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση ;)... στην τελική σε μάστορα θα πάω :'( …. απλά ήθελα να ξέρω αν το cavity για low profile καλύπτει  και τo original…..και στη Schaller δεν βρίσκω σχέδιο για  cavity routing….θα δω στη FR για σχέδια ….απλά δεν θα ξέρω αν ανταποκρίνεται και στο Schaller…λογικά θα είναι ίδιο  (λογικά)  ???

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε μου ;), τα έχω δει αυτά τα σχέδια, τα routing cavities της Schaller ψάχνω …έχω κατεβάσει της FR  και θα κάτσω να τα συγκρίνω και με τη κιθάρα μου…και με το fr και με το Schaller…. Και αν δεν τα μπουρδουκλώσω ??? και βγάλω συμπέρασμα … θα κεράσω μπύρες!!  ;D

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sotos9:   Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση ;)... στην τελική σε μάστορα θα πάω :'( …. απλά ήθελα να ξέρω αν το cavity για low profile καλύπτει  και τo original…..και στη Schaller δεν βρίσκω σχέδιο για  cavity routing….θα δω στη FR για σχέδια ….απλά δεν θα ξέρω αν ανταποκρίνεται και στο Schaller…λογικά θα είναι ίδιο  (λογικά)  ???

Και εγω ετσι νομιζω..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου