Προς το περιεχόμενο

Gretsch Electromatic solid-bodies ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πώς σας φαίνονται οι solid-body Gretsch Electromatic;

Έπαιξα πρόσφατα με μια Double Jet και μου άρεσε πολύ ο ήχος και -παραδόξως- το playability.

Για τους έχοντες: από μανίκια/τάστα πώς πάνε; Αυτή που έπαιξα είχε fret buzz σε κάποια λίγα τάστα αλλά μπορεί να ήταν θέμα σεταρίσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή που έπαιξα είχε fret buzz σε κάποια λίγα τάστα αλλά μπορεί να ήταν θέμα σεταρίσματος.

 

τι εννοεις "μπορει"?ΠANTA τα θεματα playability σε οποιαδηποτε κιθαρα θεματα σεταρισματος ειναι.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να χρειάζονται ευθυγράμμιση τα τάστα, σε μια "φτηνή" (όχι pro) κιθάρα; Αρκετά ακριβή διαδικασία αν δεν κάνω λάθος. Σετάρισμα νόμιζα ότι λέμε το κλασσικό, τακτικό σετάρισμα truss rod, γέφυρα- άντε και κανα nut αν έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να χρειάζονται ευθυγράμμιση τα τάστα, σε μια "φτηνή" (όχι pro) κιθάρα;

 

Αν θες ΠΟΛΥ χαμηλο action ακομα και σε Custom Shop χρειαζονται,εκτος και αν η εταιρεια χρησιμοποιει pleCk.

 

Αρκετά ακριβή διαδικασία αν δεν κάνω λάθος.

 

40 euros MAX.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μμμάλιστα...Θυμόμουνα κανα 100άρι σε τιμές π.κ. (προ κρίσης)..Η αλήθεια είναι ότι το action της ήταν πολύ χαμηλό. Αυτό θα έφταιγε. Θξ. :)

 

Αν έχει να προσθέσει κάποιος άλλος για τις Electromatic, θα ήμουν ευτυχής! Μάλλον πάω για αγορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εγω εχω μια gretsch g5235 pro jet. την πηρα φθηνα απο φιλο μου..γενικα δεν περιμενα πολλα.απλος χρειαζομουν μια κιθαρα να ειναι οκ. κατι αρχικο.εε γενικα ειναι οτι πιο value for money. εχω  και μια epiphone και αλλες κιθαρες του ειδους πχ squire κλπ.. και η gretsch πραγματικα δεν το εχω ξαναδει σε κιθαρα τοσο φθηνη να κραταει τετοιο κουρδισμα. και χωρις καποιο σοβαρο σερβις.απλα σεταρα μερικα πραγματα μονος και ειναι πενα. αν αλλαζα και μαγνητες (εχουν ενα ιδιαιτερο ηχο) θα ηταν τελεια με tv jones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου