Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιέρας ΧΩΡΙΣ δοκιμή


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές. Το θέτω προς συζήτηση διότι ίσως κάποιος από σας να έχει δουλέψει σε κατάστημα με μουσικά είδη και να έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που είμαι απλά πελάτης. 

 

Ενδιαφέρομαι για μία πεταλιέρα (Boss ME90) και όπως είναι λογικό έχω δει όλα τα βίντεο στο youtube. Πηγαίνω σε ένα μαγαζί στο οποίο είμαι πελάτης από το 2013 όταν και αγόρασα την πρώτη μου ακουστική κιθάρα και επειδή έχει πάρα πολύ κόσμο (ημέρα Σάββατο) μου λέει έλα κάποια άλλη στιγμή, να μπορούμε να την δοκιμάσουμε να την ακούσεις. Πηγαίνω σήμερα (ημέρα Κυριακή) που δεν είχε κόσμο και να επισημάνω ότι πρέπει να διασχίσω όλη τη Θεσσαλονίκη για να πάω στο συγκεκριμένο μαγαζί. Εκεί λοιπόν ο πωλητής μου είπε ότι οι πεταλιέρες είναι σφραγισμένες και δεν δοκιμάζονται. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube που μπορείς να δεις πώς να τη χρησιμοποιήσεις. Σε αυτό απάντησα ότι προφανώς υπάρχουν και τα έχω δει, αλλά το γεγονός ότι για παράδειγμα ο Pete Thorn πιάνει τέλειο ήχο δεν σημαίνει ότι και το μηχάνημα θα έχει τέλειο ήχο, ούτε ο pete thorn είμαι, ούτε το στούντιο του έχω. Αφήνοντας το γεγονός ότι με κουβάλησαν δεύτερη μέρα χωρίς λόγο γιατί δεν μου είχαν πει απ την προηγούμενη μέρα ότι δεν δοκιμάζουμε τις πεταλιέρες, μου δημιουργούνται κάποια ερωτήματα. 1) δεν θα έπρεπε το κατάστημα να διαθέτει ένα είδος για επίδειξη και τουλάχιστον ένα stock; 

2) ποιος είναι να εν πάσει περιπτώσει ο λόγος ύπαρξης του φυσικού καταστήματος; αν παίρνω απαντήσεις του στυλ "έχει πολλά βίντεο στο youtube, θα βρεις πώς δουλεύει", μπορώ να πω ότι υπάρχουν και online καταστήματα τύπου Θωμά, με πολύ καλύτερο και περισσότερο stock και δεν χρειάζεται καν να φύγω από το σπίτι μου.

3) αυτό ισχύει σε όλες τις πεταλιέρες; δεν ζήτησα quad cortex, μία πεταλιέρα της σειράς ζήτησα

 

4) και μου λέει αν ανοίξω την πεταλιέρα θα πρέπει να την αγοράσεις.

Μα για αυτό δεν ήρθα; 

Κάνε με να την αγοράσω. Μη φοβάσαι να πουλήσεις

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

ποιος είναι να εν πάσει περιπτώσει ο λόγος ύπαρξης του φυσικού καταστήματος; αν παίρνω απαντήσεις του στυλ "έχει πολλά βίντεο στο youtube, θα βρεις πώς δουλεύει"

 

 

 Η απαντηση ειναι "κανενας". Αγορασε τη online. Boss ειναι ετσι και αλλιως, ποσο κακη να ειναι;

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν ωραια να ήταν τα πράγματα όπως θα ήθελες, αλλά:

 

Γιατί ένα μικρό ελληνικό κατάστημα να διαθέτει ένα είδος εκτός συσκευασίας για επίδειξη? Θα χάσει την αξία του εάν δεν είναι συσκευασμένο. Δεν πουλάει τόσα πολλά κομμάτια, ώστε να χρειάζεται να έχει ένα στη βιτρίνα ανοικτό, προς δοκιμή. Δεν το συμφέρει. Θα το αγόραζες εάν δεν ήταν συσκευασμένο με ευκολία?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Θα ήταν ωραια να ήταν τα πράγματα όπως θα ήθελες, αλλά:

 

Γιατί ένα μικρό ελληνικό κατάστημα να διαθέτει ένα είδος εκτός συσκευασίας για επίδειξη? Θα χάσει την αξία του εάν δεν είναι συσκευασμένο. Δεν πουλάει τόσα πολλά κομμάτια, ώστε να χρειάζεται να έχει ένα στη βιτρίνα ανοικτό, προς δοκιμή. Δεν το συμφέρει. Θα το αγόραζες εάν δεν ήταν συσκευασμένο με ευκολία?

 

Όχι αλλά εν πάσει περιπτώσει ας το κανονίσει αυτό με την Boss, δεν απασχολεί αυτό τον πελάτη 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπεις Boss?

ΕΙΝΑΙ καλο.

Παρτην με κλειστα τα ματια (και ανοιχτα τα αΦτια) έτσι κι αλλοιώς αν δεν την δοκιμασεις με τον δικο ΣΟΥ ενισχυτη δεν θα ξερεις ποτε πως ακουγεται....

Αποκλειεται να μην ακουγεται καλα με ΜΕ50 εχω γραψει κιθαρες σε εναν απο τους καλυτερους ελληνικους δισκους ολων των εποχων (μπροστα απο εναν Twin Reverb την ειχα βαλει) οποτε φαντασου ποσο καλα θα ακουγεται η ΜΕ90... 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nekkon είπε

2) ποιος είναι να εν πάσει περιπτώσει ο λόγος ύπαρξης του φυσικού καταστήματος; αν παίρνω απαντήσεις του στυλ "έχει πολλά βίντεο στο youtube, θα βρεις πώς δουλεύει", μπορώ να πω ότι υπάρχουν και online καταστήματα τύπου Θωμά, με πολύ καλύτερο και περισσότερο stock και δεν χρειάζεται καν να φύγω από το σπίτι μου.

Γραψτους τους ερασιτεχνες μαγαζατορες εκει που δεν πιανει μελανη και παραγγηλε απο toman. τσαμπα μεταφορικα και αν δεν σου κανει την στελνεις πισω. και ασε του ελληνες "επιχειρηματιες" να κουρευονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Superfunk είπε

σε εναν απο τους καλυτερους ελληνικους δισκους ολων των εποχων

Kindly elaborate?

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ελπίζω να τους την είπες που σε έβαλαν σε τέτοιο κόπο ενώ ΟΙ ΊΔΙΟΙ σου είπαν την προηγούμενη μέρα να δοκιμάσεις το εν λόγω προϊόν. Ας έλεγαν εξ αρχής αυτό είναι μόνο συσκευασμένο και δεν είναι για δοκιμή.

 

Ναι, το νόημα των "φυσικών" μαγαζιών είναι να δοκιμάζεις. Φαντάσου να πας σε μαγαζί με ρούχα και να μην σε αφήνουν να δοκιμάσεις το τζιν αν σου κάνει. Πόσο μάλλον για κιθάρα. Βέβαια κατανοώ ότι δεν έχουν την ίδια αξία, αλλά με προσοχή και καλή διάθεση θα έπρεπε να γίνεται.

 

Από εκεί και πέρα και εμείς ως καταναλωτές έχουμε υποχρεώσεις. 

 

Δεν μπορώ ειλικρινά αυτούς που πάνε να δοκιμάσουν πχ μια Gibson που ουδέποτε έχουν σκοπό να αγοράσουν (προσοχή, δεν απευθύνομαι σε εσένα προς θεού). Ή να την δοκιμάσουν και να παραγγείλουν μια ίδια από το εξωτερικό αν την βρουν πιο φθηνά (ανήθικο και ανόητο, καθώς μπορεί να μην παίζει το ίδιο καλά). Δεν μπορούμε να κάνουμε την πλάκα μας στα μαγαζιά αν δεν έχουμε σκοπό να αγοράσουμε. Εκεί είμαι με τον καταστηματάρχη. Σε οποιαδήποτε μαγαζί μπαίνω, δεν έχω σκοπό να δοκιμάσω κάτι και να φύγω, σπαταλώντας τον χρόνο των υπαλλήλων. Αν πχ τελικά δοκιμάσω όλες τις Gibson και δυστυχώς δεν μου κάνει με τίποτα, θα αγοράσω τουλάχιστον κάτι άλλο (καλώδιο, χορδές) να μην φυγω με άδεια χέρια.

 

Επίσης δεν μπορώ αυτούς που παραγγέλνουν αβερτα από thomann, με σκοπό εξαρχής να το επιστρέψουν και να πάρουν τα χρήματα τους πίσω ή να πάρουν κάτι άλλο το οποίο με την σειρά τους θα το επιστρέψουν είτε για να φλεξαρουν στο Instagram είτε για να κάνουν review στο YouTube κανάλι τους (ναι υπάρχουν και αυτοί). 

 

Η πεταλιερες πάντως δεν είναι και ότι πιο εύκολο να δοκιμάσεις και να πάρεις καλή γνώμη... Δυστυχώς είναι από τα προϊόντα που είναι τόσο παραμετροποιησιμα και παίζουν ρόλο τόσες συνθήκες που δύσκολα θα βγάλεις άποψη. Σε μαγαζί καλύτερα να δοκιμάσεις κιθάρα ή πετάλι.

 

Οπότε καλύτερα πάρτην και βλέπεις και καλό ψάξιμο με τον ήχο. Πάντως ξαναλέω μεγάλο φάουλ τους που δεν σου είπαν εξαρχής ότι το προϊόν αυτό δεν είναι για δοκιμή 

 

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Καταρχάς ελπίζω να τους την είπες που σε έβαλαν σε τέτοιο κόπο ενώ ΟΙ ΊΔΙΟΙ σου είπαν την προηγούμενη μέρα να δοκιμάσεις το εν λόγω προϊόν. Ας έλεγαν εξ αρχής αυτό είναι μόνο συσκευασμένο και δεν είναι για δοκιμή.

Δεν τους την είπα και αισθάνομαι σκατόφλωρος 😄

 

Σε όλα τα άλλα που λες συμφωνώ 💯

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Nekkon είπε

Καλησπέρα παιδιά και καλές γιορτές. Το θέτω προς συζήτηση διότι ίσως κάποιος από σας να έχει δουλέψει σε κατάστημα με μουσικά είδη και να έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα που είμαι απλά πελάτης. 

 

Ενδιαφέρομαι για μία πεταλιέρα (Boss ME90) και όπως είναι λογικό έχω δει όλα τα βίντεο στο youtube. Πηγαίνω σε ένα μαγαζί στο οποίο είμαι πελάτης από το 2013 όταν και αγόρασα την πρώτη μου ακουστική κιθάρα και επειδή έχει πάρα πολύ κόσμο (ημέρα Σάββατο) μου λέει έλα κάποια άλλη στιγμή, να μπορούμε να την δοκιμάσουμε να την ακούσεις. Πηγαίνω σήμερα (ημέρα Κυριακή) που δεν είχε κόσμο και να επισημάνω ότι πρέπει να διασχίσω όλη τη Θεσσαλονίκη για να πάω στο συγκεκριμένο μαγαζί. Εκεί λοιπόν ο πωλητής μου είπε ότι οι πεταλιέρες είναι σφραγισμένες και δεν δοκιμάζονται. Υπάρχουν άπειρα βίντεο στο youtube που μπορείς να δεις πώς να τη χρησιμοποιήσεις. Σε αυτό απάντησα ότι προφανώς υπάρχουν και τα έχω δει, αλλά το γεγονός ότι για παράδειγμα ο Pete Thorn πιάνει τέλειο ήχο δεν σημαίνει ότι και το μηχάνημα θα έχει τέλειο ήχο, ούτε ο pete thorn είμαι, ούτε το στούντιο του έχω. Αφήνοντας το γεγονός ότι με κουβάλησαν δεύτερη μέρα χωρίς λόγο γιατί δεν μου είχαν πει απ την προηγούμενη μέρα ότι δεν δοκιμάζουμε τις πεταλιέρες, μου δημιουργούνται κάποια ερωτήματα. 1) δεν θα έπρεπε το κατάστημα να διαθέτει ένα είδος για επίδειξη και τουλάχιστον ένα stock; 

2) ποιος είναι να εν πάσει περιπτώσει ο λόγος ύπαρξης του φυσικού καταστήματος; αν παίρνω απαντήσεις του στυλ "έχει πολλά βίντεο στο youtube, θα βρεις πώς δουλεύει", μπορώ να πω ότι υπάρχουν και online καταστήματα τύπου Θωμά, με πολύ καλύτερο και περισσότερο stock και δεν χρειάζεται καν να φύγω από το σπίτι μου.

3) αυτό ισχύει σε όλες τις πεταλιέρες; δεν ζήτησα quad cortex, μία πεταλιέρα της σειράς ζήτησα

 

4) και μου λέει αν ανοίξω την πεταλιέρα θα πρέπει να την αγοράσεις.

Μα για αυτό δεν ήρθα; 

Κάνε με να την αγοράσω. Μη φοβάσαι να πουλήσεις

Καλησπέρα και καλές γιορτές, 

σε εσένα και στο υπόλοιπο forum

 

Σαν φοιτητής έχω δουλέψει σε μεγάλο μαγαζί του κέντρου της Αθήνας,

έχω επισκεφτεί μια φορά το φυσικό κατάστημα του Thomann 

και πάρα πολλές του Musicstore.

 

Αυτό που θεωρώ λάθος είναι που σου είπαν πως αν έρθεις κάποια άλλη στιγμή,

θα σε αφήσουν να δοκιμάσεις την πεταλιέρα.

Όμως από την άλλη, υπάρχουν πολιτικές που αν ένα προϊόν σαν την πεταλιέρα ανοιχτεί,

πρέπει το κατάστημα να την βάλει B-Stock σαν εκθεσιακό προϊόν.

Προσωπικά, δε θα έπαιρνα ποτέ πεταλιέρα που έχει ανοιχτεί και ειδικά στην αρχική τιμή της.

 

Επίσης,  χωρίς τη δική σου αλυσίδα και τον απαιτούμενο χρόνο να μάθεις την πεταλιέρα, δεν έχει και πολύ νόημα να τη δοκιμάσεις σε ένα τυχαίο ενισχυτή με μια τυχαία κιθάρα.

Στον Thomann και στο Musicstore μπορείς να δοκιμάσεις κάποια εκθεσιακά προϊόντα,

αλλά δεν σου ανοίγουν κανένα κουτί να σου βγάλουν πεταλιέρα.

Θα πρέπει να την αγοράσεις και αν δε σου κάνει να την επιστρέψεις/αποστείλεις.

 

 Με τις πολιτικές επιστροφής που προσφέρουν μεγαθήρια όπως ο Thomann, τα φυσικά εν Ελλάδι καταστήματα χάνουν το ρόλο που είχαν παλαιότερα. Παρ'όλα αυτά, σου δίνουν την ευκαιρία να μπεις σε ένα μουσικομάγαζο, να  αγοράσεις χωρίς την αναμονή της παραλαβής αυτό που θέλεις, να πιάσεις στα χέρια σου/δοκιμάσεις πράγματα,να συναντήσεις πιθανόν άτομα με κοινά ενδιαφέροντα,κ.λ.π.

 

Τέλος, ούτε στον Thomann,ούτε στο Musicstore,υπάρχει πρόσβαση σε όλα τα προϊόντα, για όλους τους πελάτες.

Υπάρχουν κιθάρες που πρέπει να στις κατεβάσει ο πωλητής, υπάρχουν δωμάτια με κιθάρες που πρέπει να σου ανοίξει την πόρτα και σίγουρα μέχρι που να σε κόψει τι είσαι, να παρίσταται και αυτός.

Όσο για το να μπεις με δική σου κιθάρα,βγάζεις την κιθάρα σου από τη θήκη, η θήκη μπαίνει σε ερμάριο,σου κρεμάνε καρτελάκι στην κιθάρα σου με μάρκα,serial number ή περιγραφή αν είναι χειροποίητη και όταν βγεις για να πάρεις τη θήκη σου πίσω,τσεκάρουν αν πρόκειται για το ίδιο όργανο.

Επίσης μεγάλα σακίδια μπαίνουν σε ερμάρια στην είσοδο του καταστήματος.

 

Αυτά τα αναφέρω για να μην υπάρχει η εντύπωση ότι στον Thomann και στο Musicstore με τις τόσο ελαστικές πολιτικές επιστροφής, μπορείς στο φυσικό κατάστημα να κάνεις ότι θέλεις.

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου