Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιέρας ΧΩΡΙΣ δοκιμή


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Καλημέρα και χρόνια πολλά!

Εννοείται πως ο καθένας "τρέχει" την επιχείρησή του όπως αυτός νομίζει. Αλλά όντως ο σκοπός ύπαρξης φυσικού καταστήματος είναι η δυνατότητα δοκιμής σε μουσικό εξοπλισμό. Ειδάλλως εμπορεύονται με όρους διαδικτυακής πλατφόρμας εύρεσης χαμηλότερης τιμής. Οπότε δε χρειάζεται να μπει κάποιος στον κόπο να πάει από εκεί, ψωνίζει διαδικτυακά και τελειώνει το θέμα. 

 

Δε λέω να γίνει Αμερικάνικο μουσικό κατάστημα όπου ο κάθε πιτσιρίκος έχει την ευκαιρία να δοκιμάσει όσα θέλει, για όσο χρόνο θέλει και αν τα αγοράσει και δεν του κάνουν κιόλας στο τέλος να τα επιστρέψει, αλλά άνθρωποι με τέτοιες εμπορικές πρακτικές μου κάνει εντύπωση πώς επιβιώνουν. 

Δεν θα ήταν δύσκολο, ούτε ζημιογόνο να κρατούσε ένα κομμάτι επίδειξης και να έβγαζε κάθε τόσο και από ένα τέτοιο προς πώληση σε τιμή κόστους. Πολύ καλός τρόπος προσέλκυσης πελατών θα ήταν. Αν το μικρομάγαζο δεν  διαφοροποιείται σε αυτό το στοιχειώδες επίπεδο από τους γίγαντες της αγοράς, ποιος ο λόγος ύπαρξής του; 

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι το καλύτερο είναι να το αγοράσεις από κάποιο κατάστημα που έχει πολιτική επιστροφών. Το αγοράζεις, στο φέρνουν στην πόρτα σου, το δοκιμάζεις με τον εξοπλισμό σου και αν δε σου κάνει το επιστρέφεις εντός μήνα και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω.
 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Αθλητικά παπούτσια για παράδειγμα.

Tα παπούτσια συνήθως τα δοκιμάζεις, σε αφήνουν να τα δοκιμάσεις, δεν είναι σφραγισμένα. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια ούτε αυτό κάνω πλέον, παραγγέλνω από γνωστό online κατάστημα. Και όχι μόνο παπούτσια αλλά και ρούχα. Σπάνια να στείλω πίσω κάτι για αλλαγή, αλλά όποτε έχει συμβεί γίνεται άμεσα και γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να διαφημίσω, υπάρχει μουσικο κατάστημα στη Γλυφάδα που μου έχει κάνει price match πεταλακι <100 ευρώ με Θωμά και μου το έφερε σε λιγότερο από μήνα. Φυσικά δεν το δοκίμασα από πριν και το προπληρωσα, αλλά κέρδισα τα μεταφορικά...

ΥΓ: το Joyo Dark Flame πήρα...

Επεξεργασμένο από kosthrash
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Χωρίς να θέλω να διαφημίσω, υπάρχει μουσικο κατάστημα στη Γλυφάδα που μου έχει κάνει price match πεταλακι <100 ευρώ με Θωμά

Τα περισσότερα καταστήματα βασίζουν τις τιμές τους αναγκαστικά στο Thomann, μερικά δε κάποιες φορές έχουν και λίγο χαμηλότερες. Πριν κάτι μήνες πχ αγόρασα synth από Ελληνικό κατάστημα €70 πιο κάτω απ'την τιμή που το έχει το Thomann. Σημαντικότατη διαφορά αν σκεφτείς ότι μιλάμε για synth κάτω του 500ρικου.

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/12/2023 στις 12:59 ΜΜ, gkourmoul1 είπε

Θα ήταν ωραια να ήταν τα πράγματα όπως θα ήθελες, αλλά:

 

Γιατί ένα μικρό ελληνικό κατάστημα να διαθέτει ένα είδος εκτός συσκευασίας για επίδειξη? Θα χάσει την αξία του εάν δεν είναι συσκευασμένο. Δεν πουλάει τόσα πολλά κομμάτια, ώστε να χρειάζεται να έχει ένα στη βιτρίνα ανοικτό, προς δοκιμή. Δεν το συμφέρει. Θα το αγόραζες εάν δεν ήταν συσκευασμένο με ευκολία?

 

Όχι, γιο αυτό και τα μαγαζιά έχουν τα "εκθεσιακά" κομμάτια που τα πουλάνε (αρκετά) φθηνότερα. Είναι σα να παίρνεις αυτοκίνητο χωρίς test drive

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, playloud είπε

Όχι, γιο αυτό και τα μαγαζιά έχουν τα "εκθεσιακά" κομμάτια που τα πουλάνε (αρκετά) φθηνότερα. Είναι σα να παίρνεις αυτοκίνητο χωρίς test drive

 

Τα ελληνικά μαγαζιά δεν εχουν τη δυνατότητα να έχουν στην έκθεση καθένα από τα προϊόντα που έχουν σφραγισμένα στην αποθήκη, μονο και μονο για demostration. Εάν μιλούσαμε για έναν entry level ενισχυτή, ή κάποια entry level κιθάρα, που φεύγουν σα ζεστό ψωμί, το καταλαβαίνω. Αλλά για κάτι τόσο εξειδικευμένο, που πιθανόν να υπάρχει ένα μοναδικό κομμάτι στο μαγαζί, δεν μπορεί να ρισκάρει να το ξεσφραγίσει, πόσο μάλλον να το βάλει στον παγκο για το κοινό. Πρόκειται για μαγαζιά που δουλεύουν και με e-shop, στις πιο πολλές περιπτώσεις, και το να στείλεις ενα προιόν ξεσφραγισμένο, δεν είναι καλό για το όνομα και την ποιότητά σου. Ο καταστηματάρχης γνωρίζει ότι θα χάσει μια μερίδα πελατών, που θελουν να δοκιμάζουν πριν αγοράσουν, αλλά αυτή είναι η πολιτική του, και καλά κάνει που τη στηρίζει.

 


Το αδικαιολόγητο είναι που έσυρε μέχρι εκεί τον Νέκκωνα, και καλά για να το δοκιμάσει, και στο τελος έφυγε με άδεια χέρια. Δεν υπάρχει εξήγηση για την συμπεριφορά αυτή. Φάουλ κανονικό.

 

  • Συμφωνώ 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
3 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Το αδικαιολόγητο είναι που έσυρε μέχρι εκεί τον Νέκκωνα, και καλά για να το δοκιμάσει, και στο τελος έφυγε με άδεια χέρια. Δεν υπάρχει εξήγηση για την συμπεριφορά αυτή. Φάουλ κανονικό.

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου