Προς το περιεχόμενο

Αγορά πεταλιέρας ΧΩΡΙΣ δοκιμή


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Το θεμα δεν ειναι η δοκιμη αυτη καθεαυτη.

 

 Το θεμα ειναι να μπει μεσα ο πελατης και να τον ψησεις.

 

 Και για να τον ψησεις, ε, θα πρεπει να ακουσει και το προιον να κελαηδαει.

 

 Αν ειναι να γινεις box hub, το εχεις χασει το παιχνιδι απο τα αποδυτηρια. Ας μην το παρεις καν στοκ το προιον τοτε, ας το παραγγελνεις και εσυ online😆

 

 ΟΚ, σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να εχεις καθε μπλιμπλικι που κυκλοφορει σε ντεμο. Σιγουρα οχι.

 

 Αλλα μια budget πεταλιερα, εστω αλλης μαρκας, δε θα επρεπε; Οχι τη συγκεκριμενη, καποια ομως σε τετοια φαση, να τον βαλεις στο τριπακι να τη δοκιμασει, εστω την εναλλακτικη που του προτεινεις, γιατι πρεπει να βαλεις χερι στο πορτοφολι του σα πωλητης.

 

 Αλλιως αν περιμενεις απο το youtube, αστα, σε βλεπω να πουλας σουβλακια που δε διαθετει ο thomann.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

Ναι, το νόημα των "φυσικών" μαγαζιών είναι να δοκιμάζεις. Φαντάσου να πας σε μαγαζί με ρούχα και να μην σε αφήνουν να δοκιμάσεις το τζιν αν σου κάνει. Πόσο μάλλον για κιθάρα. Βέβαια κατανοώ ότι δεν έχουν την ίδια αξία, αλλά με προσοχή και καλή διάθεση θα έπρεπε να γίνεται.

Κι αυτό είναι εξαιρετικά δύσκολο. 3 τρομπέτες, μία μαθητική Bb, μία καλή Bb, μία καλή C. 5 τρομπόνια, ένα μαθητικό .500", ένα καλό .500", ένα καλό .525", ένα μαθητικό .547", ένα καλό .547", κανα 2 μπασοτρόμπονα. Αυτά που είπα μόνο κάνουν κανα 25άρι χιλιάρικα. Για να κάθονται. Θα μου πεις χέσε μας με τα όργανα που δεν παίζει κανείς. Οκ.

 

Κανα ράιντ να μην έχει για δοκιμή, με 600 το κομμάτι; Να έχει 3 τεμάχια από κάθε μεγάλη μάρκα 20", 22", 24"; Άλλα 3,5k. Κανα πλήκτρο; Κανα πιάνο; Κανα μικροφωνάκι;

 

Άρα το πρόβλημα στη συγκεκριμένη περίπτωση εγώ το έχω βαφτίσει χαριτολογώντας "μα γιατί δεν είσαι τόσο πλούσιος όσο θα ήθελα;"😂

 

Με το υπόλοιπο μήνυμα του @Lord_Goumis συμφωνώ απολύτως, μην παρεξηγηθώ. (Από εδώ και κάτω δεν σχολιάζω με αφορμή την παράθεση.)

 

Δεν κρίνω. Κι εγώ από ιντερνετ αγοράζω πολλές φορές. Γουρούνι στο σακί. Αφού έτσι είναι η φάση. Δε σου κάνει; Υπάρχει κοινοτική οδηγία. Σε 14 μέρες μέσα έχεις δικαίωμα να το γυρίσεις πίσω. Γιατί; Γιατί έτσι. Χωρίς μα-μου. Κουτάκια είναι πια.

 

(Πάντως έχει ενδιαφέρον το τι τουρλουμπούκι αντιμετώπισα μια μέρα στον Τόμανν, όταν προσπάθησα να του συμπεριφερθώ σαν "φυσικό κατάστημα". Βαράω στο τσατ δηλαδή και λέω: Παιδιά με ενδιαφέρει το Silent Brass. Αλλά θέλω να ρωτήσω 2-3 πράγματα πρώτα, μην το παραγγείλω, δεν μου κάνει, κι αναγκαστώ να το επιστρέψω. Μου πέφτει άσχημο να γυρνάω πράγματα πίσω.

 

1. Ο προενισχυτής των ακουστικών σηκώνει ακουστικά 250Ω;

2. Όταν συνδέεται μέσω USB στο PC, τι sample rate / bit depth / latency έχει ο driver της Steinberg/Yamaha;

3. Το phones out μπορεί να λειτουργήσει ως line-out;

 

Ε, με πετάγανε από τα χάλκινα... στα πλήκτρα... και πάλι πίσω στα χάλκινα... για να μου πουν στο τέλος στείλτε e-mail γιατί είναι συνδυαστική ερώτηση μεταξύ των παραρτημάτων. Κατάλαβα κι εγώ, λέω, άστο, τζάμπα ταλαιπωρώ τους ανθρώπους. Θα το παραγγείλω, κι αν δεν κάνει το γυρίζω. Αφού το έχουν δεδομένο. Γιατί να τα μπλέκω τα πράγματα;

 

Ε, το παρήγγειλα, μου ήρθε, πάλι καλά που με βόλεψε, όλα τέλεια. Δεν είχε διαφορά από το να μου είχαν ανοίξει ένα silent brass 235 ευρώ, ένα DT 770 150 ευρώ, μια έστω behringer 40ευρώ, και να τους απασχολώ έναν υπάλληλο 1 ώρα να εγκαθιστούμε drivers σε κάποιον(;) υπολογιστή του καταστήματος και να παίζω εγώ για να δω αν μου κάνει, και στο τέλος να πάρω μόνο το Silent Brass, και τα άλλα να μείνουν ανοιγμένα, και B-Stock. Δηλαδή ένα κέρδος που θα βγάζαν από το Silent Brass, να τους το έβγαζα από τη μύτη.)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φάουλ του μαγαζιού έχει να κάνει ότι σου είπαν να ξαναπάς. Εκεί είναι αδικαιολόγητοι.

Το ότι δεν άνοιξαν ένα προϊόν για να το δοκιμάσεις μπορώ να το καταλάβω.

 

Νιώθω ότι μετά τη καραντίνα πλέον οι επιχειρήσεις δουλεύουν πάρα, μα πάρα πολύ με παραγγελίες. 

Δηλαδή, μεταλλάχτηκε ο τρόπος που ψωνίζουμε και παράλληλα άλλαξαν και οι επιχειρήσεις, βλέπουν δηλαδή ότι οι online αγορές έχουν μεγάλο ποσοστό επιτυχίας (δηλαδή μικρό ποσοστό επιστροφών) διότι  κάποιος για να πάρει μια πεταλιέρα, κάρτα ήχου κλπ, το έχει ψάξει (youtube, skoutz, thomann) και ξέρει τι παίρνει, οπότε προτιμούν να κρατήσουν ένα προϊόν για παραγγελία (και να πάρουν το ρίσκο της επιστροφής) παρά να ανοίξουν ένα καινούργιο, γιατί αν το ανοίξουν γίνεται αυτόματα b-stock. Αυτό εξηγεί γιατί δεν άνοιξαν την πεταλιέρα καθώς και όσα γράφτηκαν για επίσκεψη στο φυσικό κατάστημα του thomann πιο πάνω.

 

Στο παραπάνω συμπληρώστε και την πιθανότητα το εκάστοτε κατάστημα να βάλει σε προσφορά το Χ προϊόν αφού με μερικά κλικ μπορούν να δει τις τιμές των ανταγωνιστών. 

 

Κλείνω με μια προσωπική εμπειρία, πριν κανά μήνα ήθελα να αγοράσω κάτι ηλεκτρολογικά πράγματα αλλά δεν ήξερα τι χρειαζόμουν ακριβώς γιατί έχω ελάχιστες γνώσεις. Είπα να κάνω μια βόλτα στο κέντρο της Αθήνας να δω από κοντά τις επιλογές μου, ε, στα μισά καταστήματα δεν υπήρχε αυτό που έψαχνα και μου έλεγαν "κάνε online παραγγελία"...

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Κατάλαβα, θα περιμένω να βγει στο smart noiz...

Μπορεί να μη βγει και ποτέ. Άντε παράγγειλε τη, καλή είναι.😎

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Επίσης δεν μπορώ αυτούς που παραγγέλνουν αβερτα από thomann, με σκοπό εξαρχής να το επιστρέψουν και να πάρουν τα χρήματα τους πίσω ή να πάρουν κάτι άλλο το οποίο με την σειρά τους θα το επιστρέψουν είτε για να φλεξαρουν στο Instagram είτε για να κάνουν review στο YouTube κανάλι τους (ναι υπάρχουν και αυτοί). 

δεν εχει κοφτη ο τομαν για κατι τετοιυς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Ali Barout έχεις δίκιο, η διατύπωση μου όσον αφορά αυτό δεν ήταν σαφής. Μιλάω κυρίως για όργανα τύπου κιθάρες μπάσα και πετάλια και γενικά ο,τι όργανα υπάρχουν στο μαγαζί για έκθεμα που μπορείς να δοκιμάσεις. 

 

Δεν μπορείς να δοκιμάσεις καλώδια, πένες, ηχεία, κονσόλες αλλά και πεταλιερες.... (Απλά ήταν απαράδεκτο που δεν είπαν εξ αρχής στον Nekkon ότι η πεταλιερα όντας προϊόν τεχνολογίας ΔΕΝ μπορεί να δοκιμαστεί... Έχει λογική αυτό αλλά ήταν λάθος ο τρόπος). Στα προϊόντα τεχνολογίας κοιτάς τα specs... Άπαξ και ανοίξει το κουτί τελείωσε...

 

Εγώ τελευταία φορά που πήρα κιθάρα από κατάστημα τοπικό... ήταν μια στην βιτρίνα που μου άρεσε (μια prs se spalted maple). Πήγα, ζήτησα να την δοκιμάσω και όλα καλά. Είχαν άλλη μια ακριβώς ίδιο μοντέλο και χρονιά, αλλά άλλο χρώμα (special zebrawood). Λέω θέλω να δοκιμάσω και αυτή μην τυχόν παίζει καλύτερα και φύγω με την "λάθος" κιθάρα. Έπαιζαν ακριβώς το ίδιο και πήρα αυτή που μου άρεσε.

 

Βέβαια πήγα και εγώ εκεί καθαρός, με φόρμες και ήμουν προσεκτικός. Δεν πήγα ενώ είχα φάει λιγδιασμενο μπούτι κοτόπουλο με τα χερια, με ζώνες στο παντελόνι και κουμπιά κτλ. Σεβομουν το γεγονός ότι θα δοκιμάσω.

 

Επίσης μια φορά στο Cardiff περνάμε μπροστά από ένα PMT. Λέω κάτσε να πάρω κάνα πεταλακι (κάτι σχετικά φθηνό, για σουβενίρ), μπαίνω μέσα και βλέπω το tubescreamer mini και λέω μια χαρά θα είναι αυτό. Είχε ένα pedalboard με διάφορα blackstar πετάλια. Λέω μπορώ να τα δοκιμάσω? Ναι μου λένε και με βάζουν σε ένα δωμάτιο με plexiglass. Τι κιθάρα θες μου λένε, μια στρατ hss λέω, ούτε καν ξανασχοληθηκαν μαζί μου. Ημουν στο booth κάνα μισάωρο προσπαθώντας να αποφασίσω αν θελω πιο πολύ το κίτρινο ή το πορτοκαλί blackstar πετάλι, lol. 

 

Τελικά έφυγα με το πορτοκαλί (blackstar lt distortion) που αν δεν το δοκίμαζα σε μαγαζί αποκλείεται να το επαιρνα, καθώς η τιμή του ήταν χαμηλή και θα σκεφτόμουνα σιγά μην είναι καλό. 

 

Περιττό να πω ότι έχω κάνει εκατοντάδες λάιβ (δεν το λέω τρόπος του λέγειν) με αυτό το πετάλι και έχει αντικαταστήσει πολλαπλάσιας αξίας πετάλι (επίπεδου radial, όχι επειδή είναι "καλύτερο" αλλά μια χαρά κάνει τη δουλειά)

 

 

 

 

IMG_20231224_165624.jpg

IMG_20231224_165718.jpg

2 λεπτά πριν, JudgeDredd είπε

δεν εχει κοφτη ο τομαν για κατι τετοιυς?

 Λογικά θα έχει, αλλά αν ο καθένας από αυτούς δύο τρία accounts να έχει άντε να τον βρεις μετά. 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
8 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Στα προϊόντα τεχνολογίας κοιτάς τα specs...

Δηλαδή πάω να αγοράσω ένα synth ένα αρμόνιο ή ένα ηλεκτρικό πιάνο και κοιτάω μόνο τα specs ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου