Προς το περιεχόμενο

Engl Tubes


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθως σερφαρα ως συνηθως στο site του thomann παρατηρησα οτι οι λαμπες Engl ειναι αρκετα πιο ακριbες απο τις υπολοιπες εταιριες λαμπων που ειναι και πιο διασημες και πιο μοσχοπουλημενες  (sovtek,tad,etc)

τι παιζει ?? ειναι καλυτερες??????  γιατι εχω ton engl Fireball και γενικως ξερω οτι γενικα οι stock λαμπες δεν ειναι καλυτερες σε ποιοτητα απο τις γνωστες μαρκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Engl δεν κατασκευαζει φυσικα λυχνιες,απλα βαζει το ονομα της πανω τους ,οποτε ισως κοστιζει πολυ το...ονομα της... ::)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Engl δεν κατασκευαζει φυσικα λυχνιες,απλα βαζει το ονομα της πανω τους ,οποτε ισως κοστιζει πολυ το...ονομα της... ::)

 

δλδ οι engl λαμπες ειναι ουσιαστικα ιδεες με τις γνωστες λαμπες  που φτιαχνονται οπως εχεις πει παλια, στα 2 εργοστασια ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε,4-5 εργοστασια υπαρχουν στον κοσμο και κυριως στο πρωην ανατολικο μπλοκ και την Κινα (στον δυτικο κοσμο απαγορευεται λογω περιβαλοντικων λογων η κατασκευη λυχνιων)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδον καμμια εταιρεια κατασκευης πασης φυσεως προιοντων δεν κατασκευαζει και τα υλικα οπως π.χ λυχνιες σε λαμπατους ενισχυτες.

 

Ουτε καν η Mesa/Boogie που οι λυχνιες της εχουν το logo "Mesa" αλλα νομιζω οτι ειναι sovtek,και ας καυχιεται οτι οι ενισχυτες της ειναι χειροποιητοι.

Η συναρμολογηση ειναι χειροποιητη!!!

 

Αλλο παραδειγμα ειναι τα υλικα της Fender.

Π.χ κλειδια,bridge,neckplates,ποτενσιομετρα κ.λ.π τα φτιαχνει αλλη εταιρεια,απο εγκυρη πηγη ξερω οτι ειναι η ιδια εταιρεια που φτιαχνει τα ιδια υλικα της Yamaha απλα βαζουν πανω το ονομα της Fender.

 

Το ιδιο συμβαινει και με parts των Gibson.

Fender Jazz Bass+Spector=bass

Ampeg+Mesa/Boogie=amp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ναι, αλλά μη χάνουμε μια βασική λεπτομέρεια. Εγώ μπορεί να έχω εργοστάσιο που παρασκευάζει λάμπες, αλλά η κάθε εταιρία επιλέγει ΠΟΙΕΣ λάμπες μου θα πάρει!!! Ας πούμε αν θέλουμε ένα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό (πχ μια αντίσταση να είναι στα 5mΩ) ένα 10% των παραγόμενων προϊόντων θα είναι στα 5.000-5.005, ένα 50% στα 5.005 - 5.02, και τα υπόλοιπα θα είναι στο 5.02-5.05. Μια εταιρία που δέχεται ΜΟΝΟ λάμπες από το "καλό" 10% είναι πολύ λογικό να τις πουλάει πιο ακριβά από μια εταιρία που δέχεται οποιαδήποτε από τις λάμπες που βγάζω. Αυτό είναι και το νόημα του να βάζει κάποιος πάνω στη δικιά μου λάμπα το δικό του brandname. Εγγυάται αυτήν ακριβώς την ποιότητα. Το ότι οι λάμπες κατασκευάζονται όλες στο δικό μου εργοστάσιο δε λέει σχεδόν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ Μενέλαε, πώς φαίνεται ότι δεν έχεις διαπιστώσει ο ίδιος τη διαφορά που έχει η μια λάμπα από την άλλη... δεν είναι βίδες αεροσκαφών που πρέπει να έχουν ανοχές, είναι ζωντανές και αναπνέουν! Η καθεμιά έχει διαφορετική προσωπικότητα. Αλήθεια σου λέω, είναι μια που μ'αρέσει ιδιαιτέρως και κάθε βράδυ μου διαβάζει ποίηση.

 

Πάντως, είναι αλήθεια ότι έχουν περάσει ένα matching, έστω & ένα υποτυπώδες testing, και ότι αυτό βοηθάει. Όχι τόσο όσο ένα ΚΑΛΟ σετ λάμπες, όμως, και από καλό διαδικτυακό μαγαζί.

 

SF τι περιβαλλοντικοί λόγοι είναι αυτοί; Πες μου γιατί με ενδιαφέρει... και στην Αμερική φτιάχνεται ένας τύπος 6L6 της Groove Tubes (η μία και μόνη που φτιάχνει η ίδια χωρίς να κάνει rebranding).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι με το καδμιο ή το μολυβδο νομιζω ...δεν εχω χρονο να το ψαξω τωρα (ψιλα γραμματα για τους πρωην ανατολικους που ξερεις που το εχουν γραμμενο το περιβαλλον στο ονομα της παραγωγης.... ::))

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου