Προς το περιεχόμενο

Ποτενσιόμετρα για κιθάρα και αντιστάσεις τους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίζει ρόλο το μέγεθος της αντίστασης στον ήχο;Ρώτησα κάποιους μαγαζάτορες αλλά δεν έβγαλα άκρη. :(

Ξέρω οτι τα μεγέθη είναι 25Κ 250Κ 500Κ.Μήπως γνωρίζεται για τι μαγνήτες συνίσταται το καθένα;(active,passive,μονοί,διπλοί)

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

250κ μονοι,500κ διπλοι (στη δεκαετία του 70 η Fender εβαζε 1000κ ποντεσιόμετρα & για αυτό οι κιθαρες της πριμαρανε υπερβολικά).

Ενα αλλο κλασσικό "κολπο" ειναι 250αρια volume & 500αρια tone (ή το αντίστροφο),εννοείται ότι τα ΜΟΝΑ ποντεσιόμετρα της προκοπής είναι τα cts μη παρεις καμμια ασιατική μπουρούχα γιατι θα σε βγαλει το πολυ ενα χρονο....

 

γενικα οσα περισσοτερα Κ τοσο πιο πριματος ο ηχος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi.πολυ καλη επιλογη (εχω αρκετη εμπειρια απο ηλεκτρονικα....χεχεχε) εναι τα trimer.κανουν την ιδια δουλεια με τα ποτενσιομετρα αλλα εχουν απιστευτα καλυτερη και ομοιομορφη αυξομοιωση εντασης...οταν το εχεις αρκετα χαμηλα σε ενταση μπορεις (αν βεβαια εχεις και σχετικα καλους μαγνητες) να καους καθαροτατο ηχο σα να εχεις βγαλει τελειως τα γκαζια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi.πολυ καλη επιλογη (εχω αρκετη εμπειρια απο ηλεκτρονικα....χεχεχε) εναι τα trimer.κανουν την ιδια δουλεια με τα ποτενσιομετρα αλλα εχουν απιστευτα καλυτερη και ομοιομορφη αυξομοιωση εντασης...οταν το εχεις αρκετα χαμηλα σε ενταση μπορεις (αν βεβαια εχεις και σχετικα καλους μαγνητες) να καους καθαροτατο ηχο σα να εχεις βγαλει τελειως τα γκαζια.

Για πες περισσότερες λεπτομέρειες...

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hi.πολυ καλη επιλογη (εχω αρκετη εμπειρια απο ηλεκτρονικα....χεχεχε) εναι τα trimer.κανουν την ιδια δουλεια με τα ποτενσιομετρα αλλα εχουν απιστευτα καλυτερη και ομοιομορφη αυξομοιωση εντασης...οταν το εχεις αρκετα χαμηλα σε ενταση μπορεις (αν βεβαια εχεις και σχετικα καλους μαγνητες) να καους καθαροτατο ηχο σα να εχεις βγαλει τελειως τα γκαζια.

 

Δεν θα σχολειάσω αν πράγματι έχει καλύτερη αυξομείωση ενα τρίμερ ...αλλά πώς θα ρυθμίζεις το volume της κιθάρας σου όταν παίζεις; Με κατσαβίδι; 8O

:lol:

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω μπορεις να κανεις πατεντες.....στην κιθαρα μου εχω ενα τριμερ αντι για το κλασσικο ποτενσιομετρο και εχω κανει μια επεκταση ετσι ωστε να προσαρμοζεται το στρογγυλο μεταλλικο πραγμα που μπαινει πανω απο τα ποτενσιομετρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου