Προς το περιεχόμενο

Pa Speakers


taskor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ολους εμας που παραγερασαμε  ;D ;D η Yorkville εχει τη λυση!

 

http://www.yorkville.com/products.asp?type=29&cat=22&id=337

 

Ωραια,κατεβαινει οσο παει ο πηχης.

Τποτα πιο ελαφρια; ;D ;D ;D

Λεω δυο 400αρια γιατι ηδη εχω και δυο μονιτορς 300αρια.

Θα κατευθυνθω προς τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τποτα πιο ελαφρια; Grin Grin Grin

 

Έχει και κάποια που τα φυσάς και πάνε μόνα τους στα τρίποδα. ;D ;D

 

 

 

Αν πας σε 2 δυνατά ηχεία, δες αυτά

http://www.thomann.de/gr/mackie_c300.htm

 

Tα mackie είναι υπέροχα ηχεία, τα καλύτερα σε ποιότητα μικρά ηχεία από όσα έχω παίξει. Μετά έρχονται τα Peavy και μετά τα EV. Yorkville έχουμε μικροφωνική στο δωμάτιο και έιναι μια χαρά, εδώ και 10 χρόνια μέσα στα στούντιο και στις υγρασίες.

 

Αν διάλεγα δηλ, θα έπαιρνα mackie, αλλά ότι και να πάρεις από τις μάρκες που έχουν αναφερθεί, δεν θα κάνεις λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και αναφερες τα Peavy,δες ποσο φτηνα τα εχει το thomann τα συκεκριμενα;

http://www.thomann.de/gb/peavey_pr_12.htm

Mηπως τους εφυγε κανενα μηδενικο; :D

Πραγματικα εχω κουραστει με τις μεσαιες οπου βγαζουν κατι

κινεζικα φτηνα ηχεια.Σου τρυπανε τα αυτια βρε παιδι... ::)

Γι'αυτο δε θελω να ξαναπεσω στη λουμπα των φτηνων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

μια και μιλάμε για κάλυψη χώρων και για watt ας προσθέσουμε και το σημαντικότατο χαρακτηριστικό της ευαισθησίας τους και ας συγκρίνουμε τις δύο προτάσεις που έγιναν...(τα περί ηχητικής ποιότητας τα προσπερνάω για pa σε αυτή την κατηγορία τιμής..)

 

αν λάβουμε υπόψη την ευαισθησία των ηχείων και την ικανότητα τους σε συνεχή πρόσληψη ισχύος, σε ιδανικές συνθήκες (και με την προυπόθεση ότι τα ενυσχιτικά της κονσόλας σου έχουν επάρκεια ρεύματος στα 8 Ohms..)

το jbl (98 dB) θα μπορεί να σου αποδώσει κατά προσέγγιση γύρω στα +- 120 dB SPL στο ένα μέτρο και το yorkville (100dB) 3-4 παραπάνω...

 

λαμβάνοντας υπόψη τώρα και τις "άθλιες" συνθήκες στα ελληνικά live με τους κακούς χώρους, τις ανάλογα κακές τοποθετήσεις των ηχείων και την κατά το πλείστον ημιμαθή τεχνικά χρήση του hardware  (που οδηγεί σε λάθος ρυθμίσεις των προενυσχιτικών και κατά συνέπεια "ψαλιδίσματα" των ενυσχιτικών) η γνώμη μου είναι (αν ο ήχος τους σε ικανοποιεί) να προτιμήσεις την πρόταση του digi με την οποία θα επιτυγχάνεις (με σωστή χρήση της κονσόλας σου) πιο εύκολα μεγαλύτερες εντάσεις (που οριακά πάντα θα σου λείπουν) χωρίς να καταπονείς τα ηχεία...

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ψάχνοντας εντάσεις (σε πρώτη ανάγνωση) θα βρεις το καλύτερο ακολουθώντας την εξής απλή λογική (όσο μπορώ πιο απλά να την θέσω)...

 

ένα ηχείο πχ με 98dB ευαισθησία θα σου δώσει αν το τροφοδοτήσεις με 1 watt 98dB SPL στο ένα μέτρο απόσταση από αυτό... από δω και πέρα σε κάθε διπλασιασμό των watt θα παίρνεις +3 dB SPL παραπάνω... δηλαδή στα 2 watt 101 dB SPL, στα 4 104, στα 8 107 κλπ...

 

 

ΥΓ.με στενοχωρεί που διαιωνίζεται στην Ελλάδα η "ράδιο αρβύλλα" των watt... :-\

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου