Προς το περιεχόμενο

meet-sos - μες στον τεκέ μπουκάρανε (official video / directed: Solmeister)


meet-sos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Βιντεοκλίπ σε σκηνοθεσία Solmeister, της Hip Hop διασκευής του παλιού ρεμπέτικου

«Σέ έναν τεκέ σκαρώσανε» σε παραγωγή meet-sos, με δείγμα απ’την εκτέλεση της Άντζελας Ορφανού.

 

 

Τα γυρίσματα έγιναν στην Λιτσάρδα Αποκορώνου (νομός Χανίων) και συμμετείχαν ο Pak,

o Λεωνίδας, η Ζαΐρα το σκυλάκι, καθώς και πληθώρα άλλων φίλων και… σκύλων.

http://www.meet-sos.gr/?p=1171

 

Από το cd : Rebirth of Da Gypsy Nigga

http://www.meet-sos.gr/?p=1132

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκηνοθεσία από τον, γνώστη του αντικειμένου και συνάδελφο, Solmeister!!

 

http://poca.gr

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία διασκευή αλλά δεν είναι hip hop ;) Το hip hop θέλει και κάποια couple και κάποια flow ώστε να δέσει το γλυκό!!! Πάντως σαν REMIX είναι πολύ καλό... ;) Θα προτιμούσα όμως να έμπαινε κι ένας mc να χώνει 2-3 ρίμες... ;)

EDIT:

Το βίντεο ήταν αρκετά καλό αλλά φαίνεται να έχει γίνει για χαβαλέ...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία διασκευή αλλά δεν είναι hip hop ;) Το hip hop θέλει και κάποια couple και κάποια flow ώστε να δέσει το γλυκό!!! Πάντως σαν REMIX είναι πολύ καλό... ;) Θα προτιμούσα όμως να έμπαινε κι ένας mc να χώνει 2-3 ρίμες... ;)

EDIT:

Το βίντεο ήταν αρκετά καλό αλλά φαίνεται να έχει γίνει για χαβαλέ...

Αυτό που λες είναι το rap.

Σε ευχαριστώ!!

Είναι που είναι ιερόσυλο, άμα έχωνε και ραψ κανας εμσί θα παραγινόταν το θέμα...

Για χαβαλέ έγινε το βίντεο, αλλά έστω κι έτσι, από τεχνικής άποψης είναι πάντα καλός ο Σολ.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες είναι το rap.

Θα με αφήσεις να διαφωνήσω πάνω σε αυτό... Το hip hop δεν στέκει χωρίς RAPS (ρίμες)... Δλδ να στο πω αλλιώς... Δεν έχω ακούσει instrumental hip hop ;) Εκτός κι αν μιλάμε για τπτ μονόλεπτα άντε βαριά 2λεπτα interludes μέσα σε έναν δίσκο... Γενικά ισχύει beat+rap = hip hop!!! Εσύ έφτιαξες στην ουσία το beat! Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει εγώ τόσα χρόνια...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μ' άρεσε!

 

Θα με αφήσεις να διαφωνήσω πάνω σε αυτό... Το hip hop δεν στέκει χωρίς RAPS (ρίμες)... Δλδ να στο πω αλλιώς... Δεν έχω ακούσει instrumental hip hop ;) Εκτός κι αν μιλάμε για τπτ μονόλεπτα άντε βαριά 2λεπτα interludes μέσα σε έναν δίσκο... Γενικά ισχύει beat+rap = hip hop!!! Εσύ έφτιαξες στην ουσία το beat! Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει εγώ τόσα χρόνια...

 

2 παρεμβασούλες απ' τη μεριά μου.

 

1) http://www.last.fm/tag/instrumental%2520hip-hop?ac=inst

 

Instrumental hip hop is hip hop music without vocals. Hip hop as a general rule consists of two elements: an instrumental track (the “beat”) and a vocal track (the “rap”). The artist who crafts the beat is the producer, and the one who crafts the rap is the MC.

 

2) Αυτό π.χ. θεωρείται (instrumental) hip-hop.

 

[flash=200,200]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα με αφήσεις να διαφωνήσω πάνω σε αυτό... Το hip hop δεν στέκει χωρίς RAPS (ρίμες)... Δλδ να στο πω αλλιώς... Δεν έχω ακούσει instrumental hip hop ;) Εκτός κι αν μιλάμε για τπτ μονόλεπτα άντε βαριά 2λεπτα interludes μέσα σε έναν δίσκο... Γενικά ισχύει beat+rap = hip hop!!! Εσύ έφτιαξες στην ουσία το beat! Τουλάχιστον έτσι έχω μάθει εγώ τόσα χρόνια...

Αν και φαινεσαι γνωστης της χιπχοπ κουλτουρας τι εχεις να πεις για συγκροτηματα στυλ run dmc ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα καλλιτερα που εχεις κανει! :D

 

Χωρις να ειμαι γνωστης εχω την ιδια αποψη.

Πάντως σαν REMIX είναι πολύ καλό...  Θα προτιμούσα όμως να έμπαινε κι ένας mc να χώνει 2-3 ρίμες...

EDIT:

Το βίντεο ήταν αρκετά καλό αλλά φαίνεται να έχει γίνει για χαβαλέ...

Ασχετα με το τι ισχυει... Μπραβο

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βλέπω να είπα κάτι το διαφορετικό:

Instrumental hip hop is hip hop music without vocals. Hip hop as a general rule consists of two elements: an instrumental track (the “beat”) and a vocal track (the “rap”). The artist who crafts the beat is the producer, and the one who crafts the rap is the MC.

Απλά το είπα στα ελληνικά  :-\

Και όχι αυτό που ακούω ΔΕΝ είναι hip hop! Ένα beat είναι... ΠΟΛΥ ωραίο, ΠΟΛΥ καλή παραγωγή αλλά δεν είναι hip hop... Κι εγώ τέτοια beat φτιάχνω τα οποία όμως είναι beat δεν είναι Hip Hop... Μην ξεχνάμε πως το hip hop δημιουργήθηκε από ΛΟΥΠΕΣ που κόβαν/ράβαν οι DJs από κυρίως funk/disco κομμάτια και από πάνω ΧΟΡΕΥΑΝ τα bboys ή κάναν FREESTYLE οι MCs... Αρκετά μετά κάποιοι παραγωγοί φτιάξανε δικές τους λούπες και δικά τους beat... Αλλά είναι απλά ένα beat! Δλδ και οι ίδιοι οι hiphopers όταν ακούν ένα ωραίο instrumental κομμάτι το λένε ωραίο beat! Δεν λένε "ωραίο Instumental hip hop"... Δεν πα να το έχει γράψει ο DJ shadow ή ο Schrilex ή ο ίδιος ο B real?

 

Αν και φαινεσαι γνωστης της χιπχοπ κουλτουρας τι εχεις να πεις για συγκροτηματα στυλ run dmc ?

Τι θες να σου πω για τους run dmc? Πολύ ωραίοι είναι! Δεν σε πιάνω ακριβώς...

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε και πως ήθελες να το πω; Beat διασκευή; Επρεπε να του δώσω τον πλησιέστερο δυνατό ορισμό στον ήχο που δόθηκε.

Ασε που, το χιπ χοπ εξελίσσεται, εσύ δίνεις τους ορισμούς του κώδικα των 80ς.

www.meet-sos.gr

www.castellano.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου