Προς το περιεχόμενο

Δισκογραφία η Ελληνική, ή 'ανεξάρτητη'


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

*** αν το θέμα είναι σε λάθος φόρουμ ας μετακινηθεί παρακαλώ***

 

λοιπόν, τη Δευτέρα που μας πέρασε, βρέθηκα στο 'γραφείο' μιας ανεξάρτητης δισκογραφικής εταιρίας! Δε λέω ονόματα, δεν είμαι εδώ για να θίξω, απλά για να συζητήσω και ισώς να προϊδοποιήσω!

 

Το γραφείο δεν ήταν στο κέντρο και ήταν σε ένα υπερβολικά νεόκτιστο (δηλ. όχι έτοιμο ακόμη, ολίγον γιαπή στα έξω). Μέσα ήταν ένα (1) δωμάτιο, όπου και ο άνθρωπος που μίλαγα αλλά και η γραμματέας ήταν μέσα. Οκ... γιατί όχι; Μην εντυπωσιαζόμαστε απο τα πλούσια γραφεία και τα λούσα...

 

Μίλησα λοιπόν με τον άνθρωπο που μου είπε τι δουλειές κάνει (ψιλο λαϊκό και έθνικ και παραδοσιακό), με 5-6 δουλειές συνολικά απ'ότι φαίνεται. Οκ. Μικρή εταιρία, δε φαίνεται να μου ταιριάζει...

 

Είχα μιλήσει πιο πρίν απ'το τηλέφωνο με τον άνθρωπο και του είχα πει για εμένα κάποία πράγματα. Τι κάνω, ποιος είμαι, τι σπουδές έχω κάνει, κλπ.

 

Και ξεκινήσαμε να μιλάμε πιο πολύ. Τι προσφέρει, το μουσικό ταχυδρομείο, τη διανομή, την αντιγραφή και τη σχεδίαση της ιστοσελίδας, τις επαφές, τους γνωστούς κλπ. Και μετα μιλήσαμε για τα έξοδα. Μου είπε περι τις 4500 ευρώ για να βγάλω 1500 κομμάτια CD, εκ των οποίων κάποια θα πάνε για προώθηση κλπ. Οκ. Πολύ λογικό μου ακούγεται αν και το ποσο λίγο με παραξένεψε.

 

Μου εξήγησε ότι το label δε βγάζει όλο το κόσμο, ότι επιλέγει, ότι του πήγε κάποιος με φοβερή φωνή αλλα δεν τον πήρε και άλλα τέτοια.

 

Και μετά άρχισα να ρωτάω κι εγώ. Ένα ήταν το ερώτημα που δεν απαντήθηκε: ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΩ ΑΦΟΥ ΒΓΕΙ ΤΟ CD? Τι θα βγάλω απο τα 1200 κομμάτια που θα πουλήσω αν πάνε όλα κατ'ευχήν; Τι ποσοστό είναι δικό μου, τι της εταιρείας και τι στο μουσικό ταχυδρομείο; Ο κύριος δεν μου απάντησε.

 

Πάντως ήταν πολύ πρόθυμος να βγάλει τη δουλειά μου και εγώ τη χάρηκα τη συζήτηση.

 

Και έφυγα, πήρα και δύο (2) ΗΒΗ μπλέ και το χάρηκα ακόμη περισσότερο!

_____________________________________

 

Και τώρα που τελειώσε η διήγηση, ποίο καλό παιδάκι θα μου πει ΤΙ ΛΥΠΕΙ? (και καλά το γράφω έτσι, επίτηδες!)

 

Λείπει, ότι ο άνθρωπος μέχρι 2 λεπτά πριν φύγω ΔΕΝ είχε ακούσει μουσική μου! Τίποτα. Νιέντε.

 

Η προσφορά, οι τιμή, το ότι διώχνει τους άλλους που έχουν γαμάτη φωνή (σαν το Καζατζίδη μου είπε), ήταν όλα ΠΡΙΝ ακούσει τη μουσική μου.

 

Και κάθομαι και σκέφτομαι στον εαυτό μου: "Μα καλά, δε θα έπρεπε να ακούσει τη σκατά θα πάρει στο label πρίν αρχίσει τα κουτουρόυ;"

 

Και απαντάω στον εαυτό μου: "Ας περιμένω 4-5 μέρες να δω τι γίνει και μετά ας το βγάλω ανώνυμα στο νόιζ!"

 

Ώς και έπραξα... ;)

_____________________

 

Εμπειρία απο δισκογραφική δεν έχω καμμία. Και δεν την ψάχνω κι όλας, έτσι; Αλλά κάτι δε μου πήγε καλά στην ιστορία... Τι λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα αυτό που τον ενδιέφερε ήταν ότι τα 4.500 € σου φάνηκαν λογικά!

Αφού πληρώνεις, τί σημασία έχουν παρωχημένες έννοιες όπως "παραγωγή", "σύνθεση", "ερμηνεία"...??

 

Μπίζνες... :)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτό που τον ενδιέφερε ήταν ότι τα 4.500 € σου φάνηκαν λογικά!

Αφού πληρώνεις, τί σημασία έχουν παρωχημένες έννοιες όπως "παραγωγή", "σύνθεση", "ερμηνεία"...??

 

Μπίζνες... :)

+1000

 

Άλλωστε, και πατάτες να γράφεις/παίζεις, οι εταιρίες (κάποιες, σίγουρα όχι όλες) έχουν τον τρόπο να σε κάνουν γνωστό και επιτυχημένο εφόσον τους ενδιαφέρει να κάνουν κάτι τέτοιο. Πολλά τα παραδείγματα... ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως, ο άνθρωπος με έκανε να νιώθω ότι με περνά για ηλίθιο ή κάτι τέτοιο! Δηλ. πραγματικά!

 

Το θέμα δεν είναι μόνο το μπίζνες, που το καταλαβαίνω, αλλά ότι δεν μου είπε τι συμφωνία για τα κέρδη (όποια και να είναι αυτά), και άρα το 4500 ευρώ πιο πολύ για αρπαχτή φάνταζε παρά για δισκογραφική... :-/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What is an HBH?

 

Hermetically Bypassed Heater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Την Ήβη την πορτοκαλάδα λέει ο χριστιανός ρε Πορτογάλε.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ρε, σε λίγο θα με πιάσουν για σπαμ υπέρ της 3Ε???? εεε... της ΗΒΗ ήθελα να πω?

 

*Αλήθινη ιστορία: Τη πορτοκαλάδα στα γιάννενα (στον Μακρή) ΜΟΝΟ αν τους την έλεγες 'άνευ' σου έφερναν μπλε. Ότι άλλο ήταν με ανθρακικό, ΟΤΙ και να έλεγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου