Προς το περιεχόμενο

Δισκογραφία η Ελληνική, ή 'ανεξάρτητη'


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εγώ απορώ γιατί ακόμα στέλνουμε ντέμο...

Γιατί όμως? Γιατί αγοράζω άδεια cd, τυπώνω δελτία τύπου/επιστολές, αγοράζω φακέλους, ψάχνω διευθύνσεις, μιλάω με άτομα κλπ.... Γιατί? Γιατί ζηλεύω όταν κάποιος άλλος, λίγο μικρότερός μου, παρουσιάζεται σαν το next big thing ενώ κάνει κάτι που κάνουν κ άλλοι εκατό σ' αυτή τη χώρα?

Ας μην είμαστε πλεονέκτες. Στο τέλος της μέρας, μετά από τα τηλέφωνα, τα email, το ταχυδρομείο κλπ μένουμε μόνοι στο δωμάτιό μας με τη μουσική μας. Και γουστάρουμε. Και επιβάλλεται να γουστάρουμε κύριοι...Χωρίς να μασάμε από next big thing. Χωρίς να μας καίγεται καρφί αν "έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από παραγωγούς του εξωτερικού (σκασίλα μας κιόλας)". Γιατί είμαστε αυτοί που γουστάρουμε. Γιατί όλοι έτσι ξεκίνησαν. Γιατί θα το παρατήσουμε όταν μας παρατήσει κ όχι πιο πριν. Τα' πα κ ησύχασα, κράξτε με αν θέλετε...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ γιατί ακόμα στέλνουμε ντέμο...

Γιατί όμως? Γιατί αγοράζω άδεια cd, τυπώνω δελτία τύπου/επιστολές, αγοράζω φακέλους, ψάχνω διευθύνσεις, μιλάω με άτομα κλπ.... Γιατί? Γιατί ζηλεύω όταν κάποιος άλλος, λίγο μικρότερός μου, παρουσιάζεται σαν το next big thing ενώ κάνει κάτι που κάνουν κ άλλοι εκατό σ' αυτή τη χώρα?

Ας μην είμαστε πλεονέκτες. Στο τέλος της μέρας, μετά από τα τηλέφωνα, τα email, το ταχυδρομείο κλπ μένουμε μόνοι στο δωμάτιό μας με τη μουσική μας. Και γουστάρουμε. Και επιβάλλεται να γουστάρουμε κύριοι...Χωρίς να μασάμε από next big thing. Χωρίς να μας καίγεται καρφί αν "έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από παραγωγούς του εξωτερικού (σκασίλα μας κιόλας)". Γιατί είμαστε αυτοί που γουστάρουμε. Γιατί όλοι έτσι ξεκίνησαν. Γιατί θα το παρατήσουμε όταν μας παρατήσει κ όχι πιο πριν. Τα' πα κ ησύχασα, κράξτε με αν θέλετε...

 

 

+100

 

Γιατι σαμπως εχουμε να ζηλεψουμε τπτ απ τον καθε καημενο που οι συγκυριες του βγαζουν κ δισκο??

Οταν ειναι να ερθει η ωρα μας(χωρις βεβαια να αφηνουμε τπτ στην τυχη), θα ερθει για τα καλα!  8)

 

Yo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+100

 

Γιατι σαμπως εχουμε να ζηλεψουμε τπτ απ τον καθε καημενο που οι συγκυριες του βγαζουν κ δισκο??

....

 

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις τίποτε να ζηλέψεις από τους διάφορους που έχουν δισκογραφία?

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Συμφωνώ, ότι το γεγονός ότι κάποιος δεν έχει δισκογραφία δεν αποδεινύει ότι είναι άσχετος ή ότι δεν είναι καλός ή ότι δεν έχει κάποια στοιχεία έμπνευσης.

 

Αλλά για κάθε μετριότητα της δισκογραφίας υπάρχουν εκατό φαντασιόπληκτοι bedroom players.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μην παρεξηγηθώ.... δεν απευθύνομαι σε κανέναν συγκεκριμένα. Απλά, στην πολυετή ερασιτεχνική μου σταδιοδρομία  (:P) στο χώρο της μουσικής (η οποία έχει ανταμοιφθεί με κάτι μπύρες μια φορά  ;D ) έχω γνωρίσει πάααααρα πολλούς τραγικούς τύπους που θα κάνουν -λέει- μπάντα και θα βγάλουν -λέει- δίσκο και έχουν -λέει- καλές ιδέες και που στην πραγματικότητα έχουν πάρα πολλά να ζηλέψουν και από τον τελευταίο των ελαφρολαϊκών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι δεν έχεις τίποτε να ζηλέψεις από τους διάφορους που έχουν δισκογραφία?

Ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Συμφωνώ, ότι το γεγονός ότι κάποιος δεν έχει δισκογραφία δεν αποδεινύει ότι είναι άσχετος ή ότι δεν είναι καλός ή ότι δεν έχει κάποια στοιχεία έμπνευσης.

 

Αλλά για κάθε μετριότητα της δισκογραφίας υπάρχουν εκατό φαντασιόπληκτοι bedroom players.

 

 

Γιατι σαμπως εχουμε να ζηλεψουμε τπτ απ τον καθε καημενο που οι συγκυριες του βγαζουν κ δισκο??

 

Οταν λεω "τον καθε καημενο" δν νομιζω οτι ισοπεδωνω τα παντα, αναφερομαι σε περιπτωσεις ατομων..

Εχω να ζηλεψω τπτ απ αυτους??Και παλι δν το νομιζω..(Εκτος απ τα κολακευτικα σου γι αυτους σχολια εναντι της δικιας μου φαντασιοπληξιας  ::) )

Αλλιως θα ελεγα: αμαν πια, ολοι οι χαζοι βγαζουν δισκο κ γω ο αξιος κλεινομαι στην κρεβατοκαμαρα κτλ κτλ

Σαφως υπαρχουν κ συγκροτηματα/καλλιτεχνες που θαυμαζω κ ζηλευω, με την καλη εννοια, οσο δν παει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου