Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για ηχογραφηση προβας


panosprog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα σε ολους.Θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης σεναριο.

Προσφατα απεκτησα την παρακατω καρτα ηχου    http://tascam.com/product/us-16x08/  και σκεφτομουν να ηχογραφω  και τις προβες πολυκαναλα.

 

Οργανα που θα συνδεσω ειναι κιθαρα -ενισχυτης με di στην καρτα,ηλεκτρονικα ντραμς και δυο synths. To θεμα ειναι με monitors οπως π.χ. τα παρακατω

 

http://www.m-audio.com/products/view/bx5-d2#.VqUOa6j3St-

 

θα με καλυπταν  ωστε να ακουνε ο ντραμερ και  o πληκτρας.

Αν εχω καταλαβει κατι λαθος η υπαρχει καποια αλλη προταση ειμαι ολος αυτια.  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα σε βολευε να ηχογραφουν με ακουστικα;;1 ο καθενας.;

μπορεις να παρεις ενα μονιτορ αξιοπρεπες για τα drums γιατι με το m-audio

δε θα καλυφθεις σαν ενταση οπως τι θελει ο drummer..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας σε ευχαριστω που ασχοληθηκες  ;D εχω σκεφτει και τη λυση των ακουστικων

αλλα αφου θα χρειαστω μονιτορ σκεφτουμουν μηπως καλυφθω  με αυτα μιας και δεν εχω ουτε ενισχυτη για τα πληκτρα  :-[.Προσπαθω να περιορισω το μπατζετ στα απαραιτητα.Οσον αφορα την ενταση αυτο ακριβως θελουμε,, να την περιορισουμε τουλαχιστον στις προβες .Υπαρχουν και φυσικα ντραμς για να  τα ηχογραφησουμε  μονα τους με μικροφωνα αν χρειαστει αλλα στις προβες δεν βολευουν.Απλως δεν ξερω αν τα μονιτορ βολευουν για αυτο που θελω να κανω.Αν υπαρχει καποια αλλη προταση εκτος των παραπανω ευπροσδεκτη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννουσα stage monitor τυπου (http://www.thomann.de/gb/the_box_ma150.htm)να παρεις για να εχεις πιο  ικανοποιητικο ηχο..εχει και πιο ακριβα φυσικα αλλα μετα παει ισως πολυ

αν δεν θελεις να παιζεις σε πολλες εντασεις σε καλυπτουν τα m-audio

γιατι δεν εχουν πολλα watt για να παιξεις σε πολυ ενταση

και παλι ειμαι της γνωμης αν ηχογραφεις να εχεις ακουστικα σε ολους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν λεω τα ακουστικα ισως ειναι ιδανικοτερα,αλλα ελεγα μηπως υπαρχει και καποια εναλλακτικη. :P Αν χρησιμοποιησω κατι σαν το παρακατω που ισως βρω και δοκιμασω κανει για αυτη τη δουλεια? ::)

http://www.musicstation.com.gr/index.php?route=product/product&path=73_106_305_486&product_id=451&sort=p.price&order=ASC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα λεφτα του ειναι ενα αξιοπρεπες ηχειο..αν μπορεις να το δοκιμασεις πριν το παρεις θα ειναι ιδανικο,εχεις 200 watt rms με αυτο οποτε εχεις ενταση για προβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για τα λεφτα του ειναι ενα αξιοπρεπες ηχειο..αν μπορεις να το δοκιμασεις πριν το παρεις θα ειναι ιδανικο,εχεις 200 watt rms με αυτο οποτε εχεις ενταση για προβα...

 

ρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται εσκεμμένα, αλλά ας είμαστε πιο προσεκτικοί για να μην αναπαράγουμε και σε τεχνικό φόρουμ αυτόν τον μύθο χρόνια τώρα...

 

πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν είναι το βασικό κριτήριο για την "ηχητική ένταση" που μπορεί να μας δώσει ένα ηχείο τα watt... έχουμε βαρεθεί να το επαναλαμβάνουμε δεκάδες φορές, με πιο πρόσφατη εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=208202.0

 

 

ΥΓ. επίσης τα 200 Watt που αναφέρονται εδώ είναι peak... τα RMS που θα έπρεπε να σας ενδιαφέρουν από μία άποψη, είναι στην πραγματικότητα 155...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

RMS γραφει  στο site πανω [πανω  γιαυτο ειπα για αυτο τωρα αν γραφει rms και εννοει peak πιο κατω ειναι αλλο θεμα..

 

 

ΗΧΕΙΟ SAMSON AURO D208 200W RMS ΕΝΕΡΓΟ

αυτο γραφει..δε διαβασα ολο το αρθρο για να το τσεκαρω ..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

...εχεις 200 watt rms με αυτο οποτε εχεις ενταση για προβα...

 

ρε παιδιά, καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται εσκεμμένα, αλλά ας είμαστε πιο προσεκτικοί για να μην αναπαράγουμε και σε τεχνικό φόρουμ αυτόν τον μύθο χρόνια τώρα...

 

πρέπει κάποια στιγμή να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν είναι το βασικό κριτήριο για την "ηχητική ένταση" που μπορεί να μας δώσει ένα ηχείο τα watt... έχουμε βαρεθεί να το επαναλαμβάνουμε δεκάδες φορές, με πιο πρόσφατη εδώ

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=208202.0

 

αυτό, μέσω του οποίου όσο πιο ευγενικά μπορούσα, επεσήμανα τον λάθος τρόπο σκέψης στην βάση της πρότασης σου, για να μην ανακυκλωθεί ακόμα μια φορά και στον φίλο μας μια αποπροσανατολιστική και λάθος προσέγγισή στο ΒΑΣΙΚΟ ΘΕΜΑ, δεν σου προξένησε καμιά εντύπωση θέλεις να μου πεις :o και θίχτηκες από το υστερόγραφο που απλά για λόγους τάξης διόρθωνε την σωστή τιμή των Watt... ::)

 

να υποθέσω, δεν έκανες καν τον κόπο να επισκεφτείς το link...

 

 

...τελευταία είναι πολύ κουραστικό (τουλάχιστον για μένα) και κυρίως αντιπαραγωγικό για τις συζητήσεις αλλά και για την διάθεση πολλών να βοηθήσουν συμμετέχοντας, το ότι σχεδόν κάθε φορά που κάποιου του αμφισβητείται μια "θέση" (ειδικά σε τεχνικά θέματα ακόμα και όταν αυτό γίνεται με επιχειρήματα) αυτός παίρνει αυτόματα μια "αμυντική" στάση στα όρια της ευθιξίας...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω και τους 2 για τις προτασεις σας.Επειδη δεν διαθετω καποια ιδιαιτερη εμπειρια στο θεμα της ηχογραφησης οι γνωμες σας μου ειναι πολυτιμες.

Αληθεια αν αποφασισω να ηχογραφησω με ακουστικα  θα χρειαστω κατι  σαν το παρακατω?    ::) ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου