Προς το περιεχόμενο

Πρώτο Synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε :

 

Τι κάρτα ήχου έχεις ?

 

Αν (οπως φαντάζομαι) μιλάμε για onboard, υπάρχει είσοδος (line in) όπου με τον κατάλληλο αντάπτορα καλωδίου(π.χ. από διπλό καρφί που βγάζει το synth σε στερεοφωνικό mini jack) μπορείς να συνδέσεις το synth ώστε να το ακούς από το pc.

 

Μετά όμως και ειδικά σε θέματα soft synths δημιουργούνται προβλήματα όπως latency κτλ τα οποία είναι αλουνού παπά ευαγγέλιο.

Nothing is said that has not been said before...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω το συνθ μου συνδεδεμενο στο πι σι μεσω usb. Πως μπορω να κανω τον ηχο να βγαινει απο τα ηχεια του πι σι; (εκτος απο το να συνδεσω τα ηχεια απευθειας στο συνθ.. υπαρχει αλλος τροπος;)

Ποιο συνθ; Άλλα περνούν και audio και midi σήμα από το usb τους, ενώ άλλα μόνο midi. Στην πρώτη περίπτωση απλά το συνδέεις με το usb, ενώ στη δεύτερη θα χρειαστείς κάρτα.

Για οnboard κάρτα ούτε με σφαίρες. Οι κονβέρτορες σε αυτές είναι τόσο για τον λούτσο, που αμφιβάλλω αν ακούσεις καλό ήχο, χώρια η καθυστέρηση (δεν είναι προνόμιο μόνο των soft synth αυτό)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιρνει και audio kai midi σημα απο το usb του. Αυτο με την καθυστερηση το λεει και στο manual...

onboard καρτα εχω... Δηλαδη ο μονος τροπος ειναι να συνδεσω το συνθ με την καρτα απ ευθειας;

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στέλνει και audio, θα το συνδέσεις με usb και μετά πρέπει να ρυθμίσεις το πρόγραμα ώστε να καταλάβει τι του γίνεται. Το μανουαλ λογικά θα το αναλύει αυτό.

Αλλά και πάλι ποιο synth έχεις;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προγραμματα το χειριζομαι κανονικα δεν εχει προβλημα.

αλλα απο κει ακουω τους ηχους του προγραμματος οχι του συνθ.

Θελω να ακουγεται αυτο που βγαινει απο το συνθ στα ηχεια μου. Ο μονος τροπος ειναι να το συνδεσω απ ευθειας στην καρτα; Δε μπορω να το ρυθμισω μεσω usb;

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προγραμματα το χειριζομαι κανονικα δεν εχει προβλημα.

αλλα απο κει ακουω τους ηχους του προγραμματος οχι του συνθ.

Θελω να ακουγεται αυτο που βγαινει απο το συνθ στα ηχεια μου. Ο μονος τροπος ειναι να το συνδεσω απ ευθειας στην καρτα; Δε μπορω να το ρυθμισω μεσω usb;

 

Ωρέ θα πεις ποιο συνθι έχεις, να σου πούμε τι να κάνεις, ή θα παίξουμε την κολοκυθιά απόψε;

Όταν έχουμε μια απορία, προσπαθούμε να βοηθήσουμε και τυος υπόλοιπους για να μας απαντήσουν.

Και όταν έλεγα προγράμματα εννοούσα το sequencer σου και όχι κάποιο vst. Άχετο, αλλά αν έχεις το blofeld, τότε ΔΕΝ στέλνει audio από το usb του

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσέ το μέσω usb και κάντο να το δει το sequencer σου. Λογικά το μανουαλ θα λέει πως γίνεται, να θέσεις ως in το roland και ως out την κάρτα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου