Προς το περιεχόμενο

Πρώτο Synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

2 ερωτησεις...

 

-αν παρω ενα συνθ με πληκτρα, θα μπορω να παιζω ηχους απο τα προγραμματα που εχω στο pc; Δηλαδη στο reason για παραδειγμα, αντι να καθομαι να γραφω νοτα-νοτα, θα μπορω να ηχογραφησω αυτο που θελω απο το συνθ με ηχο που θα οριζει το προγραμμα;

-το blofeld απο που ελεγχεται; Οχι απο πληκτρα; δεν το συνδεεις με αλλο συνθ που εχει πληκτρα;

Πως λειτουργει δηλαδη;

 

Τις ειχα γραψει προηγουμενα ποστ αλλα πετουσατε ολοι τα ακυρα και τις μαζεψα εδω... ;D

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις...

 

-αν παρω ενα συνθ με πληκτρα, θα μπορω να παιζω ηχους απο τα προγραμματα που εχω στο pc; Δηλαδη στο reason για παραδειγμα, αντι να καθομαι να γραφω νοτα-νοτα, θα μπορω να ηχογραφησω αυτο που θελω απο το συνθ με ηχο που θα οριζει το προγραμμα;

-το blofeld απο που ελεγχεται; Οχι απο πληκτρα; δεν το συνδεεις με αλλο συνθ που εχει πληκτρα;

Πως λειτουργει δηλαδη;

 

Τις ειχα γραψει προηγουμενα ποστ αλλα πετουσατε ολοι τα ακυρα και τις μαζεψα εδω... ;D

 

Εννοειται οτι μπορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ερωτησεις...

 

-αν παρω ενα συνθ με πληκτρα, θα μπορω να παιζω ηχους απο τα προγραμματα που εχω στο pc; Δηλαδη στο reason για παραδειγμα, αντι να καθομαι να γραφω νοτα-νοτα, θα μπορω να ηχογραφησω αυτο που θελω απο το συνθ με ηχο που θα οριζει το προγραμμα;

-το blofeld απο που ελεγχεται; Οχι απο πληκτρα; δεν το συνδεεις με αλλο συνθ που εχει πληκτρα;

Πως λειτουργει δηλαδη;

 

Τις ειχα γραψει προηγουμενα ποστ αλλα πετουσατε ολοι τα ακυρα και τις μαζεψα εδω... ;D

 

σε αυτό που λέει ο OUR θα συμφωνήσω, το MICRO X έχει καλύτερους ήχους. Ta presets του Blofedl δεν εντυπωσιάζουν. Το blofled είναι για αυτούς που γουστάρουν να πειράζουν τους ήχους πολυ ή να δημιουργούν απο το μηδέν. Αν ψάχνεις εύκολες λύσεις τότε το blofeld δεν είναι για εσένα. Αλλά σαν εργαλείο για δημιουργία ήχων το blofeld είναι φοβερό , και αν σκεφτείς πόσο κοστίζει τότε πραγματικά σε εκπλήσει. Aν αφιερώσεις χρόνο στο blofeld αυτό θα ανταμείψει δύο φορές και θα δείς οτι ο χρόνος που ξόδεψες ήταν μια πολύ καλή επένδυση. Είναι κάτι που θα σου πάρει χρόνια να ανακαλύψεις σε βάθος.

 

Αν όμως ψάχνει λιγότερο χρονοβόρες λύσεις με ενσωματομένα πλήκτρα τότε ένα MICORX,MICROKORG, XIOSYNTH να είναι το ιδανικό εργαλείο.

 

Για αυτό πρέπει να είσαι ξεκάθαρος στο τι θέλεις. Μην αγοράζεις κάτι που δεν θα το χρησιμοποιήσεις για αυτο που είναι φτιαγμένο να κάνει.

 

Πλήκτρα μπορείς να πάρεις ενα οποιόδηποτε midi keyboard , όσο φτηνό θές εσυ και να το συνδέσεις. Με 100 ευρουλάκια ίσως και με λιγότερα μπορείς να βρείς κατι ικανοποιητικό. Mε το Midi keyboard θα μπορείς να ελέγχεις και το Blofedl αλλά και soft synths. 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα μια φορα αλλα δεν ειχα πολυ χρονο... κανα 10λεπτο.. επαιξα λιγο απο SH-201 και λιγο απο blofeld...

Αυτο που ειδα εκ πρωτης οψεως ηταν οτι με το roland μπορεις να κανεις ελαχιστα πραγματα σχετικα με αυτα που μπορεις να κανεις με το blofeld...Οντως το SH-201 ειναι πολυ πρεριορισμενων δυνατοτητων.. Και αυτος που ειχε το μαγαζι το blofeld μου προτεινε... Θα ξαναπαω και θα το κοιταξω καλυτερα... ;)

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Εχω το συνθ μου συνδεδεμενο στο πι σι μεσω usb. Πως μπορω να κανω τον ηχο να βγαινει απο τα ηχεια του πι σι; (εκτος απο το να συνδεσω τα ηχεια απευθειας στο συνθ.. υπαρχει αλλος τροπος;)

 

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η λύση να το συνδέσεις σε κάρτα ήχου και έτσι θα το ακούς από τα ηχεία του pc σου.Αλλιώς χρησιμοποιείται ως ένα οποιοδήποτε controller.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει η λύση να το συνδέσεις σε κάρτα ήχου και έτσι θα το ακούς από τα ηχεία του pc σου.Αλλιώς χρησιμοποιείται ως ένα οποιοδήποτε controller.

 

η καρτα ηχου μου δεν εχει καποια υποδοχη που να μπορω να συνδεσω το συνθ. Αυτο με το controller δεν το καταλαβα. Προσπαθω να βρω τροπο να βγαινει ο ηχος του συνθ απο τα ηχεια χωρις να αλλαξω τιποτα στη συνδεση. Με το usb δλδ αν μπορει να γινει κατι

-- eLectRicitY --

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου