Προς το περιεχόμενο

Περι ELECTRO (και άλλων παράγωγων) ο λόγος.


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πολυ καλος για μενα.....μαζι με Α Rother....must....

LEGOWELT    8)

 

[flash=200,200]http://www.youtube.com/watch?v=JALZP6Qy0RM

[flash=200,200]

 

 

 

 

 

"Don't panic!" - Douglas Adams

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Eye, για μένα electropop είναι group όπως OMD, Yazoo, Eurythmics, Depeche Mode, Visage (με μία δόση ρομαντισμού), Soft Cell, Erasure, Alphaville κ.λ.π. Σπάνια γινόταν αναφορές ως electro - αυτόν τον ορισμό τον άκουγα κατα καιρούς αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιοι άλλοι τον σφετερίστηκαν σε μία παρατεταμένη χρονική περίοδο κατά την οποία η electro ήταν ψιλο-εξαφανισμένη. Ξέρεις κάτι διαφορετικό/περισσότερο;

 

Αν και ήχος εκείνων απο αυτούς που αναφέρεις που προσεγγίζει περισσότερο τον όρο electropop κατα την γνώμη μου είναι οι Depeche Mode, Yazoo, Eurythmics, Alphaville και Erasure.

Έχω την αίσθηση πως οι OMD, Visage και οι Soft Cell έχουν μια χροιά περισσότερο new wave. Kατά την γνώμη μου οι βασιλιάδες της electro (η αλλιώς synth) pop ήταν οι Depeche Mode. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστός ο mamonu!! τελικά δεν είμαι ο μόνος που ακούει electro στην Ελλάδα. ;D

 

Ναι μου αρέσει ο legowelt. (λογικά θα σου αρέσει και ο rude 66)  ;)

 

Αν και οι αισθητική του legowelt αγγίζει την pop πλευρά του electro (Όχι πως ο rude 66 δεν το κάνει...), δέν παύει να είναι electro. Υπάρχει και 4/4 electro :), απλά το ποιο σύνηθες είναι 3/4 ;D

 

rude 66

 

http://www.youtube.com/watch?v=FlJp8wA1qn4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης πολυ καλο...

Antony Rother - Moderntronic...

μια αναζητηση στο youtube θα επιστρεψει βιντεακι του.

 

Δέν θα έλεγα απο τα αγαπημένα μου του Rother. ::) Προτιμώ τα παλιά του. Τα ποιο.....3/4 kraftwerk. ;) (Περί ορέξεως....)

 

Ο τύπος ήταν απίστευτος. Υιοθέτησε τον ήχο τον Kraftwerk και τον έκανε ''δικό'' του, ποιο βαρύ, ογκώδη και σκοτεινό (συνέχισε την παράδοση των παππούδων ο Γερμαναράς ;D). Άσε που οι παραγωγές του σκοτώνουν.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rother = RSPCT. Προτιμώ τα παλιά του (Simulationszeitalter, Little Computer People)

 

Ως σύνολο. Δεν θα κάτσω να σχολιάσω επι μέρους σύνθεση, επιλογή ήχων, mixing, mastering, αλλά είναι αναφορά για τί είναι electro(-pop) στην γενιά μας.

 

Φυσικά utmost RSPCT στους Kraftwerk.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεα....με αγνό καθαρόαιμο electro!!! ;)

 

Blotnik Brothers

Anthony Rother

 

 

Πώς στο καλό τα φτιάχνουν τα vocoders ?

 

Μέχρι στιγμής χρησιμοποιώ carrier σε χαμηλό pitch για το κυρίως σώμα. Για τα noise και τα επιπρόσθετα που βοηθούν στο να καταλάβει ο τρίτος τις λέξεις πάω σε high-pitch carriers.

 

Αλλά ήχο σαν Kraftwerk ή σαν τα παραπάνω Videoz δεν έχω φτιάξει μέχρι στιγμής.

 

Πιθανόν γιατί χρησιμοποιούν speech synths ?

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι συγκεκριμένοι που αναφέρεις χρησιμοποιούν vocoders. Αν και υπάρχουν πολλοί τρόποι να κάνεις διάφορα ''ρομποτίστικα'' με την φωνή. Vocoder, speech synthesizer, talk box, ''πειραγμένο'' speak and spell και πολλά άλλα.... :)

 

Γεια.....άκου τον vocoder μου......... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου