Προς το περιεχόμενο

Περι ELECTRO (και άλλων παράγωγων) ο λόγος.


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή το άλλο θέμα θα γίνει (έγινε) σούπα  ;D http://www.noiz.gr/index.php?topic=160356.0;topicseen  ...ας το συνεχίσουμε εδώ. Συνεχίζοντας απο εκεί....  ;)

 

Ένα πολύ μικρό mix (και καλά) με κλιπάκια απο διάφορα κομμάτια παλιάς και νέας σχολής για να δώσω ένα παράδειγμα του τί είναι αυτό το αναθεματισμένο (σκέτο) electro που υποστιρίζω την διάσωσή του, αλλά και την διάδοσή του. http://www.megaupload.com/?d=82P711J0

 

Tracklist

 

1 – Cybotron – Clear

2 – Tecroc – Brainiac's Theme

3 – Sbassship – Solaris

4 – ERP – Vox Automation

5 – Anthony Rother – Redlight Destrict

6 – AUX88 – Alien Life Form

7 – Boris Dιvider – La Hora De Las Maquinas

8 – Magotron – Electro Mission

9 – Dark Vektror – Cyan

10 – Arpanet – Illuminated Displays

11 Pretty Tony – Jam The Box

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μια απο τις πρώτες εμφανίσεις electro είναι το πολυαγαπητό Doctor's Who Theme το έτος 1963!!

 

http://www.youtube.com/watch?v=LF2x5IKxmAQ

 

απο εκεί και περά έχουμε ούκ ολίγα παραδείγματα όπως το pulsar του Vangelis , Οxygen 2+ 3 του JMJ κτλ και όλα αυτά πριν αγγίξουμε καν το 1980.

 

Επίσης να διαχωριστεί το electro απο την electronica , δυο διαφορετικά πράγματα. 

 

Εννοείται βεβαίως ότι οι ορισμοί electro , ambient , elctronica είναι καινούργια φρούτα παρόλα αυτά το καθε είδος εκφράζει και διαφορετική ιδεολογία, η οποία προυπήρχε του ορισμού.

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το άλλο θέμα θα γίνει (έγινε) σούπα  ;D http://www.noiz.gr/index.php?topic=160356.0;topicseen  ...ας το συνεχίσουμε εδώ. Συνεχίζοντας απο εκεί....  ;)

 

Ένα πολύ μικρό mix (και καλά) με κλιπάκια απο διάφορα κομμάτια παλιάς και νέας σχολής για να δώσω ένα παράδειγμα του τί είναι αυτό το αναθεματισμένο (σκέτο) electro που υποστιρίζω την διάσωσή του, αλλά και την διάδοσή του. http://www.megaupload.com/?d=82P711J0

 

Tracklist

 

1 – Cybotron – Clear

2 – Tecroc – Brainiac's Theme

3 – Sbassship – Solaris

4 – ERP – Vox Automation

5 – Anthony Rother – Redlight Destrict

6 – AUX88 – Alien Life Form

7 – Boris Dιvider – La Hora De Las Maquinas

8 – Magotron – Electro Mission

9 – Dark Vektror – Cyan

10 – Arpanet – Illuminated Displays

11 Pretty Tony – Jam The Box

 

 

 

OK κατι τετοιο ειχα στο μυαλο μου... ;)

 

αυτο που λες kilon τωρα δεν ειναι ουτε κατα διανοια electro...... :(

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τονίσω ότι όταν λέω electro, αναφέρομαι σε συγκεκριμένο είδος μουσικής. Δέν εννοώ electro-nically produced music.  Το Doctror Who theme, όσο και να το ζορίσεις, δέν είναι electro. Το οτι επηρέασε, ναι, εννοείτε αυτό. Άσε που είναι ύμνος!!  ;)

 

Την νοοτροπία (δρόμο) του pulsar την συναντάς περισσότερο στην trance παρά σε οποιοδήποτε είδος η παρακλάδι του electro.

 

Δέν υπήρχε μουσικό ιδίωμα με αυτό το όνομα πριν την δεκαετία του 80. Στο προηγούμενο θέμα αναφερθήκαμε στην electropop, που προϋπήρχε. Αλλά άλλο electropop και άλλο electro. Άκου τα κομμάτια που ανέβασα. Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Και ειλικρινά στο λέω, δεν είναι προσωπική μου άποψη αυτή. Έτσι λέγετε το είδος εδώ και τρις δεκαετίες. από οπαδούς και παραγωγούς του χώρου, μάλλον τρις δεκαετίες τώρα έχουν προλάβει το copyright.  ;D

 

Ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως είναι το μακροβιότερο είδος ρυθμικής ηλεκτρονικής μουσικής με σταθερούς δρόμους. Πλέον είναι κλασικό, το ροκ της ηλεκτρονικής μουσικής. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι είναι πάρα πολλοι αυτόι που το ονομάζουν αυτό το είδος electro αλλά είναι λάθος . Αυτά που ανέβασες ξεκινάνε απο οριακά electro και πάνε σε electro pop. Το κύμα Kraftwerk κακώς ονομάζεται electro, αφου επιρέασε πολυ περισσότερο το electro pop.

 

Κάποιο ονομάζουν το Doctor Theme avant garde και σύμφωνω οτι οι  τύποι που το δημιούργησαν ήταν το κομμάτι δεν είναι . Η electro στέκεται ανάμεσα στην avant garde και electropop. Το γνώρισμα της avant guard είναι το χτίσιμο μιας ατμόσφαιρα μέσα απο ολόκοτους πειρατικούς ήχους ,πολλές φορές χωρίς μελωδία και ρυθμό. Γνώρισμά της electro pop είναι το χορευτικό κομμάτι , μουσική που μπορείς να χορέψεις ή σε προτρέπει να χορέψεις.

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ξέρω ότι είναι πάρα πολλοι αυτόι που το ονομάζουν αυτό το είδος electro αλλά είναι λάθος . Αυτά που ανέβασες ξεκινάνε απο οριακά electro και πάνε σε electro pop. Το κύμα Kraftwerk κακώς ονομάζεται electro, αφου επιρέασε πολυ περισσότερο το electro pop.

 

Κάποιο ονομάζουν το Doctor Theme avant garde και σύμφωνω οτι οι  τύποι που το δημιούργησαν ήταν το κομμάτι δεν είναι . Η electro στέκεται ανάμεσα στην avant garde και electropop. Το γνώρισμα της avant guard είναι το χτίσιμο μιας ατμόσφαιρα μέσα απο ολόκοτους πειρατικούς ήχους ,πολλές φορές χωρίς μελωδία και ρυθμό. Γνώρισμά της electro pop είναι το χορευτικό κομμάτι , μουσική που μπορείς να χορέψεις ή σε προτρέπει να χορέψεις.

 

 

 

Δέν έχω δεί πουθενά τον όρο electro πριν το 80 έτσι όπως τον εννοείς. Πές μου σε παρακαλώ που το έμαθες αυτο; δεν λες πως και γιατί. Απλά λες οτι κάνω λάθος. Πές μου, ειλικρινά γιατί με ενδιαφέρει. Εαν κάνω λάθος, κάνω λάθος. Σιγά το κακό.

 

*Κανένα από τα κομμάτια που ανέβασα δεν αγγίζει ούτε για πλάκα την electropop.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δέν έχω δεί πουθενά τον όρο electro πριν το 80 έτσι όπως τον εννοείς. Πές μου σε παρακαλώ που το έμαθες αυτο; δεν λες πως και γιατί. Απλά λες οτι κάνω λάθος. Πές μου, ειλικρινά γιατί με ενδιαφέρει. Εαν κάνω λάθος, κάνω λάθος. Σιγά το κακό.

 

*Κανένα από τα κομμάτια που ανέβασα δεν αγγίζει ούτε για πλάκα την electropop.  ;)

 

ορίστε

 

http://209.85.135.104/search?q=cache:S1nj-G7XqFwJ:www.rfimusique.com/musiqueen/articles/096/article_7986.asp+electro+jean+michel+jarre&hl=en&ct=clnk&cd=2

 

είπα εγώ ότι κάνεις κάτι κακό ?

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το electro εδώ το εννοεί αυτός που το γράφει, όχι ως είδος, αλλά όπως αυτό που σου ξανα-είπα, εννοεί την ηλεκτρονική μουσική. Για παράδειγμα υπάρχει και κάποιο forum electro-music που έχει να κάνει όμως με όλα τα είδη της ηλεκτρονικής μουσικής και μουσική τεχνολογία γενικότερα.Επίσης υπάρχει και αλυσίδα καταστημάτων με την ονομασία electro-net και πουλάει τηλεοράσεις και κουζίνες. Δεν λέει κάτι αυτό. Κάτσε βρε kilon, ειλικρινά αυτό το λινκ θα μου έδειχνε πως κάνω λάθος;  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

The French electro pioneer has re-recorded Oxygène to mark the 30th anniversary of his seminal album and he will be treating fans to a live version of it at the Théâtre Marigny in Paris. RFI Musique hooks up with the electro maestro.

 

When it came to the 2007 re-recording of Oxygène, the electro veteran dug deep into his archives and dragged out all his old Moogs, ARP 2500s, his Mellotrons and his Theremins and set them up in a hangar in Antwerp. "We worked exactly the same way I did on the original Oxygène," he says, "recording everything on an old eight-track.

 

μην τρελαθουμε οτι αναφερονται στο ειδος electro αυτα τα επιθετα....

 

πηπως και αυτα?

 

An electrolytic capacitor is a type of capacitor that uses an ionic conducting liquid as one of its plates. Typically with a larger capacitance per unit volume than other types, they are valuable in relatively high-current and low-frequency electrical circuits. This is especially the case in power-supply filters, where they store charge needed to moderate output voltage and current fluctuations, in rectifier output. They are also widely used as coupling capacitors in circuits where AC should be conducted but DC should not.

 

Electrolytic capacitors can have a very high capacitance, allowing filters made with them to have very low corner frequencies.

 

Electrolyte is a "medical/scientific" term for salts, specifically ions. The term electrolyte means that this ion is electrically-charged and moves to either a negative (cathode) or positive (anode) electrode:

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου