Προς το περιεχόμενο

Περι ELECTRO (και άλλων παράγωγων) ο λόγος.


WAV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

O ϊδιος ο Jarre έχει δηλώσει πολλές φορές οτι ανήκει στο είδος electro με μία κλίση προς το electro pop. Αλλά θα μου πείτε τι ξέρει αυτός.

 

Αλλά όπως είπα δεν θα ασχοληθώ και πολυ με το θέμα απλώς ήθελα να δηλώσω την άποψη μου και κάποιον άλλων που πιστεύουν οτι τα γκρουπ αυτά σφετερίζονται το ορισμό electro που καμμία σχέση δεν έχει με την μουσική που βγάζουν.

 

Απο την άλλη δεν θα τσακωθούμε κιόλας. Απο την στιγμή που δεν πειράζει τα μεγαθήρια της electro να τους ορίζουν New Age , Easy listening μέχρι και ROK  :o , θα με πειράξει εμένα ?

 

 

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Wav αλλά όλους αυτούς τους ορισμούς που παραθέτετε από διάφορα site να τους λαμβάνετε υπόψιν σας with a grain of salt.

 

Όταν δημιουργείται ένα μουσικό ρεύμα κίνημα, πράγμα που ποτέ δεν έγινε σε μία ημέρα, πολλοί (ιδιαίτερα μουσικολόγοι) πασχίζουν να το κατηγοριοποιήσουν με σκοπό να το μελετήσουν μαζί με συναφή είδη και μετά το απο-κατηγοριοποιούν για να το μελετήσουν για ποιό λόγο υφίσταται (αν υφίσταται) μόνο του.

 

Στην πραγματικότητα κανένας από αυτούς τους ορισμούς δεν είναι σωστός. Ακόμη και ο όρος ηλεκτρονική μουσική χρησιμοποιείται καταχρηστικά για να στιγματοδοτήσει και να χαρακτηρίσει group τα οποία δεν έχουν καμμία σχέση σε κανένα επίπεδο με αυτό που ακαδημαικά *ορίζεται* ως ηλεκτρονική μουσική. Δεν μπορούμε σε καμμία περίπτωση να ταυτίζουμε την ηλεκτρονική μουσική με κάτι που έχει στοιχεία από ηλεκτρονική μουσική. Ούτε μπορούμε να πούμε ότι επειδή σε κάποιο κομμάτι υπάρχουν synthesizers ότι είναι ηλεκτρονική μουσική. Πόσο μάλλον για είδη τα οποία εκατομμύρια άνθρωποι τα γνωρίζουν εμπειρικά, καλώς ή κακώς, είτε σωστά είτε λανθασμένα. Κάποιος που δεν γνωρίζει την ύπαρξη του καταλληλότερου όρου για την περιγραφή ενός μουσικού κομματιού, θα αρκεστεί στο πλησιέστερο που γνωρίζει και αυτό ακριβώς το γεγονός αποτελεί εφαλτήριο για πολλά προβλήματα.

 

Άλλωστε υπο διαφορετική θεώρηση και οι Pink Floyd είναι pop. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τον Wav αλλά όλους αυτούς τους ορισμούς που παραθέτετε από διάφορα site να τους λαμβάνετε υπόψιν σας with a grain of salt.

 

Σωστός (ως συνήθως), αλλά επίτρεψέ μου να σου πω ότι ίσως υπάρχει μία εξαίρεση σε αυτό το κανόνα : το να ήταν κάποιος παρών στην γέννηση ενός μουσικού ιδιώματος. Αυτός δεν χρειάζεται τους διάφορους δημοσιογραφικούς ορισμούς : π.χ. εγώ λόγω ηλικίας έχω απόλυτη συναίσθηση του τι καλείται electro όπως έχω απόλυτη συναίσθηση για το τι είναι punk.

 

Όπως λοιπόν έγραψα και σε άλλο thread, όταν λέμε electro αναφερόμαστε στην electropop και όχι βέβαια στην ακαδημαϊκά οριζόμενη ηλεκτρονική μουσική. Αυτό το μουσικό ιδίωμα εμφανίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του '80 και (όπως θα περίμενε κανείς) αγκαλιάστηκε άμεσα από τις ανεξάρτητες εταιρείες της περιοδου, εκει που οι μεγάλες (όπως και σήμερα) έπαιζαν τάβλι.

 

Κορυφαίοι εκπρόσωποι του είδους θεωρούνταν οι Cabaret Voltaire (όσον αφορά την καλλιτεχνική επιτυχία) οι οποίοι κατονόμαζαν τους Kraftwerk ως επιρροή, ομού μετά των δισκων της "γερμανικής τριλογίας" του Bowie και διαφόρων άλλων.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως λοιπόν έγραψα και σε άλλο thread, όταν λέμε electro αναφερόμαστε στην electropop και όχι βέβαια στην ακαδημαϊκά οριζόμενη ηλεκτρονική μουσική. Αυτό το μουσικό ιδίωμα εμφανίστηκε στις αρχές της δεκαετίας του '80 και (όπως θα περίμενε κανείς) αγκαλιάστηκε άμεσα από τις ανεξάρτητες εταιρείες της περιοδου, εκει που οι μεγάλες (όπως και σήμερα) έπαιζαν τάβλι.

 

Eye, για μένα electropop είναι group όπως OMD, Yazoo, Eurythmics, Depeche Mode, Visage (με μία δόση ρομαντισμού), Soft Cell, Erasure, Alphaville κ.λ.π. Σπάνια γινόταν αναφορές ως electro - αυτόν τον ορισμό τον άκουγα κατα καιρούς αλλά έχω την εντύπωση ότι κάποιοι άλλοι τον σφετερίστηκαν σε μία παρατεταμένη χρονική περίοδο κατά την οποία η electro ήταν ψιλο-εξαφανισμένη. Ξέρεις κάτι διαφορετικό/περισσότερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις κάτι διαφορετικό/περισσότερο;

 

Όχι, όχι... αυτοί που λες είναι.

Όπως θα πρόσεξες, είναι η πρώτη φορά που αναφέρονται αυτά το ονόματα στο thread : θεωρώ ότι τώρα η συζήτηση γίνεται σε σωστότερη βάση.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ιστορια, το κινημα electro-break dance ξεκινησε τη δεκαετια 80 απο τη Νεα Υορκη με πρωτεργατη τον Africa baambata(βλ. και το planet rock) οπως επισης ενα κομματι σταθμος της electro σκηνης ηταν και το rock it του Hancock.

Το electro - funk -breakdance κινημα ειναι διαφορετικη ιστορια απο το σημερινο electro - clash - punk η οπως -αλλιως -θελετε - να - λεγεται, αλλα στο κατω κατω το μπερδεμα με τις πολλες ταμπελες στη μουσικη το δημιουργησαν οι δισκογραφικες, για να κατατασουν ευκολοτερα τις ολοενα αυξανομενες προσμιξεις μουσικων ειδων και να ψαρωνει και ο πελατης με το περιτυλιγμα.

  Ειναι βεβαια κι ενας διασκεδαστικος λογος για συζητηση, πχ τι μουσικη παιζουν οι future sound of london; μην ειναι electroambient cuber punk ;D Μην ειν' οι καμποι ,τα βουνα...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Για την ιστορια, το κινημα electro-break dance ξεκινησε τη δεκαετια 80 απο τη Νεα Υορκη με πρωτεργατη τον Africa baambata(βλ. και το planet rock) οπως επισης ενα κομματι σταθμος της electro σκηνης ηταν και το rock it του Hancock.

Το electro - funk -breakdance κινημα ειναι διαφορετικη ιστορια απο το σημερινο electro - clash - punk η οπως -αλλιως -θελετε - να - λεγεται, αλλα στο κατω κατω το μπερδεμα με τις πολλες ταμπελες στη μουσικη το δημιουργησαν οι δισκογραφικες, για να κατατασουν ευκολοτερα τις ολοενα αυξανομενες προσμιξεις μουσικων ειδων και να ψαρωνει και ο πελατης με το περιτυλιγμα.

  Ειναι βεβαια κι ενας διασκεδαστικος λογος για συζητηση, πχ τι μουσικη παιζουν οι future sound of london; μην ειναι electroambient cuber punk ;D Μην ειν' οι καμποι ,τα βουνα...

 

 

Ambient-o-IDM-o-Electronica-experimental ;D

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ενδιαφέρονται, υπάρχει ένα ντοκιμαντέρ σχετικά με την *electro (που δεν έχω αξιωθεί να το πάρω ακόμα) να και το trailer. (το κομμάτι που παίζει στο trailer είναι Boris Divider (Ισπανός εκ Μαδρίτης) – Take My Beat) ο τύπος είναι από τους κορυφαίους του είδους. έχει ένα minιμal στυλάκι που μου αρέσει  :)

 

 

 

Επίσης μπορείτε να τσεκάρεται και ένα *forum αφιερωμένο σε αυτό το είδος. (εκεί γράφουν και κάποιοι από τους γνωστούς παραγωγούς του χώρου.)

http://www.electroalliance.net/

 

Για να καταλάβετε την σύγχυση που επικρατεί αλλά και την άγνοια, σε ένα ελληνικό blog κάποιου παραγωγού, παρουσιάζει το εν λόγο ντοκιμαντέρ και λέει....''ένα ντοκιμαντέρ για την ηλεκτρονική μουσική''. Απλά και αόριστα. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

 

Προσωπικά με ενοχλεί (καλά, δεν τσαντίζομαι κιόλας ;D) να αποκαλούν άσχετα είδη ως electro. Σαν να αποκαλείς οτιδήποτε έχει βαριές κιθάρες, metal. 

 

Να φανταστείτε θέλω να κάνω ένα electro παρτάκι και δεν ξέρω τι σκ*τά να γράψω στην αφήσα. Έτσι και γράψω ELECTRO PARTY, το 50% θα καταλάβει ''electro house'' το 20% '' tech house''  και οι υπόλοιποι απο new (dark) wave μέχρι ebm και industial. Μου φαίνεται θα γράψω σκέτο PARTY.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βίντεα....με αγνό καθαρόαιμο electro!!! ;)

 

Blotnik Brothers

 

 

Luke Eargoggle

 

 

Anthony Rother

 

http://www.youtube.com/watch?v=NJ4E2Unge0Q

 

Arpanet

 

http://www.youtube.com/watch?v=jyE6oi9uzFM

 

Umwelt

 

http://www.youtube.com/watch?v=vGQ_qHsE8G4

 

MAS 2008

 

http://www.youtube.com/watch?v=487Dq3OA0SA&feature=related

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου