Προς το περιεχόμενο

Προβληματα με Jackson kv10.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

 

ειμαι ιδιοκτητης μια γιαπονεζικης jackson kv10..Σαν οργανο ειναι αψογο για τα γουστα μου,εχω βολευτει οσο δεν παει.Την κιθαρα την ειχα αγορασει απο νοιζ σεταρισμενη για standar κουδισμα..πλεον παιζω σε ντο..τωρα που τελειωσε ο χειμωνας..αρχισα να παρατηρω καποια θεματα πανω στην κιθαρα που που πρεπει να διορθωσω γιατι ειναι καιρος για λαιβ..

να προσθεσω οτι οι λυσεις ή ιδεες που τυχον δοθουν πρεπει να ειναι οσο γινεται  αναιμακτες(οικονομικα)..

 

1.στο floyd rose τα μαυρα τετραγωνακια(δεν ξερω πως λεγονται :-\ ) αυτα που οταν βαζεις χορδες πιεζουν την χορδη ουσιαστικα..εχουν σκουριασει(pic 1,2)..αν οχι ολα τα περισσοτερα..υπαρχει καποιο μιγμα ή οτιδηποτε που μπορει να τα επαναφερει στην αρχικη τους κατασταση?ειχα ακουσει κατι για μαγειρικη σοδα..

 

2.αρχισαν και οι μαγνητες..να σκουριαζουν ελαχιστα οπως και οι βιδες που κρατουν το καπακι των μαγνητων(pic 3,4)..υπαρχει κατι συγκεκριμενο που βοηθαει γι αυτους? το ιδιο συμβαινει και με το switch των μαγνητων..το κατω μερος του δηλαδη..(pic 5)

 

3.Το μεγαλυτερο μαλλον πρακτικο προβλημα ειναι στο floyd rose στο οποιο γινεται το εξης..οταν σηκωνω το τρεμολο προς τα πανω το κουρδισμα της κιθαρας κυριως στις πρωτες τρεις χορδες (απο κατω) αναιβαινει λιγο..ουσιαστικα ξεκουρδιζεται..προς τα πανω..ενω οταν οταν κανω την ακριβως αντιθετη κινηση..οι ιδιες χορδες ξεκουρδιζονται προς τα κατω..

 

4. οπως και στην πρωτη μου κιθαρα,ετσι και σε αυτην(σε μικροτερο βαθμο) η υποδοχη της κιθαρας με το καλωδιο κανει ενοχλητικους θορυβους οταν κουνιεται..χανει επαφη να υποθεσω..(pic 6)

 

εδω να προσθεσω οτι και η πρωτη μου κιθαρα, μια fender squier bulletstrat εχει παρομοια προβληματα..σε χειροτερο βαθμο..δηλαδη οι μαγνητες ειναι πολι πιο σκουριασμενοι και το τρεμολο εχει αναλογα προβληματα οπως και το jack..

 

δεν ξερω αν ο λογος που γινονται ολα αυτα ειναι η υγρασια..δεν ξερω αν ο χειμωνας τα προκαλεσε..προσπαθω να βρω γενικα τροπους να διορθωσω εγω τα προβληματα αλλα χρειαζομαι τα φωτα σας.

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικα απο υγρασια εγιναν αυτα

 

1)το floyd ειναι αυθεντικο η κοπια?

 

2)απλα αλλαζεις τις βιδες και το switch δεν ειναι τιποτα ;D

 

3)σφιξε λιγο το τερμα δεξια "βαγονακι" στο nut. Αλλα παιζει να ειναι και απο την σκουρια

 

4)λογικα η κιθαρα σου θελει shielding Η η γειωση τα εχει παιξει

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.το floyd rose δεν ειναι αυθεντικο..ειναι licensed..αυτο που εχει απο την μαμα του..

 

2.καλως..:)

 

3.δεν το επιασα...πιο ειναι το βαγονακι?(σορρυ για την ασχετοσινη μου)..απο την σκουρια δηλαδη τι μπορει να εχει γινει? μιλας για το θεμα του κουρδισματος ή για την σκουρια στα μεταλικα κυβακια?

 

4.φανταζομαι για την ωρα θα μεινει ετσι το θεμα του shielding..μπορει να εχω σοβαροτερα προβληματα αν δεν κανω τωρα?

 

 

συγνωμη που δεν υπαρχουν φωτογραφιες..εχω θεμα με το upload..

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ έχω μια Jackson Soloist SL3 japan.

 

Αυτά με το τις σκουριές είναι εμφανισιακά πράγματα και δεν τρέχει κάστανο.

 

ΑΛΛΑ (θα σε στεναχωρήσω εδώ)

 

Το Licenced Floyd αν είναι λογικά το ίδιο με το δικό μου είναι επιεικώς για πέταμα.

Εμένα μου ξεκούρδιζε αρχικά στα bends και λίγο αργότερα μετά από 5 λεπτάκια παίξιμο.

 

ΠΕΤΑ ΤΟ και βάλε ένα original. Το όργανο θα μεταμορφωθεί και δεν θα χάνει νότα για κανένα λόγο. Εγώ έβαλα το original της Scaller και η κιθάρα ανέβηκε ένα επίπεδο (μη σου πω και δύο). Ο ήχος της καθάρισε και φάνηκε πόσο της πλάκας ήτανε.

 

Βέβαια κάνει περίπου 200 κάτι ευρώ και υπόλόγιζε και τοποθέτηση έξτρα.

Αν την γουστάρεις το κάνεις και μετά την γουστάρεις πιο πολύ (όπως έκανα εγώ).

Αν όχι πούλα την.

 

Την δουλειά μου την έκανε ο Πάνος Οικονομάκης που έχει το Enigma guitars και ήταν τέλεια.

 

 

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το 1, 2 ειναι οπτικο το θεμα

το 4 ειναι απλα το βυσμα (φτηνο ειναι)

το 3 που ειναι και το ακριβο (υπολογησε γυρω στα 300 με την τοποθετηση) ειναι να βαλεις οριτζιναλ floyd

Εγω σε μια Jackson PS4 το αλλαξα και ξεγνιασα με τα ξεκουρδησματα.

Αν κατα τα αλλα σου αρεσει η κιθαρα οπως λες αξιζει.

Τωρα αν δεν παιζουν φραγκα αλλαξε το βυσμα ή σφηξε λιγο το σημειο που κανει επαφη το βυσμα απο το καλωδιο και ξεχνα τα παιχνιδια με το τρεμολο (Μη πω καλητερα να το ακινητοποιησεις τελειως)

 

 

 

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα τι γινεται και ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.!

 

απ' οτι μου φαινεται..για λιγο καιρο δεν θα το χρησιμοποιω...

 

κοιταξα λιγο στο thomann για τρεμολο..ειδα της floyd..γυρω στα 250 με μεταφορικα..

 

ειδα και ενα της schaller γυρω στα 180 με μεταφορικα..original ελεγε οτι ειναι..εχω ακουσει καλα λογια για την schaller..ξερετε αν οντως ειναι καλο και αυτο?δεν εχω τεραστιες απαιτησεις για τα dive bombs..απλα για το θεμα του ξεκουρδισματος ρωταω...

 

http://www.thomann.de/gr/floyd_rose_original_vibrato_kit_chrome.htm

 

http://www.thomann.de/gr/schaller_original_tremolo_lockmeister_c.htm

Flesh And The Power It Holds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου