Προς το περιεχόμενο

Τι χορδές;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα, αμα τις ακουσεις καμια φορα, τα ξαναλεμε...

 

Αντε ελα απο Θεσσαλονικη να δεις και τα πεταλια μου...  ;)

 

Εχει και τη modern formula που ειναι τσιγκος to the bone αν θες. (δεν τις εχω δοκιμασει, αλλα απ'οτι λενε στα forum και συγκρινω με τις δικες μου...)

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...
  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαγκες ξερει κανεις ποιες είναι καλες και μαλακες χορδες?Εννοω να παίζονται εύκολα...και κυρίως για κάποιον που θελει να μαθει να παιζει κανα σολο!!

 

Οι Vinci που ανεφεραν πολλλοι, οτι είναι γυαλιστερες πληρουν τα παραπανω κριτηρια?

It's a long way to the top....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές, αν και πλέον παίζω μόνο με Elixir γιατί όλες οι υπόλοιπες μάρκες δε "φτουράνε" στον ιδρώτα μου...:(

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες ξερει κανεις ποιες είναι καλες και μαλακες χορδες?Εννοω να παίζονται εύκολα...και κυρίως για κάποιον που θελει να μαθει να παιζει κανα σολο!!

 

Οι Vinci που ανεφεραν πολλλοι, οτι είναι γυαλιστερες πληρουν τα παραπανω κριτηρια?

 

ολες οι χορδες καλες και μαλακες ειναι φτανει να ειναι σωστα σεταρισμενη η κιθαρα σου... ;)

 

γενικα οι πιο "μαλακες" ειναι οι pure nickel.

 

κανε ενα google για "guitar strings" για να μαθεις τα παντα για τα χαρακτηριστικα των διαφορων τυπων χορδων..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε σ superfunk νομιζω οτι o Hendrix φορουμε "βαριες" χορδες για αυτο ηταν κ ο λογο ςπου κουρδιζε ενα ημητονιο κατω(αλλα κ 1 τονο κατα καιρους)! επισης κ o Beck ειχε πει οτι φορεσε πιο μεγαλο νουμερο κιθαρες απο τοτε που βρεθηκε με τον Hendrix κ του ειπε ο δημητρης ¨καλα ρε τι χορδες ειναι αυτες?"  :P :)

 

on topic

τα νουμερα παιζουν απο 10αρες μεχρι 12αρες αναλογα την κιθαρα.

κ απο μαρκες  B-52 , Daddario

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιστοριες της Χαλιμας..

 

ο Χεντριξ πιστοποιημενα χρησιμοποιουσε σε ολη τη διαρκεια της συντομης καριερας του το Fender Rock N Roll set (010,013,015,026,032,038) δηλ.ενα σημερινο hybrid set με 10αρες καντινια και ΟΧΤΑΡΕΣ τυλιχτες ;)

 

οι ελαφριες χορδες ειχαν μολις πρωτοβγει και ηταν πολυ της μοδας ;) το δε Fender Rock N Roll set ηταν αυτο που παρα πολλοι "ροκ" κιθαριστες της εποχης εκεινης χρησιμοποιουσαν (ειδικα αυτοι που τις επαιρναν τζαμπα)

 

καποια εποχη μαλιστα ο Hendrix διαφημιζε και τις....SQUIER strings (μια αποτυχημενη προσπαθεια της Fender να μετονομασει τις χορδες της,απο εκει πηραν και το ονομα τους οι Squier...) 

 

http://www.musicplayer.com/article/the-gear-jimi/Mar-05/4046

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές, αν και πλέον παίζω μόνο με Elixir γιατί όλες οι υπόλοιπες μάρκες δε "φτουράνε" στον ιδρώτα μου...:(

 

Mια απο τα ίδια...και άμα σκεφτεις ότι χορδές αλλάζω κάθε (μη πνιγειτε,λόγω χρόνου) 2 μήνες,παίζω σύνολο...ε...6 βδομάδες το χρόνο με καλες χορδές και το υπόλοιπο με σάπιες.Οπότε elixir μπας και αντεξουν κανα μηνα το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

on topic

τα νουμερα παιζουν απο 10αρες μεχρι 12αρες αναλογα την κιθαρα.

κ απο μαρκες  B-52 , Daddario

 

Υπάρχουν και 13άρες. Τις φοράνε 3 κολλητοί μου στις κιθάρες τους**

 

** Καλά γράψε άκυρο! Νόμιζα ότι μίλαγες γενικώς και όχι για το τι βάζεις εσύ!  :o

 

Δεν ξαναασχολούμε και βιοχημικά για πάνω από 3 ώρες σερί, με χαλάει!  ;D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου