Προς το περιεχόμενο

Ηχοφραφηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σε ολους...λοιπον γραφω κατευθειαν κιθαρα στο υπολογιστη συνδεοντας την πεταλιερα απευθειας στην καρτα(boss gt8) εχετε να μου δωσετε καποιες συμβουλες ωστε να καλυτερςψω τον ηχο μου..?..η να μου προτεινετε ενα μικροφωνο που να ειναι οικονομικο αλλα να κανει καλη δουλεια..?..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε κατάλαβα.

Αν δεν σου αρέσει ο ήχος της GT8 γενικά, δεν θα σού αρέσει και στον υπολογιστή.

Δεν νομίζω οτι ύπαρχει κάτι να κάνεις για αυτό κρατώντας την GT8 στο setup σου.

Το μικρόφωνο για ποιά χρήση το θες?

Πρέπει να εξήγησεις καλύτερα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το ψάξεις τότε με τα cabinets που χρησιμοποιείς στην πεταλιέρα και το EQ της καθώς και του ενισχυτή που παίζεις (αν δεν το εχεις flat)

Να έχεις υπόψιν σου ότι συνήθως στον ενισχυτή θα ακούς ένα πιό μουντο αποτέλεσμα από ότι στο PC και από εκεί ξεκινάς και το ψάχνεις.

Να είσαι σίγουρος πάντως ότι τα Presets που έχεις δημιουργήσει με βάση τον ενισχυτή σου θα θέλουν αρκετό πείραγμα για να σου δώσουν ένα ίδιο αποτέλεσμα

στο PC.

Αν η απορία σου για το μικρόφωνο προορίζεται στην ηχογράφηση του ενισχυτή σου , χαλαρά SHURE SM 57 LC BUNDLE με μόλις 98 eura στον thomann.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης τσεκαρε αν το output της πεταλιερας ειναι στο line in (ειναι η ρυθμιση για να τη χρησιμοποιεις οταν ειναι συνδεδεμενη στον υπολογιστη)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς θα ακούγεται καλύτερα απο τον ενισχυτή.

 

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορεί να ακουστεί πιο όμορφα απο τον υπολογιστή. Απλώς πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις σου. Πειραματίσου λίγο με τις ρυθμίσεις, μέχρι να πετύχεις τον ήχο που θέλεις. Επίσης μην περιμένεις να ακούσεις ήχο της προκοπής απο ηχειάκια υπολογιστή των 5 ευρώ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχω monitor και η ρυθμιση του output ειναι sto line in...πειραματιστικα πολυ αλλα τιποτα ακομα...καποιο presets..?..αμα επερνα κανενα απο αυτα τα μικρα της line6 μηπως ειναι καλυτερο.>?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν θα ειναι,παρε ενα μικορφωνο και γραφε τον ΕΝΙΣΧΥΤΗ σου  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως για 30ευρω-ποσο κανει τέλος πάντων-να δοκιμαζες το gdi21 της behringer?αντιγραφο του sansamp της  tech21 που παραδοσιακα βγαζει καλο ευκολο ηχο,τουλαχιστο για αρχη. Παρομοια λυση ειναι να δοκιμασεις το buffer που προτεινει να φτιαξεις στο manual του guitar rig κ να παρακαμψεις τελειως τη gt8 πηγαινοντας direct με τη κιθαρα σου σε ενα απο τα ετοιμα προγραμματα για ηχογραφηση οπως amplitube κτλ για τα οποια τοσα εχουν γραφτει στο noiz. Αυτα για να μη δοκιμασεις κατι αλλο κ χρεωθεις πολυ. Οσο για τον τυπο παραπανω που λεει οτι με το pod δε θα μπορεσεις να γραψεις καλα κ το ιδιο θα ειναι, τα ακουστικα του αισθητηρια εχουν σακατευτει απο καιρο. Δε βαριεσαι θα βρεθει ενας απο τους δισκους που γουσταρει απο καιρο να ειναι γραμενος με pod κ δε θα το πιστευει. πολυ το παθανε οπως κι εγω! Απλως try before buy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου