Προς το περιεχόμενο

Να Apogee κανείς ή να μην Apogee?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από χάσιμο χρόνου (παραλίγο και χρήματος …ας είναι καλά η  δικηγόρος μου και η international visa που έτριξαν τα δόντια στο «Tunkey»…)… είμαι στην ευχάριστη θέση να αναρωτιέμαι «να Apogee κανείς ή να μην Apogee?»!

Είμαι ανάμεσα σε Aurora 8 FW( με πολλά προβλήματα με τους asio drivers και ειδικά με το  Samplitude)και Apogee rosetta 800 που σκέφτομαι να επικοινωνεί με το pc με adapt, δηλαδή το adapt out της apogee στο adapt in maudio 1814 .

Πείτε καμία γνώμη γιατί έχω πελαγώσει . . .

Έχω ακούσει τον ήχο της apogge αλλά όχι στον χώρο μου .και κάτι άλλο που  δεν ξέρω είναι τι support έχει η εταιρεία γενικότερα αλλά και στην χώρα μας ….

Αχ!!!! Να Apogee κανείς ή να μην Apogee?

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ποστ σου είναι ο ορισμός της ασυναρτησίας. Δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς, ποιον ρωτάς, τι δουλειά έχουν τα (άκυρα) συμπεράσματα που πετάς μέσα στη μέση της παραγράφου.

 

Ξαναγράψε το και (κυρίως) ξαναδιάβασέ το.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

 

απλα δεν καταλαβα ΤΙΠΟΤΑ.

 

Τωρα αν αναρωτιεσαι για την ποιοτητα των Apogee τι να πω ειναι απλα απο τους καλυτερους (ισως και οι καλυτεροι) converters που μπορεις να αγορασεις (το ζητημα ειναι για τι ΧΡΗΣΗ τους θες )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά , μη βαράτε !!!!

Ένας άυπνος τραγουδοποιός είμαι (και μάλιστα δεν έχω πάει ακόμα και διακοπές !!!!) .

 

Ok. Πάμε πάλι .

Θέλω ποιοτικούς converters κυρίως για εγράφη ακουστικών οργάνων, και για να εντάξω μες την μίξη μου μηχανήματα όπως lexicon ,Avalon  κλπ .

Στην αρχή είχα καταλήξει στους Aurora για την κοινώς ομολογουμενη  κορυφαία σχέση απόδοσης – τιμής .

Διάβασα όμως διάφορα για τους drivers της lynx και τρόμαξα ,γι αυτό προσανατολίστηκα προς τους Apogee .

Ξέρω ότι οι apogee θεωρούνται απ του καλύτερους  converters απλώς αναρωτιέμαι

α)μήπως είναι «σκληροί» για ακουστικά όργανα και

β) αν επειδή θα μεσολαβεί η κάρτα της maudio(βλέπε adapt in/out) μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ή να αλλοιωθεί  με κάποιο τρόπο ο ήχος .

 

Νομίζω πως τώρα είμαι σαφής …

Αν όχι σας παρακαλώ να μου το πείτε με τρόπο. . .

 

 

www.myspace.com/nikosksidis

www.nikosxidis.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως είναι «σκληροί» για ακουστικά όργανα

 

δεν υπαρχουν "σκληροι" & "μαλακοι" converters,οσο πιο καλοι ειναι τοσο πλησιαζουν τον απολυτα φυσικο ηχο των οργανων που ηχογραφεις οσο χαμηλοτερης ποιοτητας ειναι τοσο περισσοτερο "κοβουν" τον φυσικο ηχο  ;)

 

δεδομενου οτι οι συγκεκριμενοι ειναι απλά κορυφαιοι αν εχεις "σκληρα" ακουστικα οργανα θα ακουστουν...σκληρα αν εχεις "απαλα" ακουστικα οργανα θα ακουστουν απαλα.

 

παντως μονο οι converters δεν θα σου λυσουν το προβλημα πρεπει και να ξερεις να ηχογραφεις σωστα.(in fact αυτο ειναι ΠΟΛΥ πιο σπουδαιο απο το να εχεις καλους converters)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Apogee είναι απο τις πιο γνωστές εταιρίες στους converters.

Το αν θα βγει μαλακός, σκληρός -ή όπως αλλιώς αισθάνεσαι- τον ήχο, αυτό εξαρτάται απο τα μικρόφωνά και τις προενισχύσεις σου.

 

Δε νομίζω να έχεις πρόβλημα με τη κάρτα σου.

Σχετικά με το θέμα "υποστήριξη", η Apogee, απο όσο θυμάμαι, έχει και ελληνικό site.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι υπάρχουν σκληροί, μαλακοί και ότι άλλο μπορούμε να φανταστούμε. Σε έναν ιδανικό κόσμο οι μετατροπείς θα ήταν ουδέτεροι, όπως και τα μικρόφωνα τα ηχεία.... Αλλά ακόμα και τότε κάποιοι από εμάς θα προτιμούσαν να χρησιμοποιούν όχι ιδανικές μονάδες για το χρώμα τους. Για να κάνω ακόμα πιο κατανοητό αυτό που θέλω να πω στο mastering οι μετατροπείς χρησιμοποιούνται πολλές φορές αντί για EQ.

Οι διαφορές στους μετατροπείς δεν είναι τόσο κραυγαλέες όσο ίσως να περιμέναν κάποιοι από εμάς. Χρειάζεσαι πολύ καλά ηχεία για να τις παρατηρήσεις.

Οι Apogee έχουν μια πολύ καλή σχέση τιμής ποιότητας κατα την γνώμη μου αλλά σίγουρα αυτό είναι πολύ προσωπικό και υπάρχουν πολλοί που μπορεί να σας αρέσουν πολύ περισσότερο.

Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση στην αρχή είναι το ρόλο που παίζει το clock στον ήχο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση στην αρχή είναι το ρόλο που παίζει το clock στον ήχο.

 

Αν αναφέρεσαι στον ρόλο του external clock στην υποτιθέμενη βελτίωση της μετατροπής, τότε δυστυχώς πρόκειται για φενάκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου