Προς το περιεχόμενο

Να Apogee κανείς ή να μην Apogee?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:) Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τον κατατοπισμό.....

 

Το ξέρω ότι μερικές φορές το να μπορείς να δώσεις κάποια εξήγηση για κάτι ίσως να είναι λίγο δύσκολο λόγο του ότι αυτό μπορεί να προκύψει μέσα απο προσωπική ακόμη εμπειρία αλλά δυστιχώς στην εποχή που ζούμε αν δεν έχεις κάτι να δείξεις πολύ δύσκολα σε πιστεύει κάποιος και αυτό είναι κάτι που οι ίδιοι το προκαλέσαμε....... :)

 

Να 'στε καλά........

Copyright© 1983-2009 by Pa.K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

internal vs external clock......ωραίο θέμα ;)

 

Σίγουρα το εσωτερικό ρολόι ενός converter αντιμετωπίζει πολύ λιγότερα "προβλήματα" (κυρίως "ηλεκτρικής" φύσης) απ'ότι ένα αντίστοιχο εξωτερικό και έτσι θεωρητικά είναι λιγότερο πιθανό να δυσλειτουργεί προκαλώντας jitter...από την άλλη πάλι στις περισσότερες "χαμηλού κόστους" υλοποιήσεις η επιλογή ακατάλληλου τροφοδοτικού, τα φτηνά υλικά (τόσο στο ίδιο το ρολόι όσο και στο αναλογικό τμήμα του  ),οι κατασκευαστικές ελείψεις (μαγνητική θωράκιση, φτηνά ενιαία pcb κλπ) κλπ πιθανόν να ακυρώνουν αυτό το πλεονέκτημα...το ζήτημα είναι τι κάνεις σε αυτη τη περίπτωση...προσωπική μου επιλογή θα ήταν να "ξεφορτωθώ" τον συγκεκριμένο μετατροπέα, να κινηθώ προς κάποια καλύτερη ποιοτικά (κατασκευαστικά) προσσέγγιση και μάλλον όχι να επενδύσω σε ένα εξωτερικό "high end" ρολόι.....

Αποψη μου είναι πως οι διαφορές ανάμεσα στους μετατροπείς έχουν να κάνουν κυρίως με την ποιότητα της κατασκευής και των υλικών του αναλογικού τμήματος και της τροφοδοσίας παρά με το AD/DA chipset που χρησιμοποιούν (τα οποία στο 99,99% των περιπτώσεων είναι "off the self" , του εμπορίου δηλαδή ;D)

 

 

check my website
https://www.mixingnik.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου