Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω Dry Hi-hat


DrRhythm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Είμαι εδώ και κάποιο διάστημα σε αναζήτηση hi-hat (14").

Αυτό που ψάχνω το έχω ακούσει σε ένα παλιό σετ Sabian AA-Rock Hats, που από πάνω του έχουν φύγει τα πάντα από Logos, λούστρα κλπ κλπ.

 

Το θέμα είναι ότι το συνέκρινα με τωρινά AA και δεν υπάρχει καμία σχέση στον ήχο, δυστυχώς.

 

Ο ήχος που έχω κολλήσει έχει απειροελάχιστα, έως μηδενικά πρίμα, ακόμα και με μισάνοιχτο το hi-hat. Ούτε λόγος δηλαδή για "φασαριόζικα" sets. Έχω ήδη ένα που το προορίζω για secondary.

 

Για να μη σας τα πολυζαλίζω, έχω ακούσει αρκετά hi-hats, και το test έβγαλε τα εξής ως πιο κοντινά σε αυτόν τον ήχο:

 

1) PAISTE DARK ENERGY , 450e

 

2) MEINL SOUNDCASTER , 270e

 

3) SABIAN XS20 , 200e

 

 

the thing is

πως θα τσίμπαγα το Dark Energy, αλλά είναι πολλά τα λεφτά,

το Soundcaster μου άρεσε αρκετά, αλλά μάλλον όχι αρκετά, μιας και δεν είμαι λάτρης των brilliant, ειδικά για hi-hat.

To Sabian ασχολίαστο, απλά ήταν ευχάριστη έκπληξη για τα χρήματα του.

 

Σήμερα είδα και αυτό στο thomann.

 

Θα ήθελα (αν υπάρχουν) γνώμες για αυτό το είδος hi-hats και/ή προτάσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζildjian 13 ή 14 K/Z.

 

Οντως καταπληκτικα hat..τα αγορασα πριν ενα μηνα περιπου απο e-bay τα 13αρια και πραγματικα ειναι καταπληκτικα..και dark λογω του Κ top αλλα και αρκετη ενεργεια απο το πολυ βαρυ Ζ...Αν εισαι Θεσσαλονικη ευχαριστως να ερθεις να τα ακουσεις...και ειδικα στο e-bay μου βγηκαν μολις 160 ευρω με τα μεταφορικα απο Αγγλια..παντα βεβαια μιλαμε για μεταχειρισμενα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Τελικά το όνομα αυτών είναι Zildjian QuickBeats!  :D

 

Μετά από ενάμιση μήνα που τα έχω, χωρίς να τα έχω παίξει όσο θα ήθελα, μπορώ να πω ότι μάλλον πρόκειται για αυτό που έψαχνα.  :)

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια και τις προτάσεις σας.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου