Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για ακουστικη κθάρα...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..... και παρακαλώ θερμά για το καλό της παγκόσμιας αισθητικής να μην την πάρεις sunburst :D :D :P

 

;D ;D ;D +10.000.000 Περίμενε τώρα να σκάσουν οι υπέρμαχοι της sunburst να μας κατηγορήσουν για βλάχους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ειδος στην ακουστικη που θελω ειναι ακουστικοτατο blues  :)

 

Θα επαναλάβω : για ακουστικό blues ξανατσέκαρε μία την ερικ κλαπστον, νομίζω ότι είναι πολύ καταλληλότερη από τη j200. Bέβαια αν η j200 σου κάθεται καλύτερα, εμένα μου περισσεύει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D +10.000.000 Περίμενε τώρα να σκάσουν οι υπέρμαχοι της sunburst να μας κατηγορήσουν για βλάχους..

 

Μα είναι αμαρτία απ'τον Αλλάχ να πάρεις αυτό το πιάνο σε συσκευασία κιθάρας και να το πάρεις...καμμένο.

 

Αν υπάρχει μία κιθάρα που έχει σοβαρούς λόγους για να πωλείται σε natural, είναι αυτή!

 

 

 

Κατά τ'άλλα, για βλαχιά ο chef προτείνει σώμα Strat 3-tone sunburst με tortoise pickguard. :P :P

 

 

(Απεταξάμην). ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοειται sunburst θα παρω αν τελικα το αποφασισω ;D ;D

 

 

Ξεχασα να αναφερω οτι ακουστικη παιζω ΠΑΝΤΑ με 13αρες χορδες.Οι ακουστικες με μικρο σωμα οπως η robert johnson πως θα ακουγονται με τοσο χοντρες χορδες?Ξερω πως οι j200 ακουγεται πολυ WOW αλλα δεν εχει τυχει να ακουσω με μικρο σωμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις Lakewood θα τις βρεις στο Λογοθέτη.

Θα επαναλαβω κ εγω οτι σε αυτα τα χρηματα ό,τι και να παρεις δεν γινεται να το μετανιώσεις και θα συμφωνησω με τους κυριους που σε παροτρυνουν να παρεις το κοριτσι που θα ερωτευτεις και να μην το παρεις καμενο.Πραγματι υπαρχουν διαφορες σε αυτες που εχεις καταληξει οσον αφορα στο μεγεθος τους,αλλα ειναι πολυ γενικο αυτο που λες οτι θελεις να παιξεις ακουστικο μπλουζ...(strum,slide,fingerstyle,solo?).εσυ ξερεις.

 

Αυτο που λες για τις χορδες εχει να κανει αυστηρα με το ποιες χορδες ταιριαζουν σε ποια κιθαρα το οποιο δεν ειναι μονο συναρτηση του μεγεθους,αλλα υποκειμενικο.Γενικα σε μικρα σωματα δεν βαζουν τοσο σκληρες χορδες εκτος αν τις θελουν για slide,αλλα κ αυτο ειναι σχετικο με τα γουστα του κατοχου της εκαστοτε κιθαρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά σε κατανοώ όταν λες πως τις θες όλες..Όλοι του "χώρου" την ίδια άποψη έχουμε...Πάντα θα θες και κάτι διαφορετικό...

Το θέμα όμως είναι πως από ότι καταλαβαίνω εσύ δεν είναι μόνο πως τις θες όλες, αλλά το σημαντικότερο μάλλον δεν ξέρεις τί θες τελικά...(με την καλή έννοια).

Καταρχήν όπως προείπαμε gibson kai martin που θες είναι τελείως διαφορετικά όργανα...Οι περισσότεροι τη βρίσκουν είτε με τη μία είτε με την άλλη εταιρεία ή με κάποια τρίτη.

Το κυριότερο όμως είναι πως άλλο είδος μουσικής θες να παίζεις και λάθος κιθάρα ζητάς...Δηλαδή Jumbo είναι ιδανικές για strumming...Αν θες πιο all around κιθάρα πας σε Grand Auditorium...

Οι διαφορές είναι τεράστιες και τις βλέπω πεντακάθαρα μεταξύ της Grand Auditorium που έχω και της Dreadnought. Καί στον ήχο καί στο παίξιμο κλπ κλπ.

Τέλος, τις κιθάρες που παραθέτεις τις έχεις βρει όλες στα μαγαζιά και έχεις παίξει μαζί τους ή απλά τις παραθέτεις μετά από έρευνα στο ινετ?

 

Βέβαια όπως προείπε και κάποιος αν εσένα για Blues σου κάθεται η Jumbo εμάς μας περισεύει...Απλά φοβάμαι πως παρασύρεσαι και κοιτάς σε λάθος πλευρά...

Αυτό που έχω να πω πάντως είναι να παίξεις με όλες, να δεις ποια σου κάθεται καλύτερα αλλά και εμφανισιακά (μακριά από sunburst όμως!:) και να κάνεις αγορά που να μην το μετανοιώσεις...

cu!

 

P.S Ακούς εκεί...αντιπαθείς τις Taylor... >:( >:( ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την απάντηση του Mistral, να τολμήσω να ζητήσω ένα ΑΡΘΡΟ για ακουστικές, τύπους δηλαδή και στυλ που απευθύνονται?

Νομίζω πώς ταιριάζει και ταυτόχρονα λείπει απ' το Noiz, αν πάλι όχι, νταξ' 12 Αυγούστου και είμαι ακόμα στην Αθήνα, δικαιολογείστε με.

 

 

Ι CAN ONLY SHOW YOU THE DOOR, NEO

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια ρε παιδια.

Εστω οτι δοκιμαζω μια ακουστικη, των 250ευ ή των 2500ευ, και μ'αρεσει,  παραγγελνω το ιδιο ακριβως μοντελο στο Θωμα (ή οπουδηποτε αλλού), αυτη που θα ερθει θα εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο μ'αυτη που δοκιμασα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορια ρε παιδια.

Εστω οτι δοκιμαζω μια ακουστικη, των 250ευ ή των 2500ευ, και μ'αρεσει,  παραγγελνω το ιδιο ακριβως μοντελο στο Θωμα (ή οπουδηποτε αλλού), αυτη που θα ερθει θα εχει ΑΚΡΙΒΩΣ τον ιδιο ηχο μ'αυτη που δοκιμασα;

 

 

εδώ υπάρχει διαφορά στις ηλεκτρικές.. ποσο μάλλον στις ακουστικές  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου στρατοκαστερακια ή μηπως ακουστικακια;

Ενας φιλος αγορασε προσφατα ακουστικη κιθαρα απο τον Ριτσαρντ. Δοκιμαζε, δοκιμαζε και ξαναδοκιμαζε, τελικα αυτη που του αρεσε στοιχιζε τα μισα λεφτα απο αυτα που διεθετε.

 

Οποια ακουστικη σου καθεται καλα στα χερια ,στα ποδια και στα αυτια παρτην.Αυτην ομως οχι την αλλη που της μοιαζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου