Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε ξέρω γιατί συνεχίζουμε να γκρινιάζουμε και να τα ρίχνουμε σε εταιρίες στο σύστημα και σε οποιονδήποτε τρίτο για την αποτυχία μας να κάνουμε το κάτι παραπάνω σαν μουσικοί,σαν μπάντα αλλά και σαν χώρα που βγάζει μουσική προς τα έξω.

Δε θα μιλήσω για την Ελληνική φραπεδο-νοοτροπία που φταίει περισσότερο αλλα για τα Ελληνικά μουσικά γούστα.

Σε καμία περίπτωση δεν υποτιμάω τα γούστα κανενός!

Στο έτος 2007 λοιπόν η συντριπτική πλειοψηφία των αγγελιών που βλέπω ζητάνε μουσικούς για classic rock,έντεχνο,80's poser,true metal και γενικά διασκευομπάντες.Γιατί τέτοιο κόλλημα;Ο καθένας βέβαια παίζει αυτά που γουστάρει χωρίς υποδείξεις και παρατηρήσεις αυτό είναι βέβαιο,αλλα αναρωτιέμαι,υπάρχουν τόνοι διαφορετικών κλάδων μουσικής να ασχοληθεί κανείς γιατί αυτή η εμμονή στα προ 20-30ετίας τραγούδια;Αυτές οι μπάντες είναι καταδικασμένες να παίζουν διασκευές γιατί αν φτιάξουν κάτι δικό τους οποιοσδήποτε θα πεί:οκ,ωραίο κομματάκι well played.-

Που είναι η συμβολή των Ελλήνων μουσικών στην εξέλιξη της δημιουργίας;

Ελπίζω να μη γίνομαι αντιπαθητικός σε αυτούς που υποστηρίζουν τέτοια φάση.Εκφράζω την-ας την πούμε ανησυχία μου-και την απορία μου γιατί τέτοια προσκόλληση πχ στους maiden.

Θα ήθελα πολύ να ακούσω τις απόψεις σας και διορθώστε με αν είμαι υπερβολικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοιτα... το κλασικ ροκ ειναι κατι πολυ πετυχημενο και σε μια αλλα συζητηση το οτι ζει ακομα 8α ηταν θετικο.... στο οτι στην ελλαδα δε προχωραμε σα μουσικη φτεει και η ιδιες οι ελληνικες εταιριες που εκτος απο κανα δυο θελουν μονο τραγουδια με ημερομινια ληξης... αλλα σε αλλες χωρες πιο βορειες οπως η σουηδια εχουν ολο και καινουργια ακουσματα στο χορο της μεταλ-ροκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
κοιτα... το κλασικ ροκ ειναι κατι πολυ πετυχημενο και σε μια αλλα συζητηση το οτι ζει ακομα 8α ηταν θετικο.... στο οτι στην ελλαδα δε προχωραμε σα μουσικη φτεει και η ιδιες οι ελληνικες εταιριες που εκτος απο κανα δυο θελουν μονο τραγουδια με ημερομινια ληξης...

Δηλαδή το ότι οι νέες μπάντες παίζουν τα ίδια που έπαιζα εγώ στα 70'ς, 80'ς φταίνε οι εταιρίες που θέλουν τραγούδια με ημερομηνία λήξης;

Γιατί; Εχουν κέρδος από κάτι;

Παίρνουν ποσοστά από τις εμφανίσεις στα μπαράκια των άγνωστων γκρουπακίων!!!

 

Ρε φιλαράκια, αφήστε μια κουβέντα να εξελιχθεί.

Αν έχουμε συγκεκριμένη ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ άποψη να τη πούμε.

Μην απαντούμε για ν' απαντούμε... :roll:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τι θέλει ο καθένας... αν είναι πιτσιρίκος και ξεκινάει τώρα λογικό είναι να παίζει κάτι παρόμοιο με αυτό που παίζουν τα ινδάλματά του... όταν μεγαλώσει μπορεί να αλλάξει γνωμη...

Τώρα οι μεγαλύτεροι, αν είναι να βγάλουν κάτι δικό τους συνήθως το κάνουν για πάρτη τους ή μεταξύ λίγων φίλων και αν κάτσει και βγάλουν κάποιο ντέμο και πιάσει έπιασε... αν όμως θέλουν να παίζουν live πρέπει να ακολουθήσουν μία πεπατημένη, γιατί αλλιώς δε πρόκειται να βρουν χώρο να παίξουν, ειδικά αν θέλουν να δουν τη φάση λιγο πιο επαγγελματικά και να έχουν ένα εισόδημα από αυτό που κάνουν. Σε αυτή τη περίπτωση σχηματίζουν μια μπάντα που παίζει τις κλασικές διασκευές.

Και φυσικά υπάρχουν οι μπάντες που παίζουν κάτι κλασικό επειδή πραγματικά γουστάρουν το συγκεκριμένο ήχο (πχ γκαραζ, κλασικό ροκ κτλ) και αυτό φαίνεται και στα live τους.

Από την άλλη όμως αμα ψαξει κανείς θα βρει νέες μπάντες, ή παιδια που προσπαθουν να βγάλουν πράγματα σε πολλά σύγχρονα είδη, απο industrial μέχρι noise και από electro μέχρι ambient. Ακόμα και στο χώρο του metal πολλοί είναι αυτοί που δε κολλάνε σε κάποιο κλασικό ήχο αλλά προσπαθούν να βάλουν και σύγχρονα στοιχεία πχ ηλεκτρονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επιθεωρητά,

Νόμος του less effort :) :)

1. Γιατί όλες οι μπάντες αντί να αφομοιώσουν τα ακουσματά τους, τα βάζουν

αυτούσια στα τραγούδια τους. Όποτε γίνονται ένα με τα άλλα. ¶ρα δεν ξεχωρίζουν.

 

2. Δίνουν περισσότερη βάση στο να κάνουν τον ήχο τους να μοιάζει με κάποιου άλλου, και όχι στο να φτιάξουν τον δικό τους. Πχ ωραίος ο Gilmour αλλά γιατί να ακούγομαι σαν και αυτόν... δεν είμαι αυτός.

 

3. Δεν πειραματίζονται ίσως αρκετά. Κολάνε σε ένα είδος και προσπαθούν να το κρατήσουν αγνό, αντί να το μπολιάσουν με άλλα είδη και ότι προκύψει.Οι U2 όταν κάνανε το μπαμ ήταν σαν την μύγα μες το γάλα.

4. Η μουσική παγκοσμίως περνά κρίση. Όλα τα καλά έχουν παιχτεί...

5. Πάλι καλά που τώρα τελευταία πολλοί γράφουν με αγγλικό στίχο. Η ελληνική γλώσσα είναι πιο ποιητική,δεν κάνει για ροκ, ενώ η αγγλική είναι πιο ρυθμική(το Β και το D για παράδειγμα, γράμματα που δίνουν tempo) και κολλάει καλύτερα στα γκάζια.

 

6. Κακά τα ψέματα, για να δημιουργήσεις κάτι καλό θες ηρεμία και άνεση, ωστε όταν σου έρθει η ιδέα, να την καταγράψεις. ¶ρα θες και μια οικονομική άνεση. Ο Παυλίδης όταν έγραψε τα κομμάτια για το πρώτο δίσκο των σπαθιών είχε τον Καντάρη να τον συντηρεί 2 χρόνια στο Παρίσι. Όταν το στομάχι παίζει σε Ρε μινόρε... δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι το "έργο" σου ή ότι κάποια στιγμή θα κάνεις τουρ και θα σου κάνουν support οι DT :lol:

 

7. G.A.S. Πιο πολύ ψάχνουμε τον εξοπλισμό, αντί να ψάχνουμε την μουσική μας.

 

8. Σήμερα υπάρχουν τεράστια ποσά μουσικής... Κάθε μέρα χιλιάδες τραγούδια... Δύσκολα ξεχωρίζεις.

 

9. Δεν δουλεύουμε, όσο θα έπρεπε, τα κομμάτια μας.

Ας μπορούσε ο καθένας μας να αντιμετωπίσει τα παραπάνω και θα άκουγαν και οι δισκογραφικές... Αλλά μιας που το αναφέρω, είμαστε σίγουροι ότι θα θέλαμε να παίξουμε μαζί τους? Τα λεφτά δεν είναι στις πωλήσεις δίσκων πλέον.

 

Από την στιγμή λοιπόν που μια μπάντα δεν είναι σε θέση να αντιμετωπισει

τα παραπάνω, επιλέγει να είναι cover band.Με τον τρόπο αυτό, βγάζουν και κανένα φράγκο (ελάχιστα εννοείται) και πάνω από όλα κάνουν το κέφι τους.

 

Χαλεποί καιροί...:) :)

Τσάμπα καίει η....κονσόλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την γνωμη μου δεν ειναι αναγκη να τα ισοπεδωνουμε ολα,υπαρχουν και παιδια που παιζουν φρεσκα πραγματα και μπραβο τους.

Οσο για την πληθωρα των διασκευακηδων,πολλοι λογοι μπορουν να συντελουν στη δημιουργια της.

Κυριως ομως για μενα ειναι η ελλειψη εμπνευσης:ο καθε φανουρης δεν παιζει οτι παιζει γιατι υπαρχει εξωτερικη πιεση,αλλα η γιατι δεν γραφει μουσικες η γιατι αυτα που γραφει εχει την επιγνωση να τα κρατα για την παρτυ του.Ετσι ο φανουρης συμβιβαζεται με το να του παραχωρησει το ΚΛαΜπ ο κιτσος να παιξει ενα ευκολο σετ κλασσικων για να κανει το κομματι του και να φλερταρει τη γκολφω.

Τωρα για αυτους που γραφουν μουσικες που μυριζουν ναφθαλλινη,καποιοι εχουν επιγνωση (εγω αυτα παιζω,δεν ενημερωνομαι για νεες μουσικες,ουτε προτυπεες ιδεες εχω,αλλα γουσταρω)μαγκια τους και αν το κανουν με καλο τροπο ουτε γραφικοι χαρακτηριζονται.Συνηθως ομως.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα επιθεωρητά' date='

Νόμος του less effort :) :)

1. Γιατί όλες οι μπάντες αντί να αφομοιώσουν τα ακουσματά τους, τα βάζουν

αυτούσια στα τραγούδια τους. Όποτε γίνονται ένα με τα άλλα. ¶ρα δεν ξεχωρίζουν.

 

2. Δίνουν περισσότερη βάση στο να κάνουν τον ήχο τους να μοιάζει με κάποιου άλλου, και όχι στο να φτιάξουν τον δικό τους. Πχ ωραίος ο Gilmour αλλά γιατί να ακούγομαι σαν και αυτόν... δεν είμαι αυτός.

 

3. Δεν πειραματίζονται ίσως αρκετά. Κολάνε σε ένα είδος και προσπαθούν να το κρατήσουν αγνό, αντί να το μπολιάσουν με άλλα είδη και ότι προκύψει.Οι U2 όταν κάνανε το μπαμ ήταν σαν την μύγα μες το γάλα.

4. Η μουσική παγκοσμίως περνά κρίση. Όλα τα καλά έχουν παιχτεί...

5. Πάλι καλά που τώρα τελευταία πολλοί γράφουν με αγγλικό στίχο. Η ελληνική γλώσσα είναι πιο ποιητική,δεν κάνει για ροκ, ενώ η αγγλική είναι πιο ρυθμική(το Β και το D για παράδειγμα, γράμματα που δίνουν tempo) και κολλάει καλύτερα στα γκάζια.

 

6. Κακά τα ψέματα, για να δημιουργήσεις κάτι καλό θες ηρεμία και άνεση, ωστε όταν σου έρθει η ιδέα, να την καταγράψεις. ¶ρα θες και μια οικονομική άνεση. Ο Παυλίδης όταν έγραψε τα κομμάτια για το πρώτο δίσκο των σπαθιών είχε τον Καντάρη να τον συντηρεί 2 χρόνια στο Παρίσι. Όταν το στομάχι παίζει σε Ρε μινόρε... δεν νομίζω ότι σκέφτεσαι το "έργο" σου ή ότι κάποια στιγμή θα κάνεις τουρ και θα σου κάνουν support οι DT :lol:

 

7. G.A.S. Πιο πολύ ψάχνουμε τον εξοπλισμό, αντί να ψάχνουμε την μουσική μας.

 

8. Σήμερα υπάρχουν τεράστια ποσά μουσικής... Κάθε μέρα χιλιάδες τραγούδια... Δύσκολα ξεχωρίζεις.

 

9. Δεν δουλεύουμε, όσο θα έπρεπε, τα κομμάτια μας.

Ας μπορούσε ο καθένας μας να αντιμετωπίσει τα παραπάνω και θα άκουγαν και οι δισκογραφικές... Αλλά μιας που το αναφέρω, είμαστε σίγουροι ότι θα θέλαμε να παίξουμε μαζί τους? Τα λεφτά δεν είναι στις πωλήσεις δίσκων πλέον.

 

Από την στιγμή λοιπόν που μια μπάντα δεν είναι σε θέση να αντιμετωπισει

τα παραπάνω, επιλέγει να είναι cover band.Με τον τρόπο αυτό, βγάζουν και κανένα φράγκο (ελάχιστα εννοείται) και πάνω από όλα κάνουν το κέφι τους.

 

Χαλεποί καιροί...:) :)[/quote']

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου εκτός από το 6.............

αν είσαι αραχτός, άνετος, χωρίς οικονομικά προβλήματα, προβληματισμούς κλπ....

δεν μπορείς να βγάλεις τα εσωψυχά σου, σκέψου ότι οι καλύτερες μουσικές και στίχοι έχουν γραφτεί σε δύσκολες εποχές, είται κοινωνικά ή προσωπικά βιώματα των δημιουργών, όσο για τα καλα΄ερωτικά έχουν γραφτεί σε περιόδους μεγάλης καψούρας από χωρισμό!

 

εγώ προσωπικά αποφεύγω να βλέπω covers band, τι να δω; το πόσο καλός

εκτελεστής είναι κάποιος με δανεικές συνθέσεις και συναισθήματα.

 

σε τέτοιες περιπτώσεις μίμων προτιμώ τον Μητσικώστα.

 

με λίγα λόγια προτιμώ προτογεννή υλικό από μουσικούς που εκφράζουν τα δικά τους συναισθήματα.

 

*οι διασκεύες δεν με χαλάνε, γιατί βλέπω την προσωπική προσέγγιση των καλλιτεχνών πάνω σε κάποιο κομμάτι που αγαπάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτό το ύφος που λες Clouseau, είναι σίγουρη συνταγή για να ακουστεί το τραγούδι σου οικείο. Επίσης λειτουργεί και ως αυτόματο διαβατήριο προς το δήθεν ποιοτικό - ψαγμένο. Πολλές φορές λειτορυργεί και ως αυτοπροσδιορισμός της μπάντας δηλαδή.

Ασφαλώς, το να φτιάχνεις μία μπάντα και να παίζεις διασκευές ή κλασσικά ακούσματα δεν είναι ούτε δημιουργικό, ούτε τρόπος για να προάγεις τη μουσική σκηνή, -και μάλλον- ούτε συνταγή για να βγάζεις το ψωμί σου πλέον.

Παράλληλα, ο πειραματισμός εμπεριέχει και περισσότερο ρίσκο. Γνωρίζω "από τα μέσα" μία παραγωγή σε μεγάλη εταιρεία που ακολουθήθηκαν κάπως ανοθόδοξα beat /λούπες drums /ήχους σε κάποια κομμάτια και το album πήγε άπατο. Τα κομμάτια τα ξέρω από την αρχή - από τότε που ήταν ιδέες με μία ακουστική και πιστεύω ότι αν είχε εφαρμοστεί μια πιο κλασσική /πεπατημένη ενορχήστρωση, το album θα είχε πάει πολύ καλύτερα από άποψη αποδοχής. Το αυτί του κοινού τις περισσότερες φορές είναι ακόμη πιο πίσω από το αυτί των μουσικών. Μην σκέφτεσαι τους U2. Τέτοιες μπάντες (και κάτι τύποι σαν τον Edge) δεν βγαίνουν κάθε μέρα. Βγαίνουν κάθε 30 χρόνια. Και αν είσαι τέτοιος το ξέρεις. Και πάς και κάνεις επανάσταση.

 

Αυτά για τους μουσικούς.

 

Για τους ερασιτέχνες τα πράγματα είναι διαφορετικά. Αν είσαι ερασιτέχνης και παίζει ροκιές, αυτό μπορεί να είναι αφετηρία για απεριόριστη μπύρα και διασκέδαση. Και αν έχεις δημιουργική διάθεση, μπορείς και να παρεκλίνεις. Δεν έχεις χρέος όμως να το κάνεις. :lol:

Αφού γουστάρω να τραβάω και να "μπιρμπιλάω" τη χορδή με το τρέμολο. Τι να κάνω? Να σταματήσω? Ενοχλώ κανέναν? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που δε βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι!

 

tuxdrum>πολύ σωστές και ειλικρινείς τοποθετήσεις

wasted_sunsets>αστειεύεσαι έτσι;

Mesimeriaris>Δε νομίζω οτι ήμουν απόλυτος,ευτυχώς που βγαίνουν και μπάντες με φρέσκο ήχο όπως λες αλλα σημασία έχει η πλειοψηφία.

Όταν η ροκ κοινότητα είναι απο μόνη της αστεία σε μέγεθος λόγο της σκυλοποπ κουλτούρας μας και μετά κλείνεται και ανακυκλώνει την ίδια της την ιστορία με άνω όριο τα 90's,δεν είναι οτι πιο ευχάριστο έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου