Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως αυτή η νέα μουσική που όλοι περιμένουμε να είναι ήδη εκεί έξω αλλά να μην έχει ακόμα όνομα... Όνομα πολλές φορές σου δίνουν όταν πρόκειται να σε πουλήσουν...

 

υπάρχει μεσα μας αλλα με την βαβούρα της ροκ δεν την ακουμε. και δεν χρειαζεται κατι να εχει ονομα για να υπαρχει. {Όνομα πολλές φορές σου δίνουν όταν πρόκειται να σε πουλήσουν..} μαμαλάκη σε αγαπαω πολύ. πολυ καλο αυτο που ειπες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εμένα πάντως μου αρέσει το classic rock... Πολύ... Δεν το βρίσκο μουχλιασμένο... Καθόλου... ας είναι 65-75 Μου αρέσει και η metal (80-90)... Που και πού ακούω και καθόλου κλασσική (1700-1850) Και blues φυσικά (είτε του 50 είτε του 70 είτε σημερινα) Που και που βρίσκω και κανα cd σήμερα που μου αρέσει. Δεν ακούω punk ούτε disko ούτε rap hip hop κλπ. Κάποιος είπε ότι το classic rock έχει σε όλα τα τραγούδια την ίδια βαρετη δομή 8O Το ενοεί;; Με τόσο πειραματισμό που είχε πέσει στη σκηνή αυτή και τοσα πρωτότυπα τραγούδια; Για εμένα το rock η η οποιαδήποτε μουσική δεν είναι και δεν πρέπει να λειτουργεί ως lifestyle η οτιδίποτε... Μελωδία είναι η μουσική. Τέχνη & έκφραση. Όποιος έχει παίξει κάτι και μας αρέσει το ακούμε. Δεν είναι ανάγκη να είναι καινούργιο, φρέσκο η οτιδήποτε. Τέσπα αφήστε με στο then play on των fleetwood mac να γεμίσει το πρωινό μου :D (1969... Ξέπεσα πάλι με παλιομοδίτικα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ροκ ήταν να βγει εχει βγει. απο δω και περα επαναλαμβανεται και αντιγραφει ο ενας τον αλλον. Ακόμα και αν δωσει καποιος κατι με λιγο διαφορετικο τροπο αυτό δεν ειναι αρκετό για να εξελιξει το ροκ. και οτι δεν εξελισσεται παιθαίνει. Οι εποχες άλλαξαν και καποιοι δεν το εχουν παρει ακομα χαμπάρι. Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

 

 

Βλέπω σημαρα καποια ατομα γύρω στα 45 - 50 που ντυνονται οπως οι ροκάδες το 1980 με τα ιδια μαλια και μυαλά και λεω καλά απο το ντουλαπι βγηκαν αυτα τα λείψανα;

 

 

μούχλα; τι μου θύμισες το αγαπημένο μου τυρί.

 

να τους πεις να κουρευτούνε και να βάλουν μυαλό' date=' γραβατά ή κάτι σε πιο μουντέρνο ρε παιδακι μου.

 

πάντως βλέπω ότι έχεις προδευτικές και επαναστατικές απόψεις.

 

μ' αρέσεις

 

 

* θέλω να μας προτείνεις σημερινό λουκ, ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy[/quote']

 

 

Den μίλησα για γραβάτες αν και οι ροκαδες τις εχουν υιοθετήσει ααπο καιρο. και ναι εχω τις μονες επαναστατικες ιδέες που υπάρχουν σήμερα. Κανεις στις Τράπεζες. Επναστατες με μακρια μαλια μουσια μουστακια υφος και μεγάλη ιδέα και από την άλλη να πηγαινουν με την θεληση τους να υποδουλώνονται δεμενοι χειροποδαρα στις τραπεζες λολ

 

 

 

Φίλε η επανασταση είναι και αυτή μια παλια υπόθεση που δεν εφθασε ποτε στο τερμα γιατι ξεκιναει από την καθοδο στα βαθη της συνείδησης. την επανάσταση την κανει ο καθένας μόνος του και με δικο του μοναδικο τροπο. οταν οι επαναστατες γινονται πανομοιότυποι ο ενας με τον άλλον σιγα σιγα γινονται αυτοι η νεα μορφη του σαπιου κατεστημενου.

 

 

 

Ολοι θελουν να παίζουν καποιο είδος μουσικής ενώ θα έπρεπε να παίζει ο καθένας την δική του. κάθε μερα γενιόνται τοσα ξεχωριστα παιδια που καταλήγουν συνηθισμενοι μεγάλοι γιατι καποιο συστημα τους διαμορφωνοι πανομοιότυπους. Η ροκ είναι ένα από αυτά τα συστήματα τωρα πια

 

Μην μπερδεύετε τον όρο μουσική με τον όρο τραγούδι.

Μπορεί να υπάρχει επαναστατικό τραγούδι

αλλά όχι επαναστατική μουσική.

 

Και δεν χρειάζεται καμία επανάσταση σε τίποτα.

Ενδοσκόπηση χρειάζεται.

 

Ο Anoubis μίλησε για τράπεζες και μάλλον πέρασε στα ψιλά.

Όταν κάποιος δεν καταλαβαίνει τι κάνει με τα οικονομικά του,

περιμένετε να ξέρει τι του γίνεται στην μουσική του;

 

Όταν κάποιος κάθετε και τον τραβολογάνε από την μύτη οι διαφημίσεις,

πώς να αντισταθεί στην διαφήμιση που του κάνει ένα δήθεν ιδεολογικό ρεύμα;

 

Όταν κάποιος το μόνο που προσπαθεί να κάνει

είναι να τονώσει τον εγωισμό του,

πώς να αντισταθεί στην ιδέα του Rock Star ;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ritchie22 ποια η ηλικία σου αν επιτρέπεις;

 

Αν δεν επέτρεπα δεν θα έγραφα και το 22 από δίπλα :lol: :lol: :lol: :lol: αν και τώρα φτάνει σχεδόν 23 :? Περιμένω την δικιά σου ηλικία και γιατί σου φαίνονται παιδιάστικα αυτά που λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιαααα,σηκωθειτε να βγουμε στους δροοοομους

με Jackson και Κουρτζβαααααλες για οπλα στους ωωωωμους

τη λυση θα δωσει η ηχητικη "γλυπτικηηηηηηηηηη"

το nuendo kai to cubase που μας προσκαλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ritchie22 ποια η ηλικία σου αν επιτρέπεις;

 

Αν δεν επέτρεπα δεν θα έγραφα και το 22 από δίπλα :lol: :lol: :lol: :lol: αν και τώρα φτάνει σχεδόν 23 :? Περιμένω την δικιά σου ηλικία και γιατί σου φαίνονται παιδιάστικα αυτά που λέω...

 

Σου ρίχνω 20 χρόνια στο κεφάλι. :lol:

 

Θα δεις (γνώμη μου) πως μετά από τα 25 -26 χρόνια σου

δεν θα μπορείς να ακούσεις άλλο την μουσική που ακούς τώρα.

 

Αν όμως εξακολουθείς να παίζεις ηλεκτρική κιθάρα

με τα ίδια ή παρόμοια πετάλια που έχεις τώρα,

θα παίζεις συνέχεια την ίδια μουσική

και παρόλο που δεν θα σου αρέσει αυτό, εσύ θα συνεχίζεις,

γιατί το όργανο αυτό θα σε περιορίζει εκεί. :wink:

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξέρω ότι και καινούρια μουσική βγαίνει και πιο επαναστατική. Λίγο ψάξιμο θέλει. Απλά το ροκ έγινε πλέον κατεστημένο. Και ο πιο απλός και εύκολος τρόπος, για να το παίξει ο οποιοσδήποτε "εναλλακτικός" και επαναστάτης, είναι να πει ότι ακούει ροκ.... Ήμαρτον ρε φιλαράκια πια!!!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιαααα' date='σηκωθειτε να βγουμε στους δροοοομους

με Jackson και Κουρτζβαααααλες για οπλα στους ωωωωμους

τη λυση θα δωσει η ηχητικη "γλυπτικηηηηηηηηηη"

το nuendo kai to cubase που μας προσκαλει.[/quote']

 

Ώστε αυτή είναι η νέα μουσική λοιπόν... :D :D :D :D :D :D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,αγαπητε μαγειρα.(που παρεπιμπτονως συμφωνω και με τις αποψεις σου).Ειναι μια αποπειρα στιχουργικου σατιρικου σκαριφιματος που σε καμμια περιπτωση δεν ειναι μουσικη.Αν και τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα,τι θα ελεγες να το μελοποιησουμε και να το κανουμε τον υμνο των απανταχου μπαηλντισμενων με το στενοκεφαλο μουσικο τοπιο στην κατα τα αλλα καθ'ολα υπεροχη χωρα μας???? :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου