Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
Μα υπάρχουν τραγούδια που είναι έτσι και βρωμάνε ροκίλα από 30 μέτρα

harilatron>ίσως δεν έπρεπε να απαντήσω σ'αυτή την ερώτηση' date='βαριόμουν κιόλας και την πασάλειψα αλλα πραγματικά στοιχεία που μου κάνουν εντύπωση σε ένα κομμάτι δε θυμίζουν σε τίποτα το moonchild.

[/quote']

 

Κατάλαβα τι ήθελες να πεις. :wink:

Απλά ήθελα να καταδείξω τη δυσκολία του να εντοπίσει κανείς με λόγια τι είναι αυτό που θεωρείται γενικώς καινοτόμο.

Νομίζω καινοτόμο είναι αυτό που σε ιντριγκάρει να προσπαθήσεις να φανταστείς πως φαίνεται ο κόσμος μέσα από τα μάτια αυτού που το έκανε.

Όχι μόνο για τη μουσική. :wink:

 

Και πάλι πατάτα είπα. Και με τους πολυ βλαμένους το ίδιο προσπαθώ να καταλάβω. :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω καινοτόμο είναι αυτό που σε ιντριγκάρει να προσπαθήσεις να φανταστείς πως φαίνεται ο κόσμος μέσα από τα μάτια αυτού που το έκανε.

Καλή προσέγγιση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ξεφύγαμε από τη μουσική πάλι δεν το κατάλαβα.

Αν σας πώ ότι οι απόψεις του τύπου

"η νέα γενιά που δεν μασάει κουτόχορτο θα κάνει την επανάσταση και θα βγάλει τη νέα μουσική (μέσα από τους δρόμους) που θα εκφράζει ολόκληρη γενια"

και "η εμφάνιση ταυτίζεται με συγκεκριμένο ιδεολογικοπολιτικό υπόβαθρό"

μυρίζουν περισσότερο μούχλα κι από τους Deep Purple' date=' τι θα πείτε?

 

30 χρόνια ακούω να αναμασσώνται αυτά τα πράγματα και τα έχω βαρεθεί περισσότερο κι από το κλασικό ρόκ.

Από παιδάκι στα '70, φοιτητής στα τέλη '80, εργαζόμενος μετα, κλπ, κλπ, η ίδια καραμέλα.

 

Οι επαναστάσεις στη μουσική γίνονται από ταλαντούχους μουσικούς (αλλά όχι κατ' ανάγκη γνώστες σε βάθος της μουσικής θεωρίας).

Οι επαναστάσεις στη μουσική δεν γίνονται από παιδιά που πετάνε πέτρες. Τέτοια παιδιά πάντα υπήρχαν και πάντα θα υπάρχουν. Μόνο που πολλές φορές, τα παιδιά αυτά ύστερα από 5 χρόνια έχουν πάει στρατό, δουλεύουν στο μαγαζάκι του μπαμπά τους και πολλές φορές κλέβουν και στο ζύγι.

 

Όσοι πετάνε πέτρες σήμερα, έχουν κάθε δικαίωμα να με βρίσουν, και δεν θα θυμώσω. Τους καταλαβαίνω. Αλήθεια.

 

Μετά από πέντε χρόνια όμως, διατηρώ κι εγώ το δικαίωμά μου να τους μουτζώνω -με τα δύο χέρια- χτυπώντας τη μία παλάμη πίσω από την άλλη. (Ώρσε!!! + χαρακτηριστικός ήχος: κλάτσ!) :wink:

 

Peace.[/quote']

 

Peace

μιας και αναφέρεσε στο δική μου αναφορά, ξαναδιάβαστω γιατί έβγαλες λάθος συμπέρασμα είπα:

 

"πέρα από πλάκα στην αντίπερα όχθη των vodafoneboy υπάρχουν παιδιά που δεν μασάνε και αντιδρούν με τον δικό τους τρόπο (βλέπε πόσοι φοιτητές είναι καθημερινά στο δρόμο που δεν δέχονται αλλο κουτόχορτο)και αν μπούμε στο κομμάτι των μουσικών υπάρχουν μουσικοί που πειραματίζονται με διαφορετικούς ήχους αντιδρούν μέσω αυτής και μέ άμεσο λόγο που πολλές φορές συναντάει και την ποίηση. "

 

δεν νομίζω να είπε κανεις για πέτρες, ούτε ότι αυτοί που διαδηλώνουν βγάζουν μουσική :lol: και ότι οι καλή μουσική θα βγει από διαδηλωτές

 

όσο για τη μουσική είπα αυτό :

 

"το ροκ έχει παραξηγηθεί πολύ τα τελευταία χρόνια, ροκ!! κάνουν πλέον ο καρβέλας με την βίσση τα vodafoneboy και ο νταλάρας με τον ρεμο!! "

 

και αυτό:

"αν μπούμε στο κομμάτι των μουσικών υπάρχουν μουσικοί που πειραματίζονται με διαφορετικούς ήχους αντιδρούν μέσω αυτής και μέ άμεσο λόγο που πολλές φορές συναντάει και την ποίηση.

 

 

πως έβγαλες όλα αυτά τα συμεράσματα για πέτρες, για μουσική επανάσταση από το δρόμο κλπ. εσύ ξέρεις.

 

απλά διάβαζε λίγο περισσότερο τα κείμενα απόπου παίρνεις αφορμή για να πεις την άποψη σου, γιατί μέσα από τον δικό σου τρόπο που τα διατυπώνεις, παραποιής τα λεγόμενα του άλλου.

 

πάντα με φιλική διάθεση :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Brain, δεν το είπα γι αυτό που έγραψες εσύ... :wink:

Κάποιος πολύ παραπάνω έγραψε ότι τη μουσική τη βγάζουν οι πιτσιρικάδες στο δρόμο (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και μετά ξεκίνησε μια συζήτηση για το outfit και τα ρούχα κλπ κλπ. και ότι κάποιοι έχουν "τάδε" εμφάνιση χωρίς να έχουν την αντίστοιχη ιδεολογία κλπ. Και μετά εσύ είπες ότι υπάρχουν νέοι που δεν τρώνε κουτόχορτο κλπ. Παρεπιπτόντως υπάρχουν πολλοί νέοι που τρώνε κουτόχορτο. Και μπροστά στις τηλεοράσεις, και μπροστά στις βιτρίνες και μπροστά στις οθόνες και βέβαια στο δρόμο. Το είδος του κουτόχορτου αλλάζει. (πρόσεχε, δεν λέω ότι τρώνε κουτόχορτο όλοι, λέω ότι υπάρχουν τέτοιοι μεταξύ όλων των παραπάνω)

 

Αυτά που έγραψα -εν πάσει περιπτώσει- δεν είπα ότι τα έγραψε κάποιος αυτούσια εδώ πέρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα έχω ακούσει χίλιες φορές.

 

Peace....ήταν ευχή ρε συ... :wink: :wink: :wink: όχι ή υπογραφή μου :wink: :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σε μενα αναφερεσαι harilatron

Ανεφερα "δρομο" και οχι δρομο και αναφερομουν στα ghetto και στο steet life μεσα απο τα οποια βγηκαν αξιολογοτατες μουσικες.Τις πετρες που τις βρηκες,ειλικρινα αδυνατω να καταλαβω.Μαλλον θα βλεπεις πολλες ειδησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτά που έγραψα -εν πάσει περιπτώσει- δεν είπα ότι τα έγραψε κάποιος αυτούσια εδώ πέρα' date=' αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα έχω ακούσει χίλιες φορές.

[/quote']

 

Blues, δες. (πρόσεξε το αυτούσια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Brain' date=' δεν το είπα γι αυτό που έγραψες εσύ... :wink:

Κάποιος πολύ παραπάνω έγραψε ότι τη μουσική τη βγάζουν οι πιτσιρικάδες στο δρόμο (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων), και μετά ξεκίνησε μια συζήτηση για το outfit και τα ρούχα κλπ κλπ. και ότι κάποιοι έχουν "τάδε" εμφάνιση χωρίς να έχουν την αντίστοιχη ιδεολογία κλπ. Και μετά εσύ είπες ότι υπάρχουν νέοι που δεν τρώνε κουτόχορτο κλπ. Παρεπιπτόντως υπάρχουν πολλοί νέοι που τρώνε κουτόχορτο. Και μπροστά στις τηλεοράσεις, και μπροστά στις βιτρίνες και μπροστά στις οθόνες και βέβαια στο δρόμο. Το είδος του κουτόχορτου αλλάζει. (πρόσεχε, δεν λέω ότι τρώνε κουτόχορτο όλοι, λέω ότι [b']υπάρχουν τέτοιοι[/b] μεταξύ όλων των παραπάνω)

 

Αυτά που έγραψα -εν πάσει περιπτώσει- δεν είπα ότι τα έγραψε κάποιος αυτούσια εδώ πέρα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τα έχω ακούσει χίλιες φορές.

 

Peace....ήταν ευχή ρε συ... :wink: :wink: :wink: όχι ή υπογραφή μου :wink: :wink: :wink:

 

απλά ξεκίνησα με την ίδια ευχή με σένα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο ροκ ήταν να βγει εχει βγει. απο δω και περα επαναλαμβανεται και αντιγραφει ο ενας τον αλλον. Ακόμα και αν δωσει καποιος κατι με λιγο διαφορετικο τροπο αυτό δεν ειναι αρκετό για να εξελιξει το ροκ. και οτι δεν εξελισσεται παιθαίνει. Οι εποχες άλλαξαν και καποιοι δεν το εχουν παρει ακομα χαμπάρι. Το καποτε επαναστατικο ροκ σήμερα το 2007 μυριζει μουχλα

 

 

 

Βλέπω σημαρα καποια ατομα γύρω στα 45 - 50 που ντυνονται οπως οι ροκάδες το 1980 με τα ιδια μαλια και μυαλά και λεω καλά απο το ντουλαπι βγηκαν αυτα τα λείψανα;

 

 

μούχλα; τι μου θύμισες το αγαπημένο μου τυρί.

 

να τους πεις να κουρευτούνε και να βάλουν μυαλό' date=' γραβατά ή κάτι σε πιο μουντέρνο ρε παιδακι μου.

 

πάντως βλέπω ότι έχεις προδευτικές και επαναστατικές απόψεις.

 

μ' αρέσεις

 

 

* θέλω να μας προτείνεις σημερινό λουκ, ελπίζω να μην είσαι vodafoneboy[/quote']

 

 

Den μίλησα για γραβάτες αν και οι ροκαδες τις εχουν υιοθετήσει ααπο καιρο. και ναι εχω τις μονες επαναστατικες ιδέες που υπάρχουν σήμερα. Κανεις στις Τράπεζες. Επναστατες με μακρια μαλια μουσια μουστακια υφος και μεγάλη ιδέα και από την άλλη να πηγαινουν με την θεληση τους να υποδουλώνονται δεμενοι χειροποδαρα στις τραπεζες λολ

 

 

 

Φίλε η επανασταση είναι και αυτή μια παλια υπόθεση που δεν εφθασε ποτε στο τερμα γιατι ξεκιναει από την καθοδο στα βαθη της συνείδησης. την επανάσταση την κανει ο καθένας μόνος του και με δικο του μοναδικο τροπο. οταν οι επαναστατες γινονται πανομοιότυποι ο ενας με τον άλλον σιγα σιγα γινονται αυτοι η νεα μορφη του σαπιου κατεστημενου.

 

 

 

Ολοι θελουν να παίζουν καποιο είδος μουσικής ενώ θα έπρεπε να παίζει ο καθένας την δική του. κάθε μερα γενιόνται τοσα ξεχωριστα παιδια που καταλήγουν συνηθισμενοι μεγάλοι γιατι καποιο συστημα τους διαμορφωνοι πανομοιότυπους. Η ροκ είναι ένα από αυτά τα συστήματα τωρα πια

 

δεν διαφωνώ φίλε μου με τα τώρα γραφομενα σου, απλά δεν μπορείς να κλισάρεις με βαρυγδουπες εκφράσεις μια γενειά ολόκληρη λέγοντας :

 

Βλέπω σημαρα καποια ατομα γύρω στα 45 - 50 που ντυνονται οπως οι ροκάδες το 1980 με τα ιδια μαλια και μυαλά και λεω καλά απο το ντουλαπι βγηκαν αυτα τα λείψανα;"

 

εκτός αν θεωρείς ότι εσύ στα 45-50 θα έχεις σοβαρέψει και τώρα περνάς μια παροδική φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί σώνει και καλά αν σου αρέσει η ροκ μουσική σαν ηχόχρωμα θα πρέπει να είσαι και επαναστάτης-άπλυτος με τσοπερ, να γουστάρεις ρεμπέτικα και να είσαι γραμμένος στην κομουνιστική νεολαία?

αυτό δεν είναι μια διαχρονική ‘μόδα’?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου