Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απλά να επισημάνω ότι στο video στο YouTube έχουν αλλάξει το κομμάτι που παίζει playback, στην αυθεντική ταινία είναι ένα άλλο [την έχω σε rip από το HT].

Να ζήσει ο cult ελληνικός κινηματογράφος;)

 

Τώρα σε ότι αφορά στο topic [διάβασα πρώτη σελίδα αποσπασματικά - δεν παρακολούθησα το σύνολο της συζήτησης - Συμφωνώ με τα περί καρναβαλιού προσωπικοτήτων], εγώ δεν τραβάω κόλλημα ούτε με classic rock, ούτε poseries - γουστάρω και τα παίζω, όπως θα γούσταρα αν έπαιζα blues και funk ή ακόμα και fussion.

Τώρα γιατί είναι πρόβλημα το να παίζει κανείς classic rock και δεν είναι πρόβλημα να παίζει κανείς τα ίδια funk κομμάτια εν έτει 2009 που ακούγαμε σε Hi Hat και λοιπά μπαράκια το 1993 [ή και πιο παλιά] ή disco κομμάτια, ή blues κομμάτια... περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Κάποιο εμμένουν το ποτήρι να το βλέπουν μισοάδειο και άλλοι μισογεμάτο. 

Δηλαδή γιατί να περιμένω [ή και να απαιτώ] από τους άλλους να παίξουν κάτι διαφορετικό επειδή εγώ το έχω βαρεθεί; Αν το συγκεκριμενοποιήσω στο μυαλό ας το παίξω εγώ. Το ότι παίζονται τα ίδια κομμάτια [πάνω κάτω] από cover bands το 80, το 90, το 2010 δεν είναι ένδειξη εξέλιξης μουσικής σκηνής. Προσωπικά έχω πετύχει πολλά πιτσιρίκια που παίζουν πραγματικά ζηλευτά πράγματα και έχουν άποψη στο όργανο. Γουστάρουν classic/ metal/ country whatever, παίζουν ναι μεν τα ίδια κομμάτια αλλά το χουν και βγάζουν κάτι διαφορετικό. Και αν την ψάξει κανείς ουσιαστικά θα δει ότι και σε επίπεδο συνθεσης/ δημιουργίας γίνονται πράγματα, τώρα το γιατι δεν προβάλλονται/ ακούγονται είναι μια άλλη τεράστια συζήτηση.

 

Anyway my 2 cents πάνω στο θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου