Προς το περιεχόμενο

Classic rock,πάλι;


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως, δεν είναι τυχαίο ότι η συζήτηση περιστράφηκε σε "ιδεολογικά" θέματα και όχι σε "μουσικά".

 

Διότι το ροκ δεν είναι μουσική: είναι μία μορφή τέχνης αυτόνομη, η οποία στηρίζεται (μεν) στον ήχο και στην δυνατότητα χρήσης μουσικών οργάνων, αλλά αντλεί το κύριο περιεχόμενό της από τις κατά καιρούς "ιδεολογίες" που την διέπουν. Οι ιδεολογίες αυτές εκφράζονται μέσα από στίχους, αλλά και εμφανισιακά πρότυπα, εξώφυλα, ύφος συναυλιών, συνεντεύξεις κλπ. Επίσης εκφράζονται μέσα από συγκεκριμένες αντιλήψεις για την οργάνωση του μουσικού/ηχητικού υλικού.

 

Αυτές οι ιδεολογίες μοιράζονται την ευθύνη για την διαμόρφωση της ροκ κουλτούρας και του ροκ ύφους σε ποσοστό (τουλάχιστον) 50-50 με το ηχητικό μέρος της υπόθεσης: κάτι που δε συμβαίνει σε καμία άλλη σύγχρονη ηχητική έκφραση. Αυτή ακριβώς η ποσόστωση καθιστά το "ροκ" ένα άριστο στέγαστρο για πολλές και ετερόκλητες ιδεολογίες και μουσικά ύφη. Αυτός είναι ο λόγος που ροκ θεωρούνται και οι Genesis και οι RHCP.

 

Ρώτησε κάποιος "σε τι επαναστατει σημερα ενας ροκας;". Η απάντηση είναι ότι ένας "ροκάς" είναι κάποιος που έχει αποδεχτεί ότι αυτή η πολυμορφία του ταιριάζει - θα μπορούσε να ακούει κλασσική ή τζαζ ή δημοτικά ή ρεμπέτικα, αλλά πουθενά δε θα έβρισκε αυτό το καρναβάλι ανθρώπων και καταστάσεων. Είναι γοητευτικό αυτό το καρναβάλι διότι αντικατοπτρίζει τη φυσική ποικιλλία που υπάρχει στο κόσμο γύρω μας. Ένας νέος άνθρωπος απλά δεν ανέχεται την καταπίεση αυτής της ποικιλλίας και ΑΥΤΟ είναι αρκούντως επαναστατικό διότι έρχεται σε ρητή αντίθεση με όλους τους μηχανισμούς καταπίεσης αυτής της ποικιλλίας, όπως αυτοί λειτουργούν μέσα από εφημερίδες, πολιτικές νεολαίες, τηλεοράσεις και (ναι) τραπεζικά συστήματα.

 

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι (κατά καιρούς) οι ιδεολογίες που διέπουν τη ροκ κοινότητα είναι απλώς ηλίθιες - θυμηθείτε τη μπουρδολογία του space rock ή τις μηδενιστικές ακρότητες του νεο-υορκέζικου πανκ ή τις σαχλαμάρες του "ελληνικού" ροκ - αλλά δε βαριέσαι, είπαμε, ποικιλλία οπότε μέσα στα χλωρά είναι και μερικά ξερά.

 

Τώρα, όσον αφορά το κλασσικό ροκ, σας έγραψα ήδη (και κακώς το περάσατε στο ντούκου) έχει τελειώσει από το 1977. Δεν κάνω πλάκα. Εκείνη την περίοδο, υπήρχαν ήδη τόσο ετερόκλητα πράγματα όσο οι Sex Pistols ή οι Tuxedomoon. Το κλασικό ροκ στηρίχτηκε σε μία οργανική και ποιητική βιρτουοζιτέ και λειτούργησε πολύ καλά για ένα διάστημα, αλλά μετά υποσκελίστηκε από μουσικούς που δεν είχαν ούτε οργανική ούτε ποιητική βιρτουοζιτέ αλλά απλώς είχαν balls (θυμηθείτε την ποσόστωση 50-50).

 

Θεωρώ πολύ άτυχο όποιον δεν έχει περάσει μία "ροκ" περίοδο στη ζωή του, αλλά θεωρώ ακόμη πιο άτυχο όποιον δεν έχει καταφέρει να εκτιμήσει περισσότερο τη μουσική από το ροκ και εξακολουθεί να θεωρεί τον εαυτό του "ροκά" στα 40-45 του.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως η λέξη καθαυτή "ροκάς" δεν λέει και πολλά. Μάλλον δεν λέει τίποτα. ¶σε που ακούγεται και κάπως υποκριτική στα αυτιά μου, ντεν κσερω γκιατί...

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Εγω παντως ειμαι ροκας, τωρα οποιος δεν ειναι λογικο και να προσπαθει να υποβαθμισει τον ορο.

 

ΝΑΙ ΕΙΜΑΙ ΡΟΚΑΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΣΚΟΡΠΙΟΝΣ !!!

 

Ακουω και μεταλ, ΜΕΤΑΛΛΙΚΑ.

 

Ακουω και πανκ, ΣΕΞ ΠΙΣΤΟΛΣ.

 

Ακουω και ελληνικο ροκ, ΠΥΞ ΛΑΞ, ΣΙΔΗΡΟΠΟΥΛΟ ΚΑΙ ΟΝΙΡΑΜΑ.

 

Ακουω και αλτερνατιβ, ΡΕΝΤ ΧΟΤ ΤΣΙΛΙ ΠΕΠΠΕΡΣ.

 

Ακουω και ρεμπετικο, ΤΣΙΤΣΑΝΗ.

 

Ακουω και ηλεκτρονικη, ΜΟΜΠΙ.

 

Ακουω και...

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ. Έχω τσακωθεί και με τον πατέρα μου εξαιτίας τους. Γκέγκε;

 

gege

;D ;D ;D

-.OLD SCHOOL BROTHERS, OLD SCHOOL SISTERS, unite.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου