Προς το περιεχόμενο

Best Audio Programming Language!


alterego

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά!

 

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθέι παλιότερα το συγκεκριμένο θέμα αλλά μήπως μπορεί να μου απαντήσει κάνεις στο ερώτημα "Ποιά είναι η καλύτερη(θεωρητικά) γλώσσα προγραμματισμού για εφαρμογές ήχου".

 

Επίσης υπάρχουν Έλληνες προγραμματιστές του είδους?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

προς το παρόν η C++ στο μέλoν ίσως η C#.

 

Bέβαια καλό είναι να αποφεύγεται η χρήση γλώσσας προγραμματισμού μιας και είναι πολύ χρονοβόρο . Αν σε ενδιαφέρει η δημουργία VST η καλύτερη επιλογή σου είναι αυτό εδώ

 

http://www.synthmaker.co.uk/

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά είναι η καλύτερη(θεωρητικά) γλώσσα προγραμματισμού για εφαρμογές ήχου".

 

Objective C και C++. Για μυστήριες ρουτίνες θα πρότεινα Assembly ενώ για προγραμματισμό ήχου σε DSP επεξεργαστές, θα πρότεινα Visual DSP.

 

Επίσης υπάρχουν Έλληνες προγραμματιστές του είδους?

 

Ένας είμαι εγώ, ειλικρινά δεν ξέρω κάποιον άλλο, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν. Δεν έχω ασχοληθεί με Visual DSP (αν και θα το ήθελα πολύ) αλλά έχω ασχοληθεί όμως εκτεταμένα με Visual C++ πριν αρκετό καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness τι ξέρεις για τις RTcmix,ChucK,Faust?

Αξίζει να ασχοληθεί κάνεις?

 

Επίσης αν δημιουργήσεις πχ ένα Vst κτλ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς απαραίτητες άδειες για Live?

 

Έχεις ολοκληρώσει κάποιο project? Μπόρεις να μας το παρουσιάσεις?

Ευχαριστώ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness τι ξέρεις για τις RTcmix,ChucK,Faust?

Αξίζει να ασχοληθεί κάνεις?

 

Σε σχέση με τις γλώσσες προγραμματισμού που ανέφερα, όχι τόσο. Δηλαδή οκ, όλο και κάτι καλό μπορεί να βγει αλλά εξαρτάται από το τι θέλει να κάνει κάποιος.

 

Επίσης αν δημιουργήσεις πχ ένα Vst κτλ μπορείς να το χρησιμοποιήσεις χωρίς απαραίτητες άδειες για Live?

 

Εάν είναι δικό σου, δεν χρειάζεσαι άδειες για live.

 

Έχεις ολοκληρώσει κάποιο project? Μπόρεις να μας το παρουσιάσεις?

 

Ναι, έχω γράψει ένα πρόγραμμα σε Visual C++ με όνομα EvoMusic, το οποίο χρησιμοποιεί στοιχεία από την θεωρία εξέλιξης των ειδών του Δαρβίνου για να παράγει ηλεκτρονική μουσική, μέσω MIDI χρωμοσωμάτων. Το έχω παρουσιάσει σε ένα διεθνές συνέδριο τεχνολογίας που είχε γίνει στην Θεσσαλονίκη, τον Οκτώμβριο του 2004. Αν θες μπορώ να σου στείλω ένα pdf από τα πρακτικά του συνεδρίου να πάρεις μία ιδέα (ή και όλη την εργασία, αν είσαι πολύ αποφσισμένος).  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω έναν πολύ καλό φίλο (Έλληνα) που δουλεύει σαν ερευνητής σε τμήμα ηχητικής επεξεργασίας σε πανεπιστήμιο των Βρυξελλών, ο οποίος δουλεύει εδώ και χρόνια εντατικά με C++, αλλά λίγες μέρες πριν μου έλεγε ότι σκέφτεται σοβαρά να το γυρίσει στην Java γιατί μάλλον είναι πιο απλή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OurDarkness αν δεν σου κάνει κόπο στείλε και τα δύο!

Πόσο καιρό ασχολήσε με audio programming?

 

Πάντως η c++, Java ακόμα και η ChucK είναι object-oriented όποτε η μετάβαση δεν θα είναι και πόλυ δύσκολη! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας είμαι εγώ, ειλικρινά δεν ξέρω κάποιον άλλο, αλλά σίγουρα θα υπάρχουν. Δεν έχω ασχοληθεί με Visual DSP (αν και θα το ήθελα πολύ) αλλά έχω ασχοληθεί όμως εκτεταμένα με Visual C++ πριν αρκετό καιρό.

 

το synthmaker που ανεφερε ο kilon πως σου φαινεται για αρχη?

 

υπαρχει κατι αντιστοιχο σε παρομοια τιμη που να μπορει να φτιαξει standalone προγραμματα και να μπορει να κανει host σε vst plugins?

Presets Suck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το synthmaker που ανεφερε ο kilon πως σου φαινεται για αρχη?

 

Είναι ένα καλό εργαλείο και στα υπέρ του (για όποιον θέλει να ασχοληθεί εκτενέστερα με τον προγραμματισμό) είναι ότι δίνει πρόσβαση σε low-level κώδικα. Στα υπερ του είναι ότι είναι visual, γιατί είναι πολύ σημαντικό να μπορει κάποιος να δει και την ροή του σήματος.

 

υπαρχει κατι αντιστοιχο σε παρομοια τιμη που να μπορει να φτιαξει standalone προγραμματα και να μπορει να κανει host σε vst plugins?

 

Βασικά υπάρχει το CSound, το οποίο είναι γραμμένο σε C, αν και υπάρχουν διάφορες προτάσεις και ενίοτε και προσπάθειες να περάσει σε C++, για να μπορέσουν οι προγραμματιστές να εκμεταλλευτούν τα ατού του αντικειμενοστραφή προγραμματισμού. Επίσης υπάρχουν διάφορα interface φτιαγμένα σε Java και σε C/C++. Στο CSound δίνεται η δυνατότητα να δημιουργηθούν opcodes (δηλαδή τα αντίστοιχα modules των άλλων προγραμμάτων όπως το synthmaker) μέσω κώδικα σε C. Ως προς τις δυνατότητες, το CSound είναι μακράν (και το εννοώ) πιο ευέλικτο γιατί απλά είναι γλώσσα προγραμματισμού και υπάρχουν ήδη χιλιάδες opcodes. Φυσικά υποστηρίζεται MIDI, όπως επίσης και η δυνατότητα να τρέξει σε διάφορους επεξεργαστές, από Intel μέχρι και Analog Devices. Ως προς το VSTi τμήμα της ερώτησης, νομίζω ότι δίνεται η δυνατότητα (ίσως όχι άμεσα) για συνεργασία μέσα σε κάποιο άλλο host application. Κατά πάσα πιθανότητα θα είναι εύκολο να προστεθεί σε MAX/MSP αλλά για Cubase ή Logic δεν νομίζω γιατί όλα τα VSTi είναι είτε εκτελέσιμα είτε δυναμικές βιβλιοθήκες. Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ, μπορεί και να γίνεται.

 

OurDarkness αν δεν σου κάνει κόπο στείλε και τα δύο!

Πόσο καιρό ασχολήσε με audio programming?

 

Programming από το 1993, audio programming για δύο χρόνια αλλά πολύ εντατικά. Πάντως έχω καιρό να γράψω κώδικα...  :-\

 

Θα κοιτάξω να δω που έχω τα pdf, ελπίζω να είναι εδώ και όχι στο σπίτι μου στην Θεσσαλονίκη. Ελπίζω να τα βρω. :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ενδιαφέρων αυτό το θέμα.

Πραγματικά θα ήθελα να μάθω περισσότερα απο τις εμπειρίες σας με αυτή την ενασχόληση.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου