Προς το περιεχόμενο

Pastorius - Scofield


kultura

Προτεινόμενες αναρτήσεις

You 're right! I' ve said malakia... :-[

 

Επίσης να συμπληρώσω πως, ενώ είμαι κιθαρίστας, το βίντεο μ' αρέσει λόγω του Παστόριους... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Jean Pierre"

 

όχι πως το ήξερα αλλά χαζεύοντας στα διπλανά βιντεάκια του YouTube έπεσα στο ίδιο clip που έγραφε και τον τίτλο του κομματιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα πως λεγεται το κομματι αυτο απλα το ειδα κ καηκε το αυτι μου.

Ειπα να καψω κι αλλα αυτια.Αν παρεις την συγχρονη δισκογραφια του miles τετοιες φασεις εχει....Ενα ακορντο μονταλιά σε φαση και απο πανω να μην ξερεις απο που σου ρχεται το out.Ο miles υποτιθεται οτι ειναι ο βασιλιας του out.Αν θες να σου φυγει το μαλλι σε τετοια παιχτιρια ειναι ο miles,scofield,coltrane,scott henderson,wayne shorter,mclaughlin......Το out της κιθαρας με το της τρομπετας ομως ειναι αλλη φαση γιατι σκεφτονται διαφορετικα.Οι μεν σκεφτονται νοτες και οι δε patterns και μοτιβα-σχηματα-σχεδια πανω στο κιθαρονι τις περισσοτερες φορες.Αυτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια σχετιή εξοικείωση με το out... Μάλιστα ο mc Laughlin μ' αρέσει*... Απλά ρώτησα, γιατί στο τέλος που ο Scofield τα "παίρνει στο κρανίο", το ριφ του μπάσου κάτι μου θύμιζε...

 

*Coltrane δεν έχω καταφέρει να ακούσω ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω ιδεα πως λεγεται το κομματι αυτο απλα το ειδα κ καηκε το αυτι μου.

Ειπα να καψω κι αλλα αυτια.Αν παρεις την συγχρονη δισκογραφια του miles τετοιες φασεις εχει....Ενα ακορντο μονταλιά σε φαση και απο πανω να μην ξερεις απο που σου ρχεται το out.Ο miles υποτιθεται οτι ειναι ο βασιλιας του out.Αν θες να σου φυγει το μαλλι σε τετοια παιχτιρια ειναι ο miles,scofield,coltrane,scott henderson,wayne shorter,mclaughlin......Το out της κιθαρας με το της τρομπετας ομως ειναι αλλη φαση γιατι σκεφτονται διαφορετικα.Οι μεν σκεφτονται νοτες και οι δε patterns και μοτιβα-σχηματα-σχεδια πανω στο κιθαρονι τις περισσοτερες φορες.Αυτα :)

 

Αλλα αντ'άλλων μουσικολογία.Ειναι φανερό οτι για να παίξεις ετσι πρεπει να φορας τα κατάλληλα ρουχα.

 

http://www.princeofwalesonline.com/miles_davis.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη τοσο καιρο που ψαχνω διαφορα κανω μαλακιες, απλα τα ρουχα του μίλες να παρω και 8α γινω ε?

Εκτος απο καλη μουσικη και διαφωτιση τι αλλο θα μου δωσεις ρε βλού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου