Προς το περιεχόμενο

Καριέρα ελληνικής αγγλόφωνης μπάντας


Clouseau

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο καθενας οπως του βγαινει μεγαλε. Στους apurimac ας πουμε βγαινουν (εβγαιναν) τα κουβανεζικα (η κατι τετοιο). Μπορει να μην σου βγαινει και σε ΚΑΜΜΙΑ γλωσσα (βλ instrumental). Αν ομως σε εκφραζει τοτε σιγουρα ΑΞΙΖΕΙ να ασχοληθεις. Αν το ΑΞΙΖΕΙ το εννοεις με φραγκα και καριερα τοτε μην ασχοληθεις ΠΟΤΕ ομως...... γιατι τοτε δεν θα εισαι μουσικος αλλα μπακαλης

 

+10000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

:) :) :) :)

 

ωραιος!

 

παντως πλακα στη πλακα ωραια κουβεντα κανουμε και εχουν γραφτει ενδιαφερουσες αποψεις ...

 

το πλεον ευχαριστο  ειναι οτι ολες οι αποψεις  εχουν διατυπωθει με ΚΟΣΜΙΟ και σοβαρο λογο και αυτο αν μη τι αλλο ειναι υπερ μας. ;)

 

ωραία διαπίστωση, ως δείγμα πολιτισμού σε διάλογο, αλλά ο δρόμος της συζήτησης είναι και λίγο μονόδρομος.

δηλαδή ποιός θα είχε το λογικό κουράγιο να αντιπεί σε όλα τα πολύ σωστά επιχειρήματά σου. ή στον ιαμέθιο φερ' ειπείν.είναι λίγο χωριό που φαίνεται κολαούζο δε θέλει. εν πάσει περιπτώσει όμως και πάλι μπράβο σε όλες τις απόψεις που εκφράστηκαν.

 

υ.γ. πάντα είμαι εκτός θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ποιός θα είχε το λογικό κουράγιο να αντιπεί σε όλα τα πολύ σωστά επιχειρήματά σου. ή στον ιαμέθιο φερ' ειπείν.είναι λίγο χωριό που φαίνεται κολαούζο

 

κοιτα κανεις δεν εχει το αλαθητο στις αποψεις του και μπορει χαλαρα να κανουμε λαθος και εγω και ο Ιαμεθ... :)

 

εξαλλου ως ...γεροντας  ;D...εχω μαθει οτι πολλες φορες πισω και απο τις αιρετικοτερες των αποψεων κρυβονται καποιες αληθειες ;)

 

το ζητημα σε ενα φορουμ ειναι να γινεται ωραια και πολιτισμενη κουβεντα (και με μπολικο χιουμορ κατα την ταπεινη μου αποψη)

 

ΑΥΤΟΣ ειναι ο κυριος λογος υπαρξης των φορουμ... 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλλειψα για λίγο αλλά βλέπω ότι είστε ακόμη εδώ...

 

Οπότε, αφού το έχετε σοβαρέψει, ας πω και εγώ τη γνώμη μου...

 

Είναι πολύ απλή: οι έλληνες δεν γνωρίζουν αγγλικά. Τέλος.

Επειδή δεν γνωρίζουν αγγλικά, καλά θα ήταν να μην προσπαθούν να καλλιτεχνίσουν στην αγγλική γλώσσα.

 

Για να γράψεις στίχους (σε οποιαδήποτε γλώσσα) πρέπει να την γνωρίζεις πολύ καλά: όχι απλά να μπορείς να συννενοηθείς και να παραγγείλεις ένα μπιφτέκι, ή να πάρεις ένα πακέτο τσιγάρα. Όπως ξέρετε, οι έλληνες (και ειδικότερα όσοι της τελευταίας εικοσαετίας) δεν γνωρίζουν ούτε ελληνικά αρκετά καλά, πόσο μάλλον την αγγλική και πόσο μάλλον να γράψουν στίχους σε εκείνη. Όταν εγώ πηγαίνω στη Γερμανία, δεν πεινάω καθόλου: αντίθετα μπορώ να εκτελώ το σύνολο των καθημερινών μου εργασιών μιλώντας με Γερμανούς στη γλώσσα τους. Αυτό όμως δεν με κάνει... Γκαίτε, ούτε καν Νένα...

 

Πιστεύω ότι ο σύγχρονος μουσικός / καλλιτέχνης κλπ, πρέπει να επιδιώξει μία σαφή αναβάθμηση του μορφωτικού του επιπέδου διότι (όλοι οι δείκτες δείχνουν ότι) είναι πολύ-πολύ χαμηλό. Η ιδέα ότι κάποιος θα γράψει αγγλικούς στίχους όταν δεν μπορεί - όχι να γράψει, αλλά - να διαβάσει ελληνικούς, είναι φαιδρή. Μάθε πρώτα ελληνικά, και άμα δε σου φτάνουν, μάθε και αγγλικά και τότε θα γράφεις ότι θέλεις. Δυστυχώς, όλα αυτά απαιτούν μία σταθερή διάθεση για προσωπική καλλιέργεια, μία ανοχή και τρυφερότητα απέναντι σε αλλότριες ιδέες και κουλτούρες, μία κατανόηση των τοπικών παραδόσεων και λογοτεχνημάτων, που δεν είναι κοινές, αλλά σπανιότατες πλέον.

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορθως εμιλησες αν και...καθημενος... ;D

 

Και να συμπληρωσω ως...αμερικανοθρεμενος και ...βαθυς γνωστης της Αγγλικης  :) οτι και ΤΕΛΕΙΑ Αγγλικα να μαθει ενας Ελληνας παλι ΚΑΛΥΤΕΡΑ θα γραφει στα Ελληνικα.

 

Τρανο παραδειγμα η συγκριση των ΑΓΓΛΙΚΩΝ & ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ποιηματων του,μεγαλυτερου ισως ποιητη που εζησε ποτε, του Κ.ΚΑΒΑΦΗ ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παγκόσμιο χωριό, λοιπόν, τί θέση θα μπορούσε να έχει η ελληνική μουσική?

Η ημεδαπή παραγωγή με αγγλικό στίχο, ακούγεται ελαφρώς φαιδρή στα αυτιά των αγγλοσαξόνων, ο ελληνικός στίχος, από την άλλη, ειναι προφανές ότι αποτελεί τροχοπέδη. Τί μας μένει?

 

It's a shame stupidity isn't painful.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Load up on guns

Bring your friends

Its fun to lose

And to pretend

Shes overboard

Myself assured

I know I know

A dirty word

 

Hello (x 16)

 

With the lights out its less dangerous

Here we are now

Entertain us

I feel stupid and contagious

Here we are now

Entertain us

A mulatto

An albino

A mosquito

My libido

Yea

 

 

Και τώρα οι "γέροντες" προσπαθούν να μας πείσουν ότι πρέπει να είσαι καθηγητής στην Οξφόρδη για να γράψεις ροκ στοίχους.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι (ως κρυφοφιλόλογος, και μαζί μου πολλοί γλωσσολόγοι), θεωρώ πως η γλώσσα μαθαίνεται κατά τη δομή της στα κέντρα σπουδών, μιλιέται όμως μόνον μέσα από τη βιωματική προσέγγιση.δηλαδή ακόμη και τα γλωσσικά ιδιώματα που μπορείς να μάθεις όχι μόνο δεν αρκούν αλλά μπορεί και να έχουν λάβει πλέον τελείως άλλη μορφή. έχω φίλο λυκειακής μόρφωσης που μιλά αμερικάνικα αγγλικά, τέλεια (εννοώ στη λαϊκή τους μορφή), γιατί ζει εκεί, εργάζεται και συναναστρέφεται μ' αυτούς.(τους αμερικανούς, μπρρρρρρ). και πάλι ο ίδιος μου λέει πως δε φτάνει. χρειάζεται να μπεις βαθιά στην καθημερινή κουλτούρα, όπερ σημαίνει να μάθεις να λειτουργείς με τον ίδιο τρόπο γλωσσικό και μη σε όλες τις εκφάνσεις και εκφράσεις του συναισθηματικού τους κόσμου. είναι εν ολίγοις η λεγόμενη γλωσσολαλιά που λέμε εμείς κατά το απλοϊκότερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως...και το νοιωθω αυτο ζωντας την πληρη αχρηστια μου στα ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ (στα οποια εχω το υψηλοτερο τη ταξει  διπλωμα) οταν πρωτοπηγα στο Βερολινο μετα απο παρα πολλα χρονια αποχης μου απο τη συνομιλια με Γερμανους...

 

 

Ασχετος και χαμενος για κανα μηνα μεχρι να μπω στο πνευμα και παλι τραγικα πισω σε σχεση με τον μεσο Τουρκο μεταναστη του Βερολινου ειμαι.... ::)  (δεν μιλαμε καν για ποιηση ή λογοτεχνικη εκφραση)

 

Ας ειμαστε ειλικρινεις,τα αγγλικα σα γλωσσα εχουν ενα προσον,το γεγονος δηλ.οτι πανευκολα "ριμαρουν" και αρα ολοι νομιζουν οτι εγιναν ξαφνικα Springsteen ή Dylan... ;D ;D

 

Στο παγκόσμιο χωριό, λοιπόν, τί θέση θα μπορούσε να έχει η ελληνική μουσική?

Η ημεδαπή παραγωγή με αγγλικό στίχο, ακούγεται ελαφρώς φαιδρή στα αυτιά των αγγλοσαξόνων, ο ελληνικός στίχος, από την άλλη, ειναι προφανές ότι αποτελεί τροχοπέδη. Τί μας μένει?

 

οτι μενει και σε ολες τις μουσικες των μη αγγλοσαξωνικων χωρων ,αναλογα παντα με το μεγεθος και τη ΣΠΟΥΔΑΙΟΤΗΤΑ της καθε χωρας....(ο νοων νοειτω...)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασφαλώς συμφωνώ με aback / superfunk ενώ παράλληλα αναρρωτιέμαι για ποιο λόγο ο manosx επιλέγει να κάνει τον αδαή: δηλαδή ρε manos, σοβαρά προτείνεις αυτή την ηλιθιότητα σαν καλούς στίχους; Αυτούς τους στίχους άκουσες εσύ και εκτίμησες την αγγλική στιχουργική;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου