Προς το περιεχόμενο

Αν αλλαξω την σειρα των single coils στην strat μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ, ισως οχι και τοσο χαζη...

 

Αν αλλαξω την σειρα των single coils στην strat μου, δηλαδη βαλω τον neck στη θεση του bridge και αντιστροφα τι θα γινει?

 

Note: οταν αγορασα τους μαγνητες (fender texas specials) δεν ειχαν καμια ενδειξη ποιος παει που - συνηθως ο neck εχει ενα κοκκινο αυτοκολητο απο κατω αν δεν κανω λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, ισως οχι και τοσο χαζη...

 

Αν αλλαξω την σειρα των single coils στην strat μου, δηλαδη βαλω τον neck στη θεση του bridge και αντιστροφα τι θα γινει?

 

Note: οταν αγορασα τους μαγνητες (fender texas specials) δεν ειχαν καμια ενδειξη ποιος παει που - συνηθως ο neck εχει ενα κοκκινο αυτοκολητο απο κατω αν δεν κανω λαθος.

 

 

Aν είναι ίδιοι και οι 3 (ακριβώς ίδιοι) δε θα γίνει τίποτα.Βέβαια σπανια συμβαινει αυτό.

 

Αν βάλεις στη θέση του neck τον bridge (που είναι ο πιο δυνατός) και στη θέση bridge τον neck (που είναι αυτός με το λιγότερο output) θα γίνει αν δε κάνο λάθος ένα ψιλομπάχαλο απο άποψη διαφοράς έντασης ανάμεσα στις διάφορες θέσεις.

 

Αν θες απλά να δεις ποιος είναι ο bridge και ποιος ο neck πάρε ένα απλό πολύμετρο και μέτρα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποια σετ single coils αποτελουνται απο 3 εντελως ιδιους μαγνητες (π.χ  duncan ssl, fender cs69)με ιδιες περιτυλιξεις. Σε αυτα η ανταλλαγη του neck με τον bridge δεν θα εχει κανενα απολυτως "απροσδοκητο" αποτελεσμα. Το ιδιο δεν ισχυει στην πέριπτωση που αλλαξεις καποιον απο τους bridge/neck με τον μεσσαιο στην περιπτωση που αυτος ειναι RWRP (ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΧΑΝΕΙς ΤΗ HUM FREE operation  στη θεση 2 η 4 αναλογα με το αν εχεις βαλει τον μεσαιο στη γεφυρα η στο λαιμο)

 

Kαποια αλλα σετ ομως εχουν τον bridge μαγνητη με περισσοτερες περιτυλιξεις και καπως πιο hot προκειμενου να "ενισχυσουν" περισσοτερο την thin sounding θεση καθε στρατ (πχ fender cs 54) ενω καποια αλλα σετ εχουν και τους 3 μαγνητες εντελως διαφορετικους (π.χ οι EJ strats με τον neck μαγνητη να ειναι Α3 και γυρω στα 6Κ τον middle μαγνητη Α5 και γυρω στα 6Κ και τον bridge μαγνητη Α5 γυρω στα 6.5Κ). Ειναι προφανες οτι οποιαδηποτε αλλαγη σε αυτου του ειδους τα σετ μαγνητων επιφερει και τις αντιστοιχες ηχητικες αλλαγες.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που με ενδιαφερει πιο πολυ ειναι να δω αν οντως εχουν μπει στη σωστη θεση, οποτε οπως ειπες odis13 ενα πολυμετρο θα μου λυσει την απορια.

 

Επειδη δεν ξερω απο ηλεκτρονικα, πρεπει να ζητησω καποιο συγκεκριμενο τυπο πολυμετρου ή ειναι ολα ιδια?

Ειναι ευκολα στην χρηση τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό πολύμετρο πάρε, βαλε τον επιλογέα στη θεση που μετράει αντίσταση, στα 20Κ, και ακούμπα τους ακροδέκτες στα καλώδια των μαγνητών. Ο μαγνήτης με τη μεγαλύτερη ένδειξη είναι o bridge, και με τη μικρότερη ένδειξη είναι ο neck. Ελπίζω να βοήθησα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην τελε μου εχω βαλει εναν hot rail για bridge strat στη θεση neck. ο ηχος ειναι τοσο αθλιος που μ'αρεσει. ωχ. οφ τοπικ ηταν αυτο αλλα η απορια απαντηθηκε οποτε ελπιζω σε συγχωρεση... επρεπε να το πω καπου  :-[

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν οι μαγνήτες είναι ήδη τοποθετημένοι στην κιθάρα, για να μην την ανοίξεις, μπορείς να συνδέσεις το καλώδιο σου στην κιθάρα, και να μετρήσεις την αντίσταση του κάθε μαγνήτη στην άλλη πλευρά του καλωδίου, στο jack δηλαδή, έχοντας τον επιλογέα στη θέση που αντιστοιχεί σε κάθε μαγνήτη προς μέτρηση. Το volume και tone πρέπει να είναι ανοιχτα τέρμα.

Ad astra per alia fideles...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν οι μαγνήτες είναι ήδη τοποθετημένοι στην κιθάρα, για να μην την ανοίξεις, μπορείς να συνδέσεις το καλώδιο σου στην κιθάρα, και να μετρήσεις την αντίσταση του κάθε μαγνήτη στην άλλη πλευρά του καλωδίου, στο jack δηλαδή, έχοντας τον επιλογέα στη θέση που αντιστοιχεί σε κάθε μαγνήτη προς μέτρηση. Το volume και tone πρέπει να είναι ανοιχτα τέρμα.

 

Παλι καλα που μου το ειπες αυτο το κολπο γιατι δεν ειχα καμια ορεξη να βγαλω το pickguard  ;D

Φανταζομαι με αυτη τη μετρηση οτι η αντισταση του καθε μαγνητη δεν θα ειναι ακριβως αυτη που λεει ο κατασκευαστης επειδη παρεμβαλλονται pots κτλ, αλλα θα καταλαβω ποιος ειναι πιο δυνατος αρα και σε ποια θεση παει. Σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου